Tandemový seskok

Mirek na letišti Jihlava – Henčov
4. srpna 2018 – sobota

Zpravidla se v názorech na věci a přicházející záležitosti shodneme. K Mirkovu tandemovému seskoku jsem ale měla výrazně negativní postoj – on sice během let koketoval s touto myšlenkou, ale nikdy ji nerealizoval, v podstatě to bylo jen nezávazné povídání o známých, kteří se toho odhodlali a byli nadšení. Vše v rovině hypotetické až do chvíle, kdy mu příbuzní k narozeninám tuto kratochvíli věnovali – v podstatě ho tím skokem zaskočili 🙂 – měl sice radost, ale přece jen… Možnost nezúčastnit se však nepřipadala v úvahu! Na můj názor nebyl brán zřetel – bála jsem se o něj hodně a žádné rozumné řeči nebyla přístupná – ostatně se mým problémem nikdo nezabýval. Sama jsem se trochu divila, že záporné emoce mě tolik ovládají, zanedlouho se ale ukázalo, že příčina zřejmě byla v mé nemoci, která se hlásila a na konci toho měsíce mě přivedla na operační stůl u brněnské Svaté Anny.

Teď, po roce, zařazuji následující fotografie, k nimž máme rozdílný vztah – Mirek je při pohledu na ně spokojen, že dosáhl svého, já si pamatuji strach a zmatek, kterému jsem podlehla, přestože jsem se snažila přát mu neobvyklý zážitek.

Tandemový seskok na jihlavském letišti Henčov zajistila Letecká společnost dobrodruhů, jejíž pracovnice pozvala Mirka, aby se dostavil v sobotu 4. 8. 2018 v 17:00 na letiště. Samozřejmě jsme tam byli o hodinu dříve, ale padáky a instruktáž začala skupina, do níž byl Mirek zařazen, dostávat až v 18:30. Usilovně jsem cvakala památeční fotografie, i když jsem věděla, že pracovníci společnosti zajistí video z akce.
Tandemový pilot Petr Šváb, který Mirkovi ten úžasný zážitek zprostředkoval, byl skvělý a svým přístupem a chováním umožnil rozklepanému adeptovi maximálně využít nabízené šance.

okolí letiště Henčov u Jihlavy
18:30 – upínání padáku; www.svatosi.cz
desetiminutová instruktáž – vše se natáčí
parašutista Petr Šváb uděluje Mirkovi rady, jak se chovat při seskoku
zaškolen, vyučen, připraven!
příchod k letounu
19:00 – nástup do letadla
19:07 se letadlo vzneslo nad letiště
19:40 – bezchybné přistání do určeného místa
šťastné přistání
Mirek děkuje Petru Švábovi za skvělý zážitek
úžasný zážitek
památeční fotografie z výjimečného podvečera na začátku srpna 2018
spoluskokani
převlékání a tišení emocí
v 19:50 je konec – nástup do běžného života

Za pár dnů dostal Mirek video z průběhu akce a certifikát Letecké společnosti dobrodruhů o úspěšném absolvování tandemového seskoku na letišti Jihlava-Henčov z výšky 3000 metrů s tandemovým pilotem Petrem Švábem z letounu AN-2.
Konec dobrý, všechno dobré! 🙂

Článek o Mirkově „nebeském“ zážitku v roce 2012.

6 odpovědí na “Tandemový seskok”

 1. Ahoj M+M,
  už dva dny od rána do večera skenuji fotky pro mé bratránky a jde mi z toho hlava kolem. Proto jsem se chtěl odreagovat na vašich stánkách a zjistit co nového máte zveřejněno. Místo uklidnění mi ale zase vyletěl tlak a rozbušilo se mi srdce, když jsem si připomněl Mirkův seskok padákem. Znovu musím přiznat, že by mě nikdo nedostal do letadla s cílem seskočit a kdyby mě násilím někdo vynesl nahoru, tak bych určitě za žádnou cenu nevyskočil ven. Skláním se před tvým výkonem Mirku a stejně obdivuji Míšu, že vydržela pozorovat celou akci a ještě to dokumentovat. Jenom při myšlence na toto dobrodružství mám žaludek až v krku.
  Tak jdu zase raději pokračovat ve skenování.
  Mějte se fajn a ahoj F.

  1. Milý Františku,
   díky za Tvůj obdivný komentář! Mirek to chtěl, tak byl naladěný seskok absolvovat – já ovšem jsem si v tom prostředí, kde všichni brali tuto činnost za normální, připadala jako vyděděnec a blbka, která neví, co je pro lidstvo dobré… Takže při každém mém ceknutí a pokusu dostat někoho z tamních účastníků na svou stranu, jsem byla s pohrdáním, v nejlepším případě se shovívavým nadhledem, odmítnuta a vykázána do patřičných mezí. 🙂
   No, jsem ráda, že jsme oba přežili, já bohužel budu navíc mít Mirkovo poletování nad zemí spojené s mou nemocí, která naplno propukla pět dní po téhle taškařici. 🙂 Ale jak píšu závěrem článku: Konec dobrý, všechno dobré! 🙂
   Zdravíme a děkujeme za návštěvy našich stránek!

 2. Mirku a Míšo,
  početla jsem si, prohlédla fotky a zavzpomínala si i na video z Mirkova úžasného seskoku. Máte oba můj velký obdiv, Mirek za to, že se k seskoku odhodlal a bezchybně ho absolvoval a Míša proto, že celou akci tzv. „ustála“. Nedokázala bych se dívat, natož pořizovat fotodokumentaci. Zkrátka klobouk dolů, jste oba profíci!
  mb

 3. Ahoj Mirku,
  obdivuji Tvoji odvahu skočit z letadla, protože sám jsem tento zážitek zažil, ale to bylo v mých 20 letech na vojně a provedl jsem jej pod tlakem svých tehdejších nadřízených. Jsi borec.
  Vašek Plánka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*