Slavnostní oheň na Čeřínku – memoriál Mirka Svatoše 2022

13. ročník zimní akce odboru KČT Čeřínek Jihlava
29. ledna 2022

Letošního roku už bylo možné pozvat turisty na tradiční akci, kterou po několik let připravují členové odboru KČT Čeřínek Jihlava – ohrožení epidemií koronaviru pominulo a lidé s úlevou a radostí využívali možností k setkávání.
Domluvili jsme se, že nebudeme nic měnit na zvyklostech, proto jsme navrhli turistům odjezd osobním vlakem v 8.37 z Jihlavy do Kostelce a odtud 5 km dlouhou vycházkou na Čeřínek k chatám ve vlastnictví našeho odboru.

Vlakem nás přijelo přes 50, před odchodem na trasu jsme se podle ustáleného obyčeje zastavili před nádražní budovou, kde jsem účastníky přivítala a připomněla důvody setkání: poděkování a vzpomínka na naše turistické předchůdce, stavitele chat, které patří našemu odboru. S dojetím i radostí jsem poděkovala, že v názvu zimní akce na Čeřínku bylo zviditelněno Mirkovo jméno – od roku 2020 nemůže jí být osobně přítomen.

Stručnou historii vzniku chat i pochodů, které se k ní vztahují, naleznete ve článcích z roku 2021 a 2020, poslední, 10. ročník akce, které byl Mirek na Čeřínku přítomen, se konal v roce 2019.

Pochod je hvězdicový, proto turisté přicházeli také z Dolní Cerekve, Hubenova i Batelova a všichni žasli nad proměnou krajiny, dříve důvěrně známé – zcela ji změnilo kácení lesů po napadení kůrovcem.
Přes nepříliš vlídné počasí dorazilo celkem 125 pochodníků. Předseda odboru Jirka Veselý zajistil předem dřevo, a když jsme přicházeli na prostranství před chaty, vítal nás „slavnostně“ plápolající oheň.
To, že turisté mohli přispět do Novoroční sbírky pořádané ústředím KČT a uzavírané 31. ledna, je zásluha turistů z odboru KČT Tesla Jihlava, kteří ji pravidelně pořádají na Šacberku – mnoha zdejším příchozím udělaly radost Čtyřlístek a kalendář, které dostali jako odměnu za věnovaný obnos – předsedkyně odboru KČT Tesla Jihlava Míla Bradová a ekonom odboru František Janeček nelitovali času a práce a srdnatě překonali kvůli sbírce několikahodinový pobyt na prostranství u chaty. Přítomní turisté přispěli částkou 1 254 Kč!

Měli jsme velkou radost, že jsme se potkali s 27 turisty z Havlíčkova Brodu, asi 10 příchozích bylo KČT Humpolec, 15 z Pelhřimova, 10 z Telče. Samozřejmě se zúčastnili členové ze všech tří jihlavských odborů a také přátelé z Českých Budějovic, kteří přijíždějí mnoho let a na které se upřímně těšíme. Zúčastnilo se též 10 žáků pod vedením paní učitelky Ivy Dolákové, zdatné turistky, a také lidé, kteří nejsou organizováni, ale často a rádi se akcí pořádaných turisty zúčastňují.
Velmi příjemné bylo setkání s manželi Miladou a Luďkem Zápotočnými, dlouholetými členy turistického odboru, kteří by těžko zvládali zimní výstup na Čeřínek – předseda odboru je přivezl autem.
Velkou radost jsem měla z účasti Dr. Františka Smrčky, našeho učitele z U3V, který přišel s manželkou a rodinou své dcery.
Před polednem se počasí výrazně zhoršilo, ledový vítr šlehal do tváří a velké vločky na čas téměř znemožnily výhled – je jasné, že jsme hledali úkryt v restauraci chaty!
Měli dost jídla pro všechny, navíc Věra Veselá napekla a rozdávala své proslulé vanilkové věnečky z odpalovaného těsta, což samozřejmě zvýšilo všeobecnou náladu. Také diplom, který je jejím autorským dílem, byl hodnocen účastníky velmi příznivě, škoda jen, že jich bylo připraveno 100 ks, takže se nedostalo na všechny – později byly zájemcům dodány. 🙂

Odchod z Čeřínku zvolil každý účastník podle své představy a možností – celková nejkratší trasa tedy byla nejméně 10 km, což je ve sněhu a nevlídném počasí tak akorát. 🙂

Fotografie, kterými dokumentuji průběh turistického setkání, jsem dostala od Věry a Jirky Veselých a od Jiřího Daňhela – srdečně jim všem děkuji! 🙂

Většina účastníků Slavnostního ohně na Čeřínku přijela dopoledne vlakem do Kostelce.
Před odchodem na 5 km vzdálený Čeřínek jsme se přivítali a vzpomněli na stavitele turistické chaty a na Mirka, kterému je tento pochod věnován.
Turisté směřovali z Kostelce na 761 m vysoký vrch Čeřínek.
Počasí se před polednem začalo, přesně podle předpovědi, kazit.
Na ohni si turisté opékali klobásky, které si přinesli s sebou a povídali si o svých plánech v nové sezoně.
Celkem se u ohně vystřídalo 125 pochodníků, kteří startovali buď z Kostelce, z Dolní Cerekve, ze Dvorců nebo Hubenova, tedy z nejbližších vlakových či autobusových zastávek.
Vzpomínku na Mirka jsme podpořili přípitkem, který v nevlídném počasí přišel většině turistů vhod.
Míla a František z KČT Tesla Jihlava vyslyšeli prosbu předsedy KČT Čeřínek Jirky Veselého a poskytli turistům možnost zapojit se do akce Novoroční čtyřlístek.
Turisté přispěli do sbírky pořádané ústředím KČT 1 254 korunami.
U ohně před turistickými chatami na Čeřínku se vystřídali turisté ze všech jihlavských i některých vysočinských odborů, i ze vzdálenějších měst.
Udělalo mi velkou radost, že členové rodiny Dr. Františka Smrčky, našeho učitele na U3V, přišli na Čeřínek, aby uctili Mirkovu památku.
Počasí se prudce zhoršilo, a tak turisté uvítali při příchodu na Čeřínek přípitek.
Turisté si oblíbili zimní setkání na Čeřínku, kde vždycky panuje dobrá nálada.
Setkání účastníků tradičně pokračuje v restauraci turistické chaty.
Příchozí se postupně střídali v obou restauračních místnostech chaty.
Věra Veselá napekla své proslulé vynikající věnečky.
Bylo připraveno 100 ks pamětních listů – dostavilo se 125 turistů (což nás moc těší), takže některým zájemcům byly zaslány dodatečně. 🙂

2 odpovědi na “Slavnostní oheň na Čeřínku – memoriál Mirka Svatoše 2022”

  1. Milá Míšo, snad po dvouleté pauze jsem vyhledala Tvůj a Mirkův web a s velkým zájmem přečetla tento náhodný příspěvek. Je to pohlazení po duši, jak mile a s láskou píšeš o Tvé milované turistice. Máte krásné lidské společenství. Při pohledu na Mirkovu tvář, mi slzí oči, byl to skvělý člověk, chybí určitě nejenom Tobě. Majka

    1. Milá Majko,
      srdečně děkuji za návštěvu stránek a za jejich velmi vlídné hodnocení – z různých důvodů píšu velmi opožděně, ale snažím se o výpovědní hodnotu – snad to aspoň místy vyjde. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*