Muzeum turistiky v Bechyni

Zajímavá zastávka cestou na Šumavu, sobota 14. července 2012

Cesta, kterou jsme jeli do penzionu v Borových Ladech, kde jsme hodlali strávit týden cyklovyjížďkami po Šumavě, vedla v jednom úseku trasy jen kousíček od Bechyně – a byl by hřích nezastavit se v takovém případě v muzeu turistiky, které zde bylo v nově zrekonstruované synagoze otevřeno v létě roku 2006.
Synagoga byla postavena v poslední třetině 19. století v pásu městských hradeb a bašt a její osud ve druhé půli minulého století byl podobný stovkám dalších takových staveb. V roce 1995 byla vrácena Židovské obci v Praze, postupně se dočkala rekonstrukce interiéru a posléze i solidního nájemce – Klub českých turistů si tento objekt vyhlídl pro svoje muzeum, které bylo otevřeno v roce, kdy se v Českých Budějovicích konalo Eurorando.  (V úvodu tohoto článku se dozvíte o jakou akci se jedná.) Zakrátko se ale zjistilo, že materiálů zasluhujících uchování je veliké množství, prostory v synagoze nedostačují, a zároveň se v roce 2007 naskytla možnost koupit vedlejší budovy, a tak se rozhodlo vedení KČT pro jejich nákup. V roce 2008 byla obnovena fasáda synagogy a její novorománské průčelí září vedle dosud na opravu čekajících domů ve vlastnictví KČT, v jejichž části byla po nezbytných stavebních úpravách instalována výstava ke 120. výročí založení KČT, další budou po rekonstrukci sloužit jako archiv KČT.

Tolik obsáhlý úvod; takhle se nám představila Široká, dříve Židovská ulice v Bechyni – v budovách na obrázku jsou uloženy dokumentační materiály z více jak stodvacetileté historie české turistiky.

Okolí bylo kvůli rozkopané vozovce smutné, ale my jsme přesto byli potěšeni – ukázalo se totiž, že emeritní předseda KČT Ing. Jan Havelka, který v Bechyni bydlí, nás expozicí osobně provede. 
Pro omezené časové možnosti jsme jen zběžně prohlédli hlavní výstavní exponát, kterým je mapa ČR, na níž jsou vyznačeny všechny rozhledny. Před mapou je ovládací panel, s jehož pomocí lze najít vybranou rozhlednu, která se, včetně technických dat, zobrazí na velké obrazovce nad mapou – při naší dřívější návštěvě jsme si s tlačítky zaujatě vyhráli.

Dneska jsme většinu času věnovali obsáhlé výstavě ve vedlejších budovách, kde jsme na panelech a ve vitrinách uviděli vzácné materiály, které rozbušily naše turistická srdce.
Navíc jsme vyslechli neotřelé a zasvěcené povídání z úst nejpovolanějších – Ing. Havelka je duší a pamětí české turistiky.

Náš skvělý průvodce upozornil, že zájemce zde získá přehled o historii turistiky od vzniku KČT v roce 1888, přes stavby financované KČT, k rozvoji turistiky na Slovensku i Podkarpatské Rusi, která k ČSR od 1919 do 1939 patřila, až k současnému dění. Pohlédli jsme do tváří význačných členů KČT, kteří formovali vývoj turistiky – v Síni slávy  české turistiky je zapsáno nejedno slavné jméno…
K zakládajícím členům KČT patřil i Tomáš Garrigue Masaryk.

I my už ale leccos pamatujeme, proto je přirozené, že jsme zde objevili exponáty, které dobře známe, například různé medaile a odznaky,

almanachy a sborníky, z nichž některé pocházejí z Vysočiny. 

Bezkonkurenčně nejlepším zdrojem informací je Časopis turistů, který začal vycházet už rok po založení Klubu českých turistů, jeho paměť tedy sahá do roku 1889!
A že to byl časopis, který už v roce 1892 měl velkou váhu ve společnosti, dokazují reklamy umísťované v jednotlivých číslech.

Nám to nyní připadá úsměvné, ale prohlédnete-li si pozorně některé reklamy, zjistíte, že turistika byla tehdy noblesní záležitostí.

Všimněte si roztomilého výrazu „hedbáví“ při nabídce „turistských“ košil na předchozím obrázku a širokého sortimentu Jägrova prádla pro pány na následujícím.

Vidíte, že turistické muzeum v Bechyni není žádná nudná záležitost – a rádi tam přivítají nejen turisty. 🙂

Velice jsme si považovali toho, že jsme pobyli v muzeu ve společnosti Ing. Havelky a mohli naslouchat jeho výkladu – je to pro nás odměnová prémie a zároveň téma k přemýšlení při nadcházejících toulkách Šumavou…

 

3 odpovědi na “Muzeum turistiky v Bechyni”

  1. Už se tam těším – po dobu mého lázeňského pobytu v Bechyni budou mít otevřeno jen v sobotu a v neděli, ale to bych mohla zvládnout hned na začátku (dám si na prohlídku dost času, zklidním se…, hlavně tam půjdu sama).

    1. Děkujeme za návštěvu, třeba najdeš někdy čas, ty reklamy jsou fakt parádní 🙂
      škoda jen, že jsme si dovnitř nevzali pořádný foťák, tyhle snímky z malého „teréňáčku“ nejsou vůbec kvalitní, je to opravdu jen pro zběžné zachycení…
      Oba Tě zdravíme 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*