Přechod Jihlavských vrchů: Javořice 2018

Druhá část letošního Tesláckého přechodu Jihlavských vrchů
17. února 2018

Zahájení letošního roku, který nám už před několika týdny vstoupil do života, by nebylo úplné bez kultovního výstupu na nejvyšší horu Českomoravské vrchoviny a výšlapu po Jihlavských vrších zakončeném v jedinečném městě Telči. Tuto tradici dodržují turisté z KČT Tesla Jihlava a my se k nim rádi připojujeme – v dávných časech, v sedmdesátých letech minulého století, pořádali dvoudenní Přechod Jihlavských vrchů turisté z odboru Čeřínek a my svou účastí (mimo to, že nás srdce táhne do lesů Vysočiny 🙂 ) projevujeme souznění a vděk za to, že se této akce Tesláci ujali a ta po špatném rozhodnutí tehdejšího vedení našeho odboru KČT Čeřínek nezanikla.

pozvánka a propozice k výstupu na nejvyšší horu Českomoravské vrchoviny

První část přechodu Křemešník – Čeřínek 2018 jsme absolvovali 13. ledna, dnešní druhé části, která začínala na nádraží v Jihlávce, kam jsme dojeli vlakem v 7:42 z Jihlavy, se zúčastnilo 16 turistů.

účastníci přechodu Jihlavských vrchů – před startem v Jihlávce; foto FJ

Všechny následující fotografie (kromě jedné) mi laskavě poslali Míla Bradová (MB) a František Janeček (FJ) – Mirek se nezúčastnil, řekl, že ho bolí koleno, ale pravá příčina byl asi odpolední fotbal, který považoval za důležitější.  🙁

Mapka dnešního pochodu:

z Jihlávky přes Janštejn na Javořici, do Lhotky a do Telče 17. 2. 2018

Na mapce je zachycena trasa, která žádnému z nás nebyla neznámá – za Janštejnem jsme vstoupili na javořické svahy a zasněženými lesními cestami kráčeli stále vzhůru, došli ke Studánce Páně a pak už zanedlouho stáli na majestátní Javořici, s vrcholkem zahaleným v mracích, včetně vysílače.

zasněnými a zasněženými lesy vzhůru k Javořici; foto J. Lavičková
u Studánky Páně; foto MB
na vrcholu Javořice; foto MB

Jak bývá dobrým zvykem, zašli jsme do Lovecké chaty těsně pod vrcholovou plošinou, posvačili a byli od pořadatelů obdarovaní pamětní kartičkou k založení do osobního turistického archivu. Tam přidáme i společný obrázek z Javořice 2018:

u Lovecké chaty na Javořici; foto FJ

Od této chvíle jsme už většinou sestupovali… 🙂  Cesta vedla kolem Světelské chaty směrem ke Lhotce, u tábořiště Horní Mrzatec jsme si kousek zašli, abychom popatřili na romantický ledopád.

na louce v kempu u rybníka Horní Mrzatec; foto MB
pořadatelky Míla a Blanka u ledopádu v kempu Horní Mrzatec u Lhotky; foto FJ
památeční foto z přechodu Jihlavských vrchů 2018; foto FJ
sestup ke Lhotce; foto MB

Ve Lhotce jsme se stavili na polévku a pak pokračovali po zeleně značené turistické cestě do Hostětic a alejí Lipky do Telče.

ze Lhotky po zeleně značené trase do Hostětic a Lipkami do Telče; foto MB

V Telči jsme měli dostatek času posedět v restauraci U Švejka a pak v 16:35 odjet autobusem do Jihlavy.

Dočetli jste základní fakta o trase, informace o zdejší přírodě a zajímavostech, i spoustu fotografií z přechodu Jihlavských vrchů, části Javořické, naleznete ve článcích z let:
20092010201120122013201420152016, 2017.

2 odpovědi na “Přechod Jihlavských vrchů: Javořice 2018”

  1. milá Míšo, děkuji Ti za krásné odpoledne, i když je venku krásně, celé odpoledne sedím u počítače a čtu Tvoje krásné vyprávění. Přeju Ti plno dalších zajímavých
    komentářů, s krásnými fotkami od Mirka a Tvých kamarádů. Jsem šťastná, že si to mohu přečíst. Měj se krásně a hodně zdraví a sil Tobě a Mirkovi přeje Majka

    1. Každý, kdo navštíví naše stránky, nás potěší, když jsme si ale přečetli komentář od Tebe, je nám opravdu blaze – děkujeme Ti!! Měj se hezky a zachovej nám přízeň 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*