Juliana Jirousová

Na návštěvě ve Staré Říši
Úterý 25. 8. 2020

V první polovině srpna jsem dvakrát navštívila Novou Říši, dnes se mi naskytla možnost zajet s Olgou a Josefem Poukarovými do Staré Říše k výtvarnici Julianě Jirousové. Potěšilo mě to, protože mám ji i její obrázky velice ráda. A pobývat ve společnosti Poukarových je vždycky radost, i kvůli přílivu vzácných informací z kulturního světa.
Poukarovi se s paní Julianou a jejími dcerami znají už dlouho, já jsem u nich byla naposledy v prosinci 2011 po pohřbu Gabriela Floriana, posledního z přímých potomků staroříšského vydavatele Dobrého díla, katolického myslitele Josefa Floriana. Tehdy byl v domku Juliany Jirousové přítomen i otec Heryán, který Gabriela pochovával. Každé slovo legendárního kněze jsme tehdy s Mirkem se zatajeným dechem hltali a zjišťovali, že jeho řeč je prostá a jasná až uhrančivě.

V krásném letním dni jsme se s Olgou a Josefem vydali do Staré Říše, městečka s historickými kořeny, které sahají až do samých hlubin osídlení těchto končin: jak stará je Stará Říše, když víme, že Nová Říše vznikla na začátku 13. století?! I když první písemná zmínka o Staré Říši pochází až z roku 1257.
Obě „Říše“ jsou od sebe jen necelých šest kilometrů vzdálené.

Výtvarnice Juliana Jirousová u pracovního stolku ve svém domě ve Staré Říši.

Juliana Jirousová maluje od mládí, v posledních letech většinou kreslí líbezné obrázky s náboženskou tématikou – čtyři z nich vyfotila při naší návštěvě Olga Poukarová.

Paní Juliana je dcerou akademického malíře Otto Stritzka a Marie, rozené Florianové, která byla jedním z dvanácti dětí Josefa Floriana, překladatele a vydavatele Dobrého díla.
V roce 1976 se Juliana Stritzková provdala za Martina Jirouse.
Manželům Jirousovým se narodily dcery Františka a Marta.
Juliana Jirousová kreslí obrázky s převážně náboženskými náměty.

Setkali jsme se s Františkou Jirousovou, jejíž studijní a literární úspěchy obdivuji o to víc, že mnohé z jejích textů jsou mi z důvodů mé myšlenkové nedostatečnosti nepřístupné…
V roce 2011 jí byla za román Vyhnanci udělena Cena Jiřího Ortena.
V současnosti je předsedkyní občanského sdružení Statek uProstřed, které si vzalo za úkol rekonstrukci Jirousovy usedlosti v Prostředním Vydří. A práce velmi zdárně pokračují (viz webové stránky sdružení).

Františka Jirousová

Odpoledne, které jsme strávili ve společnosti těchto výjimečných žen, si zařadím mezi ty, k nimž se budu vracet pro inspiraci a posilu – obě nepřehlédnutelně prokázaly své priority v životě.

Olga Poukarová na návštěvě u Juliany a Františky Jirousových ve Staré Říši.
S Josefem Poukarem jsme si se zaujetím prohlíželi tiskoviny, které se týkaly členů zdejší rodiny.

Zakončím několika obrázky krajiny v okolí městečka Stará Říše, které se stalo na začátku minulého století pramenem, odkud proudila, a dosud neustala, živá voda pro všechny, kteří o ni stojí.

Krajina v okolí Staré Říše. Foto Olga.
Vrcholící léto na Českomoravské vrchovině
Požehnaný kraj
Každý kout Vysočiny má svůj příběh – mnohé z nich si pro potěchu, zadumání, ale i s bolestí neseme v sobě.

Související články:
Stará Říše a bledule, 2011
Michael Florian,
Bledule na Jechovci a Stará Říše, 2019

3 odpovědi na “Juliana Jirousová”

  1. Milá Míšo, jsem ráda, že už zase píšeš, … a hezky píšeš! 🙂
    Přeji hodně invence a radosti z Dobrého díla, které nám po kapkách předkládáš.
    Díky za tu dlouholetou osvětu.
    mb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*