Po jihlavských stopách Gustava Mahlera, jeho rodiny a přátel

Neděle 17. května 2020

Vycházku, dlouhou dobu naplánovanou v turistickém kalendáři, zcela změnila světová pandemie koronaviru – přednáška, připravená Mgr. Zdeňkem Geistem a obdivovateli Gustava Mahlera radostně očekávaná, se nemohla kvůli vyhlášeným omezením uskutečnit.
Pořadatelé z KČT Tesla Jihlava a KČT Čeřínek přesto chtěli uctít památku významného skladatele a dirigenta, který prožil v našem městě své mládí a odraz zdejších přírodních i společenských podnětů se dá najít v jeho díle – zásluhou tohoto hudebního velikána vstoupila Jihlava do světového kulturního povědomí.

Devět turistů z obou jmenovaných odborů se tedy v neděli odpoledne sešlo v Parku Gustava Mahlera, aby položením kytice k jeho pomníku připomněli nadcházející 109. výročí úmrtí skladatele (7. 7. 1860 – 18. 5. 1911).
Jako hosté byli pozváni manželé Olga a Josef Poukarovi, iniciátoři postavení pomníku Gustava Mahlera v Jihlavě – pomník a celková koncepce jihlavského parku je dílem profesora Jana Koblasy a byl dokončen a veřejnosti předán 7. 7. 2010, právě v den 150. výročí narození Gustava Mahlera.

Turisté z odborů KČT Čeřínek a KČT Tesla Jihlava přišli do Parku Gustava Mahlera, aby uctili památku světově významného skladatele, který v našem městě žil do svých 15 let.
Květiny pro Gustava Mahlera.
Fotografie u skladatelovy sochy, která je dílem profesora Jana Koblasy.
Socha Gustava Mahlera byla instalována do nově vybudovaného jihlavského parku 7. 7. 2010 při oslavách 150. výročí narození skladatele.
Tak vyfotila účastníky shromáždění v době koronaviru Míla Bradová.
Stejný obrázek poté pořídil František Janeček.
Ing. Josef Poukar se chystá turistům sdělit nejbližší akce mezinárodní mahlerovské společnosti.

Ing. Josef Poukar upozornil přítomné na celosvětový živý přenos s názvem Mahler kolem světa, který se uskuteční v pondělí 18. 5. 2020 při příležitosti skladatelova úmrtí.
Virtuálně se propojí světové mahlerovské společnosti, instituce a organizace. Během hodinového setkání vystoupí i skladatelova vnučka Marina Mahler či špičkový americký barytonista Thomas Hampson, patron a častý host hudebního festivalu Mahler Jihlava – Hudba tisíců.
Se zdravicemi se připojí i Dům Gustava Mahlera a česká Společnost Gustava Mahlera.
(Článek zveřejňuji v červenci, tedy mohu sdělit, že jsem přenos sledovala a byla velice hrdá na vystoupení prof. Jiřího Štilce, ředitele Společnosti Gustava Mahlera, i na zdravici Mgr. Jany Součkové, která propagovala Dům Gustava Mahlera v Jihlavě.)

Jihlavští turisté si považují za čest, že se k této akci symbolicky připojili položením květů k pomníku Gustava Mahlera.

Socha Gustava Mahlera v jihlavském parku nazvaném skladatelovým jménem – v roce 2010 se park stal Stavbou Vysočiny.
Slavnost jsme zakončili na nedalekých historických jihlavských hradbách, jen kousek od parku, který se stal ústředním bodem zahraničních návštěvníků, obdivovatelů díla Gustava Mahlera.

Další informace o skladateli a články z minulých akcí Po jihlavských stopách Gustava Mahlera, jeho rodiny a přátel naleznete v rubrice Gustav Mahler.

2 odpovědi na “Po jihlavských stopách Gustava Mahlera, jeho rodiny a přátel”

 1. Milá Míšo, opět jsi to skvěle napsala (i když víme, kolik smutného se mezi touto akcí a zveřejněním článku stalo). Jsi pro mě hrdina a ne „obyčejná ženská od plotny“, jako sobě často říkáš.
  Fotky se mi zobrazují dobře, takže potvrzuji, že případná chyba není na straně Tebou zpracovávaného blogu.

  1. Díky za pochvalu, ráda jsem si ji přečetla, škoda jen, že nevím, kdo tak hezký komentář napsal 🙂
   Jsem zvědavá – čím jsem starší, tím zvědavější 🙂
   Přeji vše nejlepší, M

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*