Odhalení pomníku Gustava Mahlera

7. 7. 2010

Ačkoliv jsem měla to štěstí, že jsem si mohla prohlédnout a vyfotit sochu Gustava Mahlera při její instalaci do nového jihlavského parku, připadalo mi vhodné zveřejnit fotografii až po oficiálním odhalení. Oslavy 150. výročí narození skladatele a dirigenta, který prožil dětství a mládí v Jihlavě, byly pro nás obrovským zážitkem, ke kterému se budeme ve vzpomínkách i na našem blogu určitě vracet.

Ráno odjíždíme na dovolenou, ale nechceme naše čtenáře ochudit o čerstvé zpravodajství z jihlavské slavnosti, které se zúčastnil prezident republiky a mnoho našich i zahraničních hostů, jejichž přítomnost byla pro občany Jihlavy vyznamenáním. Jistě jste všichni dostatečně informováni z médií, ale my nabízíme jiný úhel pohledu – máme niterný vztah k této záležitosti, a tak klademe důraz na jiné děje a osobnosti, než jsou ty všeobecně mediálně preferované, nabízíme pohled zevnitř.

Dopoledne bylo důstojné přivítání hostí v gotickém sále jihlavské radnice – máme odtud mnoho hezkých obrázků, ale teď zařadíme jen jeden, totiž manžele Poukarovy, kteří „za všechno mohou“ a skromně sedí stranou oficiálního dění:

Olga a Josef Poukarovi

Pak, od půl jedenácté, už vše směřovalo k nejvrcholnějšímu okamžiku oslav – k odhalení pomníku Gustava Mahlera, který vytvořil Mistr Jan Koblasa. Předcházely slavnostní projevy, z nichž nejzajímavější byl pronesen členem výboru našeho Společenství JUDr. Šimánkem – pan prezident promine, protože sám se o této řeči velmi pochvalně vyjádřil. Zde je s laskavým svolením autora celý text:

Dne 7. července 2010 pronesl  JUDr. Jiří Šimánek, člen výboru Společenství za zřízení pomníku Gustava Mahlera v Jihlavě, při příležitosti odhalení pomníku skladatele v den 150. výročí jeho narození, tento slavnostní proslov:

Vážený pane prezidente,

vážení a významní hosté z domova i zahraničí,

dámy a pánové!

Původní myšlenka – idea důstojného uctění spoluobčana našeho města – génia evropské i světové hudební scény, v podobě zřízení jeho pomníku u příležitosti 150. výročí jeho narození se před více než šesti lety zrodila tady v Jihlavě u manželů Josefa a Olgy Poukarových. Z jejich iniciativy bylo v roce 2004 založeno občanské sdružení s názvem „Společenství za zřízení pomníku Gustava Mahlera v Jihlavě“. Přímo v názvu našeho sdružení tak byla vyjádřená jeho meta a jediný účel jeho existence v dočasnosti jejího trvání.

Cesta k realizaci tohoto cíle se zdála vzdálená, ale ne neuskutečnitelná. Dnešní den potvrzuje, že i důsledná občanská iniciativa, obhajoba správného záměru při důsledném prosazování, dojde pochopení a vstřícnosti u orgánů samosprávy i státu samotného. Rovněž je nezbytné získání podpory odborníků, přátel hudby a poté v důsledcích i převažujícímu kladnému přijetí veřejností. Mluvím jménem občanského sdružení třiceti tří členů a podporovatelů, jemuž se podařilo od r. 2004 soustředit částku 628.700,- Kč od dvou desítek významných dárců až po řadu desítek dalších přispěvatelů. Společenství, jež uspořádalo aukci výtvarných děl od umělců naší Vysočiny, uskutečnilo benefiční galakoncert význačné operní pěvkyně Gabriely Beňačkové, iniciovalo návrh na udělení čestného občanství města Jihlavy pro Gustava Mahlera in memoriam a další akce až po vydání obsáhlého sborníku u příležitosti dnešního slavnostního dne. Na tuto publikaci odkazuji zájemce o informace mapující celé úsilí našeho sdružení, poděkování sponzorům a vyjádření třiatřiceti oslovených osobností z domova i zahraničí, jak muzikologů, kunsthistoriků, hudebních skladatelů a dalších osobností, kteří se vyznávají z obdivu ke gigantu evropské i světové hudby.

Nemohu na tomto místě vyjádřit jmenovité poděkování všem, kteří se na realizaci tohoto projektu podíleli a zasloužili se podporou tvůrčí, morální, politickou, odbornou a především hmotnou. Opominout však nemohu s vyjádřením slov díků na adresu těch, bez jejichž angažovanosti by celý náš projekt zůstal jen krásnou vidinou. Je to v první řadě vedení statutárního města Jihlavy a Magistrátu města, které se zvláště v posledních třech letech ujalo financování a vlastní realizace celého areálu parku Gustava Mahlera. Zvláštní poděkování chceme jmenovitě vyjádřit náměstkyni primátora akademické malířce paní Ireně Wagnerové, koordinátorce celé akce.

Dále náš dík směřuje k vedení kraje Vysočina, které od samého počátku významně podporuje naše úsilí, a to jak politicky, tak i finančně, mj. i financováním vydání publikace, kterou jsem již zmínil. Nyní mi nezbývá než  blahořečit šťastné souhře okolností, které k realizaci tohoto díla a vytvoření pomníku samého přivedly do našeho města sochaře velkého formátu Mistra Jana Koblasu! Prostřednictvím bítovského básníka Jiřího Kuběny byl osloven a tuto výzvu přijal. Mnohé z jeho uměleckého života ho spojuje s osudy Mahlera, zejména byli oba světoběžníci. Jana Koblasu předurčovala nejen jeho obrovitá výtvarná erudice, ale i  bytostná múzičnost a vrozená muzikálnost, která ho doslova předurčovala k realizaci takovéhoto projektu. Známe jeho vyjádření, kterým se vyznává, že mistrovství hudby Mahlerovo je mu blízké a inspirativní v jeho tvoření výtvarném. Mistře děkujeme !

Na samotný závěr mého vystoupení mi dovolte použít několik slov z dopisu od prof. Henry-Louise de La Grange z Paříže, v současnosti snad největšího znalce Mahlera (je tu dnes mezi hosty!), který adresoval našemu společenství, a jež jsou i naším největším přáním:

„Země, v níž se Mahler narodil, po dlouhé době konečně vzdala náležitý hold skladateli, jehož dnes celý svět uznává jako jednoho z největších hudebních velikánů v historii. Odedneška navždy bude tento park uchovávat vzpomínku na Gustava Mahlera a poutníci cestující do Jihlavy ze všech koutů světa snadněji najdou chodníčky, po kterých se procházel mladý Žid z Jihlavy jako dítě a jako mladý jinoch předtím, než se rozlétl do světa a stal se velkým géniem, tvůrcem deseti nesmrtelných symfonií.“

GUSTAVE  MAHLERE, JSI DOMA V JIHLAVĚ – BUĎ VÍTÁN!

Děkuji Vám všem!

Nyní konečně slíbené fotografie:

část parku GM v Jihlavě

prezident ČR v Jihlavě

JUDr. Jiří Simánek, člen výboru Společenství za zřízení pomníku Gustava Mahlera

velikán

Gustav Mahler doma, v Jihlavě

zleva Ung. Poukar, Dr. Zlůva, Mgr. Dvořák

Mistr Jan Koblasa

Nemohu odolat, abych nezařadila obrázek muzikologa, profesora Henry-Louis de La Grange, největšího znalce díla Gustava Mahlera, kterak podepisuje nový sborník sestavený archivářem Petrem Dvořákem, místopředsedou Společenství, a vydaný při příležitosti odhalení pomníku nejvýznamnější jihlavské osobnosti.

muzikolog profesor de La Grange podepisuje sborník Pomník Gustava Mahlera v Jihlavě

Prožili jsme nádherný, šťastný a vysněný den a jsme vděční, že jsme mohli být při tom, víme, že je to od života mimořádná prémie…

Na závěr detail sochy – té, jejíž obrázek se v těchto dnech rozlétl do celého světa. Ale jen my, Jihlavané, můžeme říct, že se Gustav Mahler má vždycky kam vrátit, protože u nás je doma…

GM je doma

Zjistila jsem, že technika se proti mně spikla, ale nemám čas ji přemlouvat k poslušnosti, odpusťte mi, musím běžet…

13 odpovědí na “Odhalení pomníku Gustava Mahlera”

 1. Pingback: 7. 7. 2010
 2. Omlouvám se,že až po tak dlouhé době reaguji na Vaše komentáře, které mi dělají velikou radost a čekám na ně. Trochu jsme se rozjeli do světa a doufám, že postupně snad budu schopná si dojmy utřídit a vznikne pár nějakých příspěvků, které budou mít smysl.
  Co se týče té polorozpadlé budovy u parku GM, mohu podat optimistickou zprávu, podle které by do tří let měl být na místě proluky, která odklizením té ruiny vznikne, nový dům, kterému investor velkoryse říká Tančící dům, protože prý se na jeho projektování má podílet (kromě jiných architektů) i Vlado Milunič, autor pražského Tančícího domu. Měly by tam být obchody, galerie a kavárna přístupná z parku GM.
  V současnosti už tam začaly demoliční práce, příští rok by měly být základy – uvidíme… Držte nám všichni palce, aby se záměr povedl, a nejen park, ale i okolí bylo hezké
  Zdravíme všechny

 3. Já to už naznačovalvelice delikátně otázkou na puntikatou dámu vedle s potutelným vítězným úsměvem. Byl vždy na mladé blondcky.He

 4. Anooooooooooo už jsem si vzpomněla:http://www.rozhlas.cz…rava/365578
  Alma Mahlerová, nádherná žena, která zahýbala osudy hned tří velkých umělců. Mahler z její krásy téměř zešílel, chtěl se i zabít, neboť ona k věrnosti, díky své kráse, měla hodně daleko. Ta knížka byla tak zajímavá, že si ji opravdu pamatuji snad už 40 let.

 5. Tak Kociánovou jsem já poznala, a vím že velmi krásně zpívá! Již jsem ji několikrát slyšela na Bertramce. O Mahlerovi jsem kdysi dávno ( ještě za svobodna) četla jakousi knížku, o jeho vztahu k jeho osudovým ženám. Nechci blíže upřesňovat, abych se nesekla, ale hodně mi to někde uvízlo v paměti. Musím si to někde najít. Bylo to velmi zajímavé. Pomník tohoto typu také mohu, ale co mi vadí, bohužel, ta nějaká skoro zříceninka nalevo v pozadí. To je škoda, že to se nadalo nějak ???? nevím co???. Díky za zprostředkování. Slyšela jsem o tom už asi dva roky že se to připravuje.

 6. zuzi,díky za návštěvu a komentář, přejeme hezké prázdninové zážitky, třeba Ti vyjde čas i na návštěvu parku GM v Jihlavě…

 7. buteo,v puntíkovaných šatech to sluší televizní a rozhlasové moderátorce a koncertní pěvkyni Martině Kociánové :-))
  Děkujeme za přízeň a moc nás těší Tvoje návštěvy a považujeme si Tvých komentářů. Přejeme hezké léto.

 8. Děkuji za zprávu, socha se mi líbí. Realistická ale umělecky dobře ztvárněná tvář, "mystické" prodloužené roucho k oblakům, mírně v pohybu. Dobrý počinek. Pan Koblasa má velmi noblesní a ušlechtilý zjev, působí velmi důvěryhodně a sympaticky. Myslím, že takové pojetí pomníku je mi blízké a nejen mně. Tak by to mělo u takových věcí být.

 9. Tady se to dnes významnými jenom hemží,ale já se stejně musím dotknout MaM.
  Letos si připadám jako Martin Eden, kdy říká, že vše co v něm bylo, už je napsáno a tak stěží vytvořím něco za měsíc. Díky tomuto blogu vstřebávám informace, co jsou z prostoru mimo mých dřívějších zájmů.
  Díky vám se mi líbí být i pasívním. Čtu těch několik dobrých /pour Moi/ blogů, sem tam něco plácnu a je mi fajn.
  /Ty puntikaté šaty vedle Klause neznám, ale sekne jí to/.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*