Šumava

Na běžkách, bohužel beze mne, 🙁
24.–27. ledna 2013

Pobyt na chatě KČT v Prášilech a běžkařské radosti v jejím okolí prý byly letos obzvláště povedené, jak jsem slyšela od Mirka, Naší Věry, Milušky, Jardy, Václava… :-), prostě ode všech šťastných zúčastněných. Já jsem mohla jen mírnit svůj myšlenkový kvas a snažit se doma dělat něco užitečného (na co jsem po operaci, která proběhla v půli ledna, stačila).

Mirek dovezl spoustu krásných fotek (a vyhlášené buchty z kvildské pekárny) a přátelé taky naposílali hodně obrázků ve snaze přiblížit mi atmosféru vydařeného běžkařského zájezdu, který tradičně pořádal KČT Tesla Jihlava, a který měl (a je to vidět na snímcích) ideální podmínky.

Protože dobré a zavedené věci se nemají svévolně měnit, program jednotlivých šumavských dní byl stejný jako vždycky, to znamená, že ve čtvrtek dopoledne 24. ledna 2013 vystoupili účastníci zájezdu z autobusu na Pláních u Churáňova, vklouzli do lyží a hurá ke Zlaté studni…

Na následujícím obrázku vidíte, že jsem nepodcenila Mirkovo zásobení jídlem – k takovému řízku se nejí chleba – představte si to množství strouhanky, které je na takovou porci potřeba 🙂

Trasa 1. dne: Pláně – Zlatá studna – Zhůří – Horská Kvilda – Filipova Huť – Modrava = 18 km

Ve článku z minulého roku a v jeho odkazech na předchozí běžkařské výlety v této oblasti jsou mapy a všechny podrobnosti z historie a místopisu, které by mohly být zajímavé – v tomto povídání se vzhledem k mé neúčasti omezím pouze na  stručný komentář k fotkám. 

V pátek 25. ledna 2013 vykročili přátelé do nového dne

s elánem a úmyslem projet okružní trasu obvyklou, tj.: Prášily – Slunečná – Liščí díry – Předěl – Poledník – Předěl – Javoří pila – Oblík – Hakešická cesta – Vchynicko-Tetovský kanál – Nová Studnice – Slunečná – Prášily, což s úspěchem podnikli a ujeli 36 km.

Na Poledník (1315 m) vždycky přicházíme kolem poledne a z času uvedeného na následující fotce je patrné, že ani tentokrát to nebylo jinak.

Sněhové podmínky byly výborné, proto i prudký sjezd Hakešickou cestou ke Vchynicko-Tetovskému kanálu, při kterém mi vždycky brnkají kolena, se odehrál bez dramat a adrenalinu, stejně poklidně uběhla zbývající část v dokonale udržované běžkařské stopě až do Prášil, kde se borci odměnili dobrou večeří v místní restauraci.

V sobotu 26. ledna byl nádherný jiskřivý den, na který všichni vzpomínají zasněně – a nelze se jim divit, i my, nepřítomní, tušíme jejich pocity přímých účastníků z fotek, které však zdaleka nezprostředkují tu chvějivou a souznící náladu.

Trasa: Gerlova huť – Zámecký les – Pod Polomem – Vlčí jámy – Hůrka – jezero Laka – Zlatý stoleček – Ždánidla – Gsenget – Frantův most – Prášily = 28 km

Při dobré viditelnosti se nabízejí cestou z Gerlovy huti přes Zámecký les na Hůrku z některých míst pohledy, které berou dech; zvláště Velký Javor na obzoru je nepřehlédnutelný a hodný obdivu.
Čtyři následující snímky udělala Miluška Bradová:

Slavnou sklářskou historii Hůrky, ani neslavnou, ba tragickou poválečnou, jistě neměli běžkaři v tak nádherném dni především na mysli, když přijeli do těchto míst, která žádný člověk nemine kvůli jejich jedinečnosti lhostejně.

Mirek kvůli focení často dohání skupinu,

ale myslím, že jeho píle přináší výsledky 🙂

Miluška i Naše Věra mi nadšeně sdělily, že Ždánidla si zopakovaly dvakrát (tedy i vystoupaly 🙂 ), protože se nedokázaly hned rozloučit s tak úžasným sjezdem, že moje nejoblíbenější partie na Gsengetu ve spanilosti nezměněna čeká na příští návštěvu a že ošidný sjezd k Frantovu mostu se obešel bez lavorů…

Protože čas je běžec s dlouhým krokem, chvíli pokoj nedá si, přikvačila závěrečná neděle 27. ledna a sbalená zavazadla se ocitla spolu s běžkaři v autobuse; v Modravě lyžaři vystoupili a s batožinou se (jako vždycky) shledali na Kvildě, kam v bílé stopě okruhem přes Černou horu odpoledne dojeli.
Trasa: Modrava – Modravský most – Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černá hora – prameny Vltavy – Hraběcí Huť – Kvilda = 20 km

A teď už jenom několik závěrečných obrázků nadšených běžkařů z míst, na kterých vždycky uděláme rituální zastávku.

V neděli večer mi Mirek sdělil, že řízky byly výborné, že jejich skupinka ujela na běžkách celkem 102 kilometrů a že to bylo super!!
My ostatní jsme se aspoň potěšili fotkami, že? 🙂

2 odpovědi na “Šumava”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*