Novoroční výstup na Šacberk 2015

1. ledna 2015

Kdybychom každý den roku 2015 strávili tak příjemně jako Nový rok, byla by to nekonečná idyla…

Ráno jsme nespěchali se vstáváním a přehrávali si za očima film ze včerejších javořických lesů, pak jsme kvůli dobré finanční situaci v právě se probudivším roce vzývali z pověrčivosti dobré sudičky tím, že jsme rituálně pojedli misku novoroční čočkové polévky s uzeným masem a po poledni se vydali na srazové místo účastníků výstupu z našeho mateřského odboru KČT Čeřínek.

turisté z KČT Čeřínek měli sraz v Bedřichově; www.svatosi.cz

Panovala všeobecná pohoda, vydali jsme se k nepřehlédnutelnému vrchu nad Bedřichovem a nezávazně klábosili se soukmenovci.

novoročně naladění turisté míří k Šacberku; foto J. Daňhel

Vedle kamenných základů bývalé rozhledny (první, v roce 1854 postavená dřevěná rozhledna padla roku 1870 za oběť vichřici, druhá, též dřevěná, s vyhlídkovou plošinou ve 22 metrech, vznikla roku 1907 na osmibokém kamenném soklu a podlehla v roce 1940 požáru – od té doby čeká více jak čtyřmetrová podezdívka na nové těleso rozhledny; s tou myšlenkou si pohrávají pracovníci jihlavského magistrátu už hezkých pár let, zatím bez výsledku) čekali zkušení organizátoři z KČT Tesla Jihlava, kteří letos pořádají už 18. ročník výstupu na Šacberk – dá se říci, že svou akcí pozitivně ovlivňují klima ve městě, protože naučili novoročnímu výšlapu mnoho lidí, kteří, spokojeni s průběhem odpoledne, se během roku vydávají s rodinnými příslušníky po turistických cestách…

každý z účastníků přispěl do sbírky pro hendikepované občany; foto J. Daňhel

Obdivuhodné je, že všichni, ale opravdu všichni, účastníci přispějí nejméně dvacetikorunou do novoroční čtyřlístkové sbírky – považte, že 140 pochodníků zakoupilo 140 čtyřlístků a do sbírky přibylo 3404 Kč! Stejně tak si počínají novoroční výletníci v Havlíčkově Brodě (106 pochodníků zakoupilo 200 čtyřlístků za 4150 Kč!), v Třebíči při výstupu na Klučovskou horu (76 turistů přispělo do sbírky 1910 Kč za 94 čtyřlístků), tomíci v Hněvkovicích (za 100 čtyřlístků zaplatili 2150 Kč) i ve Žďáře (prodaných 60 čtyřlístků zvýšilo zisk sbírky o 1300 Kč). Představte si, že by na Javořici tomu bylo podobně – 31. 12. 2014 vystoupilo na vrchol 5410 lidí…

členové výboru KČT Tesla Jihlava vždycky vytvoří pro dárce příjemné prostředí; foto J. Daňhel

Nám přibyly ze Šacberku další čtyřlístky – letos jich doma máme ve stejné barvě šest (dva od Chrudimky, dva z Javořice, dva ze Šacberku 🙂 ).

na Nový rok se tradičně potkávají na Šacberku přátelé a známí - zde si připíjejí František Hošek s Jirkou Daňhelem

Na následujícím obrázku jsou dva vedoucí značkaři, jejichž zásluhou se zvýšil počet turistů, kteří navštěvují Vysočinu – Ivan Bohatý a Standa Balík totiž nejen svou značkařskou, ale i metodickou činností přispěli k tomu, že tu máme kvalitně značené turistické cesty i cyklotrasy, dostatek vývěsních map a směrových tabulek – Vysočina je pro návštěvníky přitažlivá.

dva vedoucí značkaři, kteří svou činností významně přispěli k tomu, že Vysočina je pro turisty přitažlivá; foto J. Daňhel

Následující fotografii mám moc ráda, ke všem zobrazeným mám vřelý vztah:

vesele do nového roku; www.svatosi.cz

Počasí bylo smířlivé, na kopci nad sjezdovkou se dalo hodinku pobýt a popovídat.

turisté si vždycky mají co říci; www.svatosi.cz

výstupu se zúčastňují celé rodiny; www.svatosi.cz

tradiční snímek, abychom po letech věděli, jaké bylo počasí; www.svatosi.cz

Počkali jsme na závěrečnou, pak přešli několik málo kilometrů do města a zamířili do nejbližší otevřené hospody, kde jsme se znovu setkali s mnoha šacberskými výstupníky a při dvojce bílého vína probrali plány na rok 2015.

Ať nám to šlape!

vzpomínka na první den roku 2015

Ve článku Novoroční výstup na Šacberk 2014 jsou odkazy na výstupy v minulých letech až do roku 2008.

Jedna odpověď na “Novoroční výstup na Šacberk 2015”

  1. Následující fotografii mám moc ráda, ke všem zobrazeným mám vřelý vztah

    ———————————————————————–

    Děkuji !!!
    A opětuji .-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*