Novoroční výstup na Šacberk 2016

Pátek 1. ledna 2016

O odpoledním programu na Nový rok máme naprosto jasno – plni zcela nových předsevzetí se snažíme sekat dobrotu a přitom po očku (pošetile) pozorujeme, zdali nás Osud vidí – podle přísloví „Jak na Nový rok, tak po celý rok“ spěcháme vykonat čtyři dobré skutky: výstup na Šacberk (1) v krásných lesích u Jihlavy (2), milé setkání s přáteli (3) a příspěvek do sbírky na budování turistických stezek vhodných pro vozíčkáře (4)… Letos se nás tam, hádám, že ze stejných pohnutek 🙂 , sešlo 190 svátečně a vstřícně naladěných – v kasičce organizátoři z KČT Tesla Jihlava napočítali po skončení akce 4593 Kč.

už před druhou hodinou odpolední se na Šacberku u torza rozhledny scházeli účastníci novoročního výstupu; www.svatosi.cz

Je dobré, že všechno bylo stejné jako loni, jako předchozí roky – dobré věci mají trvat…není jich zase tolik…

Míla Bradová a Lída Březinová přijímaly finanční dary do sbírky na budování turistických stezek pro vozíčkáře

Přibližně ve stejnou dobu se podobný příběh odehrával i na jiných místech po celé Vysočině: havlíčkobrodští turisté zorganizovali už 33. Novoroční sestup do údolí Doubravky, kterého se zúčastnilo 134 pochodníků – jejich finanční příspěvek činil 4731 Kč, na Orlík u Humpolce vystoupilo 357 účastníků, kteří do kasičky pořádajícího odboru KČT Šlápoty Hněvkovice přispěli 2635 korunami, pro náročný výstup na Klučovskou horu se s pořadateli z KČT Třebíč už po 28. rozhodlo 84 turistů, jejichž příspěvek činil 1700 Kč, ze Žďáru nad Sázavou přišla zpráva, že zdejších 62 turistů vystoupilo na Peperek a tam do kasičky vhodili 1280 Kč; měřínští turisté (316 účastníků) teď už odpočívali po nočním výstupu na Dědkovskou horu, kde o půlnoci přivítali rok 2016 a vozíčkářům poslali 400 Kč – tedy na účet, který ústředí KČT zřídilo pro tuto sbírku, putovalo z Vysočiny celkem 15 339 Kč od 1143 účastníků novoročního čtyřlístku.

organizátoři z KČT Tesla Jihlava na Šacberku

stručné opakování příběhu rozhleden na Šacberku

Teď končím přáním všeho dobrého v roce 2016:

milí Bohatí (Libuška a Ivan)

šťastný rok 2016 prožitý ve zdraví a za rok na Šacberku nashledanou

Vždycky zařazuji fotku sjezdovky na Šacberku, abychom mohli porovnat klimatické poměry v jednotlivých letech – dnes ale využiji jiného zdroje ke zprávě o počasí – už po sedmé se konalo novoroční plavání na jezu u nové lávky přes řeku Jihlavu v lokalitě poblíž tenisových kurtů, kterého se zúčastnilo 30 otužilců – podle vydané zprávy byla teplota vzduchu +1°C, vody +0,2°C.

novoroční plavání na řece Jihlavě; foto Jiří Palán

Další novoroční akce, která také má své stálé příznivce, dostala název Hledání skorce vodního – pořádají  ji ochránci přírody. I letos během vycházky několikrát spatřili skorce vodního, jediného našeho potápivého pěvce, a ještě dalších deset druhů ptáků, mezi nimi i nádherného ledňáčka říčního.

ovhranáři hledali, a našli skorce vodního; foto Tomáš Kněžíček

krásný novoroční "úlovek" ; foto Tomáš Kněžíček; tato a předchozí fotka jsou oskenovány z Jihlavských listů

První den roku 2016 se vydařil…

dáreček od pořadatelů

Tím však nebyly novoroční rituály u konce – hned 2. ledna, což byla sobota, jsme spolu s Věrou a Jirkou Veselými z KČT Čeřínek Jihlava pořádali novoroční sešlost u slavnostního ohně na Čeřínku – o průběhu jsem napsala vzápětí a zařadila povídání s fotografiemi aktuálně i na blog, čímž jsem porušila posloupnost akcí – uvádím tedy odkaz na článek Už po sedmé oslavili turisté začátek roku na Čeřínku, kdo má zájem o některý z předešlých ročníků zimního výstupu na Čeřínek, může kliknout.

Za týden, v sobotu 9. ledna jsme se stejnými partnery pořádali tradiční turisticko-taneční vstup do roku 2016 ve Ždírci – i článek Turisté z KČT Čeřínek pozvali své přátele na taneční zahájení roku 2016 si vynutil zveřejnění mimo pořadí. 🙂  Zprávy o turistických veselicích v předchozích letech jsou v případě zájmu také k nalezení. 🙂

3 odpovědi na “Novoroční výstup na Šacberk 2016”

  1. Dobrý den Míšo, dovolím si zvídavou otázku: Kam se z letošních statistik Novoročního čtyřlístku na Vysočině ztratil Výstup na Javořici s KČT Telč?! Srdečně zdravím!

    1. Odpovím jen velmi stručně: nepřejí si být uváděni ve statistikách společně s ostatními pořadateli Novoročního čtyřlístku. Zdá se Vám to podivné? Ani mně se to nelíbí. Vysvětlení bych raději zde neuváděla, příležitostně osobně objasním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*