Toulky Vysočinou: Hybrálec – Vyskytná – Rantířov

Turisté z KČT Bedřichov Jihlava organizovali v době od 29. července do 5. srpna 2016 pěší a cyklo-výlety pro zájemce ze všech oblastí ČR, ale i pro jihlavské kolegy.

Sobota 30. července 2016

Domluvili jsme se s přáteli, že v rámci této akce podnikneme rekreační výšlap v blízkém okolí Jihlavy – okolnosti k tomu přímo vybízely: počasí nádherné, naše duše se ještě toulaly po šumavských vřesovištích a my se toužili sdělovat s těmi, kteří strávili svou dovolenou v jiných horách – popovídání během pochodů patří k věci. 🙂

Zaregistrovali jsme se ve štábu v bedřichovské sokolovně

na startu pochodu ve štábu bedřichovských turistů; www.svatosi.cz

a vydali se známými cestami kolem Kněžského rybníka k Borovince a pak do vsi Hybrálec.

přes Hybrálec do Vyskytné a Rantířova 30.7.2016

Obec leží v hlubokém údolí potoka přitékajícího z blízké Smrčné, stále se rozrůstá a je čím dál sličnější – navíc jsme se tu potkali s Aťkou, bývalou kolegyní z práce, a jejím manželem, kteří v Hybrálci žijí, a strávili s nimi milou chvilku, takže turistika rázem získala nádech společenské události…

O Hybrálci a okolí jsem psala ve starších článcích Den bez aut 2008, Pamětní kameny v okolí Smrčné 2009 a Studánky v okolí Vysokého kamene 2008 a v několika jiných, které v případě zájmu na našich stránkách lehce najdete.

Nad Hybrálcem jsme zvolili neznačenou polní cestu k lesu a skrze něj pokračovali asi čtyři kilometry směrem k Bílému Kameni – libé a měkké lesní pěšiny, letní slunce nutilo stromy vydechovat pryskyřičné vůně, zralé maliny si říkaly o utrhnutí – naprostá pohoda…

rybník Dolňák u Bílého Kamene

procházka po břehu rybníka

osvěžovna

u Bílého Kamene

Trasa do Vyskytné nad Jihlavou měla zcela jiný charakter nežli předchozí úsek – čekající obilná pole, nad nimi dramatická oblaka, výhledy měnící se s každým nastoupaným metrem:

cestou z Bílého Kamene do Vyskytné nad Jihlavou

u Vyskytné nad Jihlavou

léto na Vysočině

Do Vyskytné jsme nešli náhodou – byli jsme pozvaní na mňamku, kterou pro nás, zatímco jsme se toulali letní Vysočinou, připravil Ivin manžel Bohouš, v poslední době zlobivým kloubem donucený vzdát se pěších výletů.
Pikantní fazole po francouzsku byly zlatým hřebem dnešního dne!

u Svobodů ve Vyskytné; www.svatosi.cz

Cestou k vlaku do Rantířova jsme dovršili kilometry z dnešního přídělu – celkem jich na diplomu od bedřichovských turistů máme zapsaných patnáct.

2 odpovědi na “Toulky Vysočinou: Hybrálec – Vyskytná – Rantířov”

  1. Ahoj Míšo a Mirku. Je příjemné si za dnešního o poznání chladnějšího počasí zavzpomínat na letní putování tak blízko bývalého i současného domova.
    Děkuji za milou společnost, hezké fotky a jako vždy „hladivý“ text.

    1. Potěšilo nás, že jsi věnovala čas našim stránkám a ozvala se – hezký komentář vždycky dodá chuť do další práce a je důkazem, že se o nás někdo zajímá. Děkujeme, zdravíme 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*