Jarní vycházka

Téma dne: vila v nezastavěné krajině na Lesnově
6. dubna 2020

Před časem jsme zveřejnili článek Jihlavské domy s příběhem a byli jsme přesvědčeni, že do stejné kategorie patří i romantická vila za městem, v Lesnově, nedaleko našeho bydliště – chyběla však fotografie.
Jaro se přihlásilo a závratnou rychlostí konalo své divy – zanedlouho se stromy olistí a pořídit obrázek „Zámečku“, jak se lidově stavba ze začátku minulého století nazývá, nebude možné.
Mirkova nemoc dovolovala krátké vycházky do okolí (asi 8 km), a tak jsme sebou tentokrát vzali „ščudlu“ – Mirek se snažil pořídit co nejlepší snímky zmíněné stavby, ale ostré slunce mu nebylo nejlepším pomocníkem. Podívejte se na obrázky, k nimž jsem napsala komentáře.

Hájenka u cesty mezi rybníkem Borovinka a svahy masivu Šacberk-Rudný.
Pohled od hájenky na vilu zvanou Zámeček na planině s výhledem do širokého okolí Jihlavy.
Vilu vybudoval v roce 1910 jihlavský stavitel Vincenz Ziezinger jako letní sídlo pro svou rodinu.

Vila se stala dominantním prvkem v krásném okolí severně od Jihlavy. V těchto místech, na svahu kopce Rudný, všeobecně nazývaném Šacberk, kdysi stávala samostatná obec Bukovno.

Architekt Vincenz Zeizinger pracoval v Jihlavě od roku 1902; v literatuře  se u jeho jména někdy objevuje dovětek „vyučený zednický mistr z Jihlavy“.

Vincenz Zeizinger stavěl většinou nájemní domy – v Bezručově ulici č. 7, v ulici Legionářů č. 11, také kino Edison v Havlíčkově ulici č. 68 (zbouráno v roce 1961).
Neproslulejším dílem, které Zeizinger projektoval a vystavěl v letech 1904–1906, se stal hotel Grand nedaleko hlavního jihlavského náměstí.

Fotografie hotelu Grand z webu DGM v Jihlavě.

Období úspěchů ukončila první světová válka, koncem roku 1924 přenesl Vincenz Zeizinger sídlo firmy do Německé Libiny v okrese Šumperk a v Jihlavě nechal jen pobočku.

Na začátku 20. století se oblast severně od Jihlavy stala předmětem zájmu jihlavské veřejnosti nejen pro hezké okolí, ale vedly sem i časté vycházky s cílem na rozhledně, která na Šacberku stávala.
Pohled na Zeizingerovu vilu, která až do současnosti stojí osamocena na pozemku s výhledem na asi čtyři a půl kilometru vzdálené starobylé věže města Jihlavy, ale i na současná sídliště pro tisíce obyvatel.
Pohled na vilu ze silnice pod krematoriem.
Pohled na vilu z rozcestí na Lesnově u odbočky na přivaděč k dálnici.

V této lokalitě už dlouho dráždí moji představivost poničená pamětní deska na kameni u silnice – text byl pečlivě odstraněn, ozve se ten, kdo má nějakou informaci?

Kámen s poničenou deskou u silnice poblíž odbočky na parkoviště u krematoria.
Detail někdejší pamětní desky na Lesnově – komu asi byla věnovaná?

Druhý den, tedy 7. 4. 2020, nastupoval Mirek do nemocnice, kde měl pobýt asi deset dní. Pozdější vývoj situace ukázal, že tyto fotografie bohužel byly Mirkovy poslední.

6 odpovědí na “Jarní vycházka”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*