Kolem noční Jihlavy po historických pamětihodnostech 2020

31. ročník oblíbené prohlídky večerním městem, pořádané KČT Tesla Jihlava, nabídl účastníkům milé překvapení
Pátek 11. září 2020

Těšila jsem se na shledání s organizátory i pravidelnými účastníky pochodu, loni jsem se po mnoha letech z rodinných důvodů nezúčastnila. Mými souputníky se tentokrát staly Ája a Týnka, děvčátka, která věděla do čeho jdou, protože už několikrát se s námi akce zúčastnila.
V následujících propozicích je vše nezbytné:

Pozvánka k účasti na pochodu s popiskem trasy vnitřním městem, kterou jsme si s děvčaty vybraly.

Po zapsání na startovní listinu obdrželi všichni účastníci popis trasy s uvedením kontrolních stanovišť, kde získají razítka, na jejichž základě obdrží v cíli odměnu – letos, v covidovém prokletí, rozdávali pořadatelé oplatku, na někdejší voňavé špekáčky, opékané na ohni v milé společnosti souputníků, jsme si jen zavzpomínali.

Potvrzení účasti na jednotlivých stanovištích trasy.
Pořadatelé z KČT, odbor Tesla Jihlava.
Tyto sovičky, kterým ve tmě svítí oči, vodí pochodníky do cíle v areálu Domu dětí a mládeže.
Ája a Týna před startem pochodu Kolem noční Jihlavy po historických pamětihodnostech.
Vybavené popisem trasy a baterkami se vydáváme na vycházku podvečerní Jihlavou – naším úkolem je sbírat razítka na kontrolních bodech.
Cestou jsme dodrželi všechna covidová nařízení, baterky spolehlivě rozsvěcovaly sovičkám oči, takže v závěru trasy jsme úspěšně prošli temným parkem Heulos a vysloužili si spolu s ostatními účastníky akce krásný pamětní list s obrázkem kostela sv. Ignáce – bude uchován v osobním turistickém archivu.

Ne, nezapomněla jsem na překvapení, avizované v úvodu článku – v prostoru startu se poprvé při této akci konala tematická výstava fotografií jihlavských pamětihodností a kouzelných zákoutí.
Předsedkyně KČT Tesla Jihlava Ing. Míla Bradová oslovila amatérskou fotografku Silvii Poukarovou, která ze svých snímků večerní Jihlavy vybrala část a nabídla turistům k prohlídce.

V areálu Domu dětí a mládeže si mohli účastníci pochodu prohlédnout fotografie Silvy Poukarové.
Obrázky podvečerní či večerní Jihlavy vznikly převážně v místech, kudy vedla trasa pochodu.
Míla Bradová z pořádajícího turistického odboru se domluvila s amatérskou fotografkou Silvií Poukarovou na uspořádání tematické výstavy.

Silva (*1973 v Lanškrouně) se v úvodním textu představila návštěvníkům:

Od tří let jsem žila v okrajové části města Jihlava-Bedřichov. Od devadesátých let bydlím v Křížové ulici. Tehdy jsem začala více vnímat krásu města. Napadlo mě, že by bylo zajímavé zachytit tehdejší atmosféru neopravených domů a udělat fotografickou dokumentaci některých ulic kolem náměstí, ale zůstalo pouze u myšlenky.
Mé oblíbené místo byla stará továrna pod Znojemským mostem (cesta mých častých vycházek na Starou plovárnu). Když tato budova musela ustoupit výstavbě Cityparku, zašla jsem si ji naposledy vyfotografovat, a to byl můj první snímek z Jihlavy. Postupně jsem začala dokumentovat hřbitov, některé zajímavé domy, továrny, ale i mizející objekty.
Fotografování se postupně stávalo mým nejkrásnějším koníčkem. Oblíbeným motivem focení je lesopark Heulos, kostel sv. Jakuba Většího a blízké okolí Jakubského náměstí, památný buk a Stará plovárna.
Při srovnání starých a nových fotografií města určitě vítězí ty staré. Jeden pán mi v diskuzi na Facebooku odpověděl, že je to tím, že Jihlava měla duši.
Jihlavě přeji, aby její neopakovatelný genius loci zůstal zachován i pro další generace obyvatel našeho krásného města.

Výstava vzbudila velký zájem účastníků akce i kolemjdoucích.
Přátelé z Větrného Jeníkova, pravidelní účastníci tohoto pochodu, nevynechali příležitost k prohlídce vystavených fotografií.
Autorka poetických snímků Jihlavy Silva Poukarová.

Všechny fotografie z dnešní akce mi poskytla Silva, dostala jsem od ní i ty následující:

Deštivý večer v Parku Gustava Mahlera v Jihlavě.
K návštěvě parku zve plastika ptáka, kterou autor profesor Jan Koblasa stylizoval podle horáckých výšivek na kanavě.
Socha Gustava Mahlera od Jana Koblasy, v pozadí koruna Brány Matky Boží, jediné z dochovaných pěti původních jihlavských bran.
Socha Gustava Mahlera byla v parku nesoucím jeho jméno instalovaná v roce 2010 při příležitosti 150. výročí narození geniálního skladatele, který prožil v Jihlavě svá dětská a jinošská léta.
Vánoční motiv z ulice Matky Boží v Jihlavě.
Nebeské světlo na fasádě kostela Povýšení sv. Kříže zachytila Silva v uplakaném podvečeru 6. 6. 2020.

4 odpovědi na “Kolem noční Jihlavy po historických pamětihodnostech 2020”

  1. Míšo, i za tak nesnadných podmínek se nám podařilo akci uspořádat a cením si toho, že jste opět s děvčaty přišly, i když bych mnohem raději napsala příčestí minulé s „i“ (určitě mi rozumíš). Fotky Silvy Poukarové mají duši (snad si ji udrží i moje rodné město).
    Iva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*