Ještě jednou bledule, tentokrát v přírodní rezervaci Jechovec

Pondělí 28. března 2022

Vycházku vedla Ing. Míla Bradová, předsedkyně KČT, odbor Tesla Jihlava a vše probíhalo jako již mnohokrát při této tradiční akci. O půl čtvrté jsme přijeli autobusem do Staré Říše a pěšky došli necelé dva kilometry do nedalekého lesa Jechovce, abychom obdivovali rozsáhlý bělostný koberec, který na podmáčené půdě každoročně asi na tři týdny prostírá příroda. Byli jsme jedni z mnoha stovek návštěvníků, kteří se vždycky v březnu těší na křehké kytičky pokrývající téměř tříhektarové bleduliště.

Žádné fotografie nezachytí věrně tu krásu a velebné ticho lesa… Mohou ale sloužit jako časosběrný dokument – pravidelní účastníci uvidí na společných fotografiích, které jsou vždy jako archivní dokument pro odbor pořízeny, proměnu svoji, svých souputníků i proměny okolní přírody.
Převážně olšinový háj na prameništi, v němž se zdejším bledulím tak daří, býval obklopen smrkovým lesem – ten teď z podstatné části podlehl kácení po napadení kůrovcem. V příštích letech uvidíme, jaký vliv to bude mít na hojnost bledulí, protože květy mají rády zastínění, které této lokalitě poskytovaly smrky.

Ze Staré Říše jdeme kolem sportovního areálu k přírodní rezervaci Jechovec.

Fotografie mi poskytl František Janeček – děkuji. 🙂

Bledule na Jechovci – rezervace byla vyhlášena v roce 1982.
Královna proměny času.
Stále stejné, vždycky krásné a obdivované.
Účastníci vycházky v březnu 2022.

Následující dvě fotografie mám od Libušky Bohaté:

Bleduliště v přírodní rezervaci Jechovec.
Někde v těchto místech pramení Jechovický potok.

Miluška nám řekla několik nezbytných údajů o životě bledulí, přidala historii Staré Říše a Florianova vydavatelství Dobré dílo.
Do městečka jsme se vraceli cestami nově upravenými po těžbě v lesích, některá důvěrně známá místa jsme skoro nepoznávali.
Zbýval nám čas na prohlídku městyse, jehož nejznámějšími obyvateli jsou členové rodu Florianů – překladatel a knižní vydavatel, filosof Josef Florian a jeho potomci. Mnozí z nich už odpočívají na místním hřbitově, kam jsme, jako každý rok, zašli vzdát jim poctu.

Máte-li zájem, přečtěte si o nich více ve článcích:
Bledule na Jechovci a Stará Říše 2019
Josef Florian a Stará Říše
Michael Florian
Jan Florian
Juliana Jirousová
Vernisáž výstavy Otokar Březina v Nové Říši (Františka Jirousová a Marta Veselá Jirousová)

K pohodě dnešního odpoledne přispělo i dobré dopravní spojení – o šesté odjížděl ze Staré Říše autobus, který nás během hodinky zavezl do Jihlavy.

Jedna odpověď na “Ještě jednou bledule, tentokrát v přírodní rezervaci Jechovec”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*