Oslava 130. výročí založení KČT v Havlíčkově Brodě

Sobota 13. srpna 2022 v Pelestrově

Havlíčkobrodští přátelé nás pozvali na oslavu výročí založení odboru turistiky, kterou hodlali v krásném létě uspořádat na loučce nedaleko Pelestrovské hospůdky – pozváním jsme byli poctěni a na jedné z vycházek jsme vymysleli dárek, který by jim udělal radost a zároveň připomenul letité dobré vztahy brodských a jihlavských turistů.
Protože Miluška a František, členové odboru KČT Tesla Jihlava, jsou velmi zdatní v práci s počítačovou grafikou a mají rozsáhlý archiv fotografií z turistické činnosti, uvolili se, že vytvoří kalendář pro rok 2023 s fotografiemi, které zachycují společné akce.
Zařadím tři obrázky jako připomenutí:

Střed Havlíčkova Brodu z věže kostela Nanebevzetí Panny Marie byl vhodný pro titulní stranu turistického kalendáře.
Setkání přátel na akci Kolem noční Jihlavy 15. 9. 2017 – vlevo Lenka a Jarka, dlouholeté funkcionářky odboru KČT Havlíčkův Brod, s pořadateli pochodu KČT Tesla Jihlava.
Setkání jihlavských a brodských turistů v Praze při zahájení projektu 100 let republiky, 130 let v pohybu – 25. 3. 2017.

Iva, též členka odboru Tesla, vzala do auta své kolegy i mě, členku odboru Čeřínek, a před desátou hodinou jsme s radostí, kalendářem a květinami přijeli k pelestrovské loučce před hospůdkou.

Turisté z Havlíčkova Brodu a pozvaní hosté se sešli na loučce u hospůdky v Pelestrově. Tuto, i všechny následující fotografie, mi laskavě poskytla Iva Svobodová. 🙂
Za jihlavské turisty předal František květiny bývalé předsedkyni odboru Jarušce Kohoutové a současné Lence Žákové.

Během velice zajímavé úvodní řeči místopředsedy odboru Jirky Moliše se zvedl obrovský vítr a stan, v němž byly přichystány dobroty, se zvedl do výše a chystal se k odletu. Okolostojící mu v tom duchapřítomně zabránili, vrátili ho na místo a ukotvili. Pan Moliš řekl závěrem: „Děkuji Vám za pozornost a po ukončení oficialit Vás zvu na občerstvení do našeho létajícího stanu.“

Místopředseda odboru KČT Havlíčkův Brod Jirka Moliš přednesl úvodní řeč, předsedkyně Lenka Žáková přečetla historii odboru.

Starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl připomněl ve své řeči význam dlouholetého kladného působení turistické organizace v životě města, vyzdvihl některé konkrétní akce pořádané pro veřejnost a popřál chuť do další práce.
Z ústředí KČT nepřijel žádný zástupce, i když si myslím, že odborů, které slaví 130 let od svého založení, není zas tolik…

Účastníci slavnosti pečlivě poslouchali pozoruhodně zpracované dějiny turistiky v Havlíčkově Brodě.
První část základních dat o historii turistického klubu.
Závěrečná část – oba díly jsou uvedeny na rubové straně pamětního listu – ten skvělý nápad a zpracování jsme velice ocenili!
Členky souboru Kalamajka, který vede Lenka Žáková, ozdobily svým zpěvem památeční shromáždění.

Mnoha členům brodského odboru byla předána vyznamenání, i ta nejvyšší – tleskali jsme a atmosféra byla radostná.
Na úplný konec slavnostních proslovů vystoupila Míla Bradová, jako zástupce naší jihlavské skupiny poděkovala za pozvání a přirozenými, nestrojenými slovy vyzdvihla práci brodského odboru, zavzpomínala na některé minulé akce a připomněla nadcházející s tím, že věří v setkání ve zdraví a pohodě.

Každý účastník byl obdarován praktickými pamětními dárky.
Vedoucí činitelé odboru KČT Havlíčkův Brod se starostou města Janem Teclem (na konci řady).
Slavnostní dort s turistickým zdobením.
Lenka krájí dort – byl nejen krásný, ale i velice dobrý!!

Povídali jsme si a mlsali dobroty, které napekly členky brodského odboru – vůkol panovala vzájemnost, shodli jsme se, že dnešní setkání připomíná někdejší doby, kdy turistické odbory na Vysočině pracovaly ve shodě, podporovány a spojovány členy výboru oblasti KČT.
Je jasné, že krásné prostředí Pelestrovské hospůdky nebylo možné nevyužít – vaří zde výborně a venku všem chutnalo.

Na pelestrovský dvorek se přišli předvést krocani, rozčilení z tolika hluku!

Ten opravdu hezký, významný turistický den nám bude připomínat pamětní list:

2 odpovědi na “Oslava 130. výročí založení KČT v Havlíčkově Brodě”

  1. Milá Míšo,
    moc děkuji za sebe a jisto jistě i za náš odbor za milou vzpomínku, která mi připomněla oslavu výročí. Osobně si velmi vážím přátelství jihlavských a brodských turistů a s velkou radostí se s Vámi „jihlaváky“ potkávám. Kalendář od Vás má čestné místo a byl to skvělý nápad, který opravdu potěšil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*