Ing. Jan Havelka oslavil 85. narozeniny

Čestný předseda KČT znovu potvrdil, že „i ohlédnutí může být pohledem vpřed“
Pátek 25. června 2021

Dovolím si zveřejnit část radostného mailu od Ing. Jana Havelky:
Vážení přátelé,
zdá se mi, že to byla jenom chvíle od okamžiku, kdy jsem s většinou z Vás slavil své osmdesáté narozeniny. Ale ta chvíle trvala pět let, a proto budu v pátek 25. června 2021 slavit 85. narozeniny a byl bych velmi rád, kdybych je mohl oslavit ve společnosti těch, se kterými jsem zažil mnoho pěkného, s nimiž se mi vždy dobře spolupracovalo, a o kterých vím, že mají podobnou životní filozofii, jakou mám já.

A tak jsme v radostném rozechvění přibyli s jihlavskými přáteli do restaurace v pražské Divoké Šárce, kde nás přivítal oslavenec, který měl, jako vždycky, perfektně připravený program.

Přivítání před restaurací Dívčí skok.
Tuto i následující fotografie pořídil František Janeček, s nímž a jeho dcerou Věrkou jsme s Mílou Bradovou měli čest zúčastnit se slavnostního setkání.

Vše probíhalo, jak bývá při oslavách narozenin zvykem – pohovořili jsme s přáteli, hrála cimbálka, dvě zpěvačky uvedly několik operních árií, pohoda vůkol.
Protože známe vytříbené řečnické schopnosti Ing. Havelky, těšili jsme se na jeho projev – přiblížil nám svůj dosavadní životaběh způsobem pro něj charakteristickým – jistě nejen já jsem si přála co nejvíce z vyprávění udržet v paměti – nezapomněl se však zmínit také o úkolech, které si předsevzal!

Jan Havelka dvojjediný.

Přijde mi to troufalé, přesto se ale s velkým respektem pokusím představit Ing. Jana Havelku, osobnost, bez které by v roce 1990 obnovený Klub českých turistů nenavázal na prvorepublikové tradice turistických předchůdců – svým návrhem a jednáním zajistil pan Havelka kontinuitu a podpořil společenský význam organizace.
Při znovuustavení KČT, když se v roce 1991 stal Ing. Havelka předsedou klubu, byl v první polovině devadesátých let rovněž generálním ředitelem podniku ČKD. V této významné funkci získal také kontakty na veřejné činitele, ministry a poslance, což bylo velkým přínosem pro rozjezd KČT.

Ing. Jan Havelka vedl KČT 15 let a je nemožné vyjmenovat jeho tehdejší i současné aktivity – všechny však byly konány v duchu jeho životního kréda, že k turistice patří i intelektuální činnost, tedy je nutné pěstovat tzv. „aktivní turistiku“, což je pohyb vlastní silou za účelem poznání reálného světa, vlastní poznání historie.
Co všechno může člověku přinést moderní pěší turistika, shrnul Ing. Havelka v příručce Pěšky pro zdraví (2020), s podtitulem Aktivní pěší turistikou za duševním i tělesným zdravím. Věřte, že to vůbec není nudné čtení, já brožuru s desíti skvělými kapitolami dokonce považuji za „turistické desatero“.

V roce 1991 byl KČT přijat za člena Evropské asociace turistických klubů (v současné době sdružuje EWV kluby z 26 států Evropy) a Ing. Havelka se záhy stal na řadu let jejím prezidentem. Doposud se jako čestný prezident sdružení věnuje mezinárodním vztahům.

Už od třicátých let minulého století usiloval Klub o vznik muzea, kvůli společenským změnám se to nepodařilo, až Ing. Havelka náhodou objevil v Bechyni bývalou židovskou synagogu v žalostném stavu. KČT objekt zakoupil, poté i sousední dům, a v roce 2006 se zásluhou Ing. Havelky po rozsáhlé rekonstrukci muzeum otevřelo. Při tom jsme nemohli chybět, ale fotografie máme až z návštěv v roce 2012 a poté v roce 2017 – na fotografiích můžete porovnat, jak se fasády budov i interiéry během pouhých pěti let změnily k lepšímu, také centrální archiv KČT se začíná rýsovat.

Své profesní schopnosti uplatnil Ing. Jan Havelka naplno při výstavbě Bezručovy chaty na Lysé hoře – už od roku 2004 se zabýval vším, co bylo k vybudování tak prestižního turistického objektu nutné – v roce 2015 byla chata pro veřejnost otevřena.

Jako člověk plný elánu a nápadů zveřejnil Ing. Havelka v časopise Turista úspěšný seriál článků o chatách, které KČT vlastnil či dosud vlastní.
Zde je třeba připomenout, že pan Havelka je znalcem historie turistických chat – v roce 2019 vyšla publikace s názvem Chaty Klubu českých a československých turistů, kde je podrobný popis a historie všech staveb vzniklých v letech 1888–1928. Autor právě chystá druhý díl, v němž nás seznámí s chatami, které turisté postavili od roku 1929.
Neméně významná je Havelkova kniha (2016) Ve stopě poselstva krále Jiřího z Poděbrad s podtitulem Pěšky z jihočeské Blatné až do Bruselu.

Závěrem ještě uvedu, že Ing. Jan Havelka je dlouholetým předsedou KČT, odbor Vojty Náprstka, který pořádá (mimo jiné aktivity) pochody za historií Prahy – účast na akci Silvestrovskou Prahou za historií, k níž jsme obdrželi podrobný manuál s texty, které pro účastníky sestavil pan Havelka, byla zážitkem a zároveň budováním poučeného vztahu k Městu.

Vím, že nedokážu vystihnout vpravdě renesanční osobnost člověka, kterého obdivuji a vzhlížím k jeho moudrosti – přátelé turisté jistě mému vyznání rozumí.

Možnost setkávat se s legendou Klubu českých turistů je jedna z životních odměn.
Fotografie se svěžím oslavencem si velmi považujeme.

3 odpovědi na “Ing. Jan Havelka oslavil 85. narozeniny”

  1. Ahoj Ivo a Miluško,
    zjistila jsem, že jsem nepoděkovala za Vaše komentáře k tomuto článku, tedy opožděně, zato s větším zápalem děkuji. 🙂
    Jen chci říct, že o dobrých lidech a dobrých věcech se píše snadno. 🙂

  2. Ahoj Míšo, jsem ráda, že už zase píšeš a těší mne, že právě o Ing. Janu Havelkovi, čestném předsedovi KČT. mb

  3. Míšo, hezky jsi to sepsala. Jsem ráda, že jsem mohla pana Havelku několikrát osobně potkat a vnímat jeho názory a obdivovat jeho aktivity. Je škoda, že takových lidí není v KČT víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*