Havlíčkobrodská padesátka

44. ročník dálkového a turistického pochodu a cyklojízdy
7. září 2013

Padesátikilometrovou trasu pochodu pořádaného členy odboru KČT Havlíčkův Brod si letos zvolilo devět účastníků – my jsme mezi nimi samozřejmě nebyli. 🙂 Přihlásili jsme se na trasu dlouhou 15 kilometrů,

ochutnali sváteční řezy a buchtičky, na které se vždycky při této akci těšíme, a beze všeho spěchání jsme se za krásného počasí vydali na procházku městem, vyšperkovaným po nedávných opravách. Byl Den Evropského kulturního dědictví a tedy volný vstup do objektů jindy běžně nepřístupných – využili jsme možnosti navštívit hřbitovní kostel sv. Vojtěcha, tedy jsme cestu začali právě u samé kolébky města Brodu, které dostalo svůj název od příhodného místa přechodu řeky Sázavy, tam, kde na Haberské stezce vznikla ve 13. století kolem kostela se hřbitovem slovanská osada. Ke vzniku kostela se váže legenda, která praví, že vytryskl pramen v místě, kde poklekl k modlitbě sv. Vojtěch putující po Čechách, i byl u studánky časem postaven kostelík biskupovi zasvěcený. Ještě před sto lety prý poblíž pramen byl, pak zmizel.

Když se v okolí osady našlo stříbro, vzniklo opodál město, neboť příliv obyvatelstva chtivého těžby stříbronosných rud byl značný. Kostel na obrázku je z konce 16. století (předchozí byl válkami zcela zničen), má renesanční štít. Při vstupu do interiéru jsme si se zájmem prohlídli žebrovou hvězdicovou klenbu a v nedávné době obnovené nástěnné malby z doby vzniku stavby.

Trasa našeho okruhu: Havlíčkův Brod – Rozkoš – rybník Drátovec – Rozňák – Knyk – rybníky Zádušní, Hajdovec, Cihlář – Havlíčkův Brod = 15 km

Na mapce je vidět, jak dobře byla vybrána turistická cesta v této lokalitě – rybníky jako korálky navlečené na modré stuze potoční jsou ozdobou nepřehlédnutelnou, v každé době přitáhnou poutníkův zrak jinou lahůdkou – tu právě rašícími stromy na břehu, pak odrazem nebe na klidné hladině se stíny ryb odpočívajících ve slunci, vzápětí nejjemnějšími obrazy utkanými z jinovatky na stéblech travin – v každé roční době je zajištěna atraktivita procházky.

Jdeme tichou lesní cestou, obdivujeme mechové polštáře a očima z nich vytahujeme houby, najednou na plácku vedle křižovatky cest, poblíž Pelestrovské hospůdky, švarní myslivci v počtu hojném, se psy po boku – s obdivem jsme hleděli na tu nečekanou ladnou skupinu. Zjistili jsme, že se tu konají zkoušky ohařů – majitelé byli náramně hrdí na svoje šikovné čtyřnohé miláčky. Po testech způsobilosti a zdatnosti psů bylo třeba, aby páníčkové řádně probrali ukončenou akci a odměnili se za přestálé nervové vypětí. K tomu účelu byly zde vybudovány stany s občerstvením na mnohý způsob

– nabídka nápojů i jídel byla rozsáhlá, prodávající vlídní, a tak i mnohý turista si pochutnal na vonících pokrmech či lahodném moku.

Když se daří, tak se daří. Došli jsme do Knyku a tam zrovna chystali dobroty pro odpolední slavnost – vůně grilovaných ryb soutěžila s vůní pečeného vepřového až z toho šla jednomu hlava kolem…

Vidíte, jaké nástrahy gastronomické musí turista v terénu překonávat?! 🙂

Všechny kritické úseky jsme bez úhony prošli, na předměstí Havlíčkova Brodu jsme pozornost přenesli k věcem nepozemským poté, co nás zastavila pamětními světýlky obložená socha bruslí před zimním stadionem Kotlina.

Kamenné brusle věnoval městu odchovanec havlíčkobrodského hokeje Josef Vašíček za vřelé přijetí v roce 2006 po zisku Stanley Cupu – za pár let pak přibyla na pilířek pod bruslemi pamětní deska s fotografií úspěšného hokejisty – zahynul 7. září 2011 při leteckém neštěstí v ruské Jaroslavli, dnes jsou to právě dva roky.

V cíli jsme byli velmi vstřícně přijati pořadateli,

kterým jsme sdělili úžasné zážitky z trasy a oni nám oplátkou předložili statistiku akce: jak jsem uvedla na začátku článku, padesátku ušlapalo devět turistů, deset turistů si vybralo trasu dlouhou 35 km, devět jich pádilo cestou-necestou 25 km, nejpočetněji byla obsazená trasa 15 km – 52 účastníky; 36 lidí se vydalo na vycházku v délce osm kilometrů.
Letos poprvé nabídli pořadatelé dětskou trasu 6 km – a dobře udělali, protože se na ni vydalo 87 malých pochodníků s doprovodem.
Vedoucí brodské cyklosekce Láďa Rásocha přivedl na start množství cyklistů – 22 účastníků jelo po trase 70 km, tři se přihlásili na zdolání vyměřeného úseku v délce 50 km, a deset cykloturistů se projíždělo na okruhu 30 km dlouhém. Odbavení na startu i v cíli, kontroly v terénu a další záležitosti, potřebné pro zdárný průběh akce, zajišťovalo 16 pořadatelů – suma sumarum 254 účastníků!

Pořadatelům patří pochvala i za elegantní pamětní listy.

Havlíčkobrodský odbor má dlouhou historii (M+M Svatošovi – Slavnostní shromáždění v Havlíčkově Brodě) a vždy vyvíjel skvělou a záslužnou činnost (za vše ostatní připomeňme jen nedávné Otevření Naučné stezky Bohuslava Reynka). Dlouhodobě dobré výsledky byly při příležitosti 120. výročí založení KČT Havlíčkův Brod oceněny zařazením odboru a jeho někdejšího předsedy Josefa Marka do Síně slávy české turistiky.

Dvě předchozí listiny byly zástupcům odboru předány v dubnu na letošní celostátní turistické konferenci v Pardubicích – Brodští je vystavili ve štábu pochodu a právem sklízeli obdiv účastníků.

Pro čtenáře, kteří mají chuť a dostatek času, nabízíme článek o průběhu 40. ročníku – M+M Svatošovi – Havlíčkobrodská padesátka 2009.

4 odpovědi na “Havlíčkobrodská padesátka”

 1. Milí Svatošovi, moc děkujeme za návštěvu na pochodu samém i za výstižnou a poutavou reportáž včetně fotodokumentace. Už teď se těšíme na shledání na dalších společných akcích.

  1. O kladných vzorech je třeba psát, upozorňovat, že jsou i lidé, kteří dělají dobrou práci a jejich mzda je „pouze“ pochvala a ocenění. A vy, turisté v Brodě, jste fakt pašáci! 🙂

   1. „Padesátka“ byla letos všeho všudy třetí (a asi i poslední) akcí brodských turistů, kterých jsem se coby „náš“ (jejich) člen zúčastnil. A že jich Broďáci pořádají! Až je mi hanba! Asi se budu muset nad sebou zamyslet, nebo nejlépe zažádat o předčasný důchod .-)))

    1. Jen si nemyslete, že v důchodu lze stihnout všechno – považte: vy se můžete těšit, že si odpočinete při dovolené – a kdo dá dovolenou důchodcům? 🙂 – ti musí bez odpočinku stále vpřed 🙂

     A Broďáci jsou opravdu kabrňáci!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*