Gustav Mahler a Jihlava

Rok poté

7. 7. 2011

Letošní festival Mahler Jihlava 2011 skončil dnes, kdy uplynulo přesně 151 let od narození skladatele, jehož prostřednictvím se jméno našeho města dostalo vpravdě do všech koutů světa.

V moderním sále v Červeném Kříži byly pohříchu jen nemnoha návštěvníkům v bloku nazvaném Setkání s Mahlerem promítnuty části dokumentárních filmů, jež vznikaly či byly dokončovány loni při příležitosti oslav 150. výročí narození Gustava Mahlera a odhalení  jeho sochy v novém jihlavském parku, kdy se do tehdy hlavního města světové hudby sjelo několik zahraničních natáčecích štábů.

Viděli jsme i část filmu, který s mahlerologem profesorem Henry-Louis de La Grange natáčel režisér Stéphane Ghez v Jihlavě dne 8. července 2010. Film jsme naštěstí s chutí a zvědavostí shlédli už před nedávnem celý, protože Olga a Josef Poukarovi, kteří před rokem s filmaři spolupracovali, dostali k dispozici nejen tento, ale i film Mahler Andyho Sommera.

Atmosféra při posledním netypickém představení hudebního festivalu byla velmi příjemná a my jsme měli v plánu umocnit dojmy návštěvou Parku Gustava Mahlera a vzdát hold nejen skladateli, ale i šťastným okolnostem, které dovolily vzniknout překrásnému pomníku Mahlerově. Dnes je to právě rok, co profesor Koblasa předal nejen nám, ale i našim potomkům „sochu podoby anděla“, kterou stvořil. Bylo tehdy v parku velmi rušno…

Dnes, v krásném letním podvečeru, panovalo zde ticho, na lavičkách jen pár odpočívajících lidí. Společně s Poukarovými jsme položili k pomníku kytičku a beze slov jsme si rozuměli…

malá kytička k narozeninám

Přáli jsme si, aby každý rok ve výroční den narození a úmrtí se našlo alespoň pár jeho ctitelů, kteří do parku zajdou, přáli jsme si také, aby se brzy vyřešily všechny potíže, které nový park úporně provázejí – deset chrličů, jež představuje deset skladatelových symfonií, nechrlí z pevných jihlavských základů proud invence, jak bylo záměrem Mistra Koblasy, neboť stále není v  pořádku vodní oběhové čerpadlo. Ryby naslouchající „kázání“ jsou na suchu, protože v jezírkách není kvůli závažné poruše voda…

jako ryby na suchu

Tenounké naléhavé volání žíznivé mlaďoučké vrby, stojící na vyvýšenině vysoušené sluncem ze všech stran, znovu vyslyšel jen Pepa Poukar, který má k celému areálu niterný vztah:

mladá vrba v parku žízní

Přes všechny problémy jsme odcházeli s nadějí a vírou, že se vše napraví – to místo kolem sochy má totiž neodolatelné kouzlo a je na dobré cestě stát se oázou klidu pro Jihlavany a atraktivní lahůdkou pro cizince.

osamělý letní podvečer

Pozvali jsme slavného skladatele zpět do místa jeho dětství a mládí – a on přišel. Považujme si toho všichni.

2 odpovědi na “Gustav Mahler a Jihlava”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*