Teslácký šotek

41. ročník turistického pochodu a cyklojízdy pořádaný členy odboru KČT Tesla Jihlava
21. května 2022

Po nočním dešti nás čekal slunečný den – to bylo obzvláště důležité proto, že na cestu se rozhodla vydat i moje kamarádka Marta, která trasy tohoto pochodu vůbec neznala. Sešly jsme se v areálu někdejšího podniku Tesla v tzv. Technologickém parku, kde bývá start i cíl pochodu. Jako vždycky připravili organizátoři 6 tras pro pěší turisty a 4 pro cykloturisty.
Ve „štábu“ panovala dobrá nálada, zaregistrovaly jsme se a vybraly si trasu dlouhou 17 km – dostaly jsme popis, z něhož jsme se dozvěděly, že všechny pěší trasy vedou na Okrouhlík, kde je kontrola a možnost občerstvení, pak se rozbíhají v různých délkách a okruh končí v Tesle předáním pamětního listu, občerstvením a dokonce účastí v tombole.

Popis trasy, kterým jsme se s Martou řídily.

Podle popisu jsme prošly městem, na Znojemském mostě zabočily na MTZ a zašly na lokalitu U Rybníčků, aby Marta uviděla zdejší novou výstavbu a oba mosty – starý i nový Brněnský.
Více o těchto místech je ve článku Vycházka na jih od Jihlavy. Pokračovaly jsme přes Starou plovárnu na Pančavu a do Rančířova, kde byl kontrolní bod. Turista, který nám dal razítko do průvodního listu, měl sebou krásnou černou fenku s nádhernou hlavou – říkal jí Čůza – to nás dost překvapilo. 🙂

Venku bylo čerstvo a dost velký vítr – vykácený les umožnil daleké vyhlídky do kraje, považovaly jsme si míst, kde zůstal zachován. Jako vždycky jsme se na Okrouhlíku zastavily u Marhanovy studánky – teď je sucho, tedy i ona trpí nedostatkem vody.
Před hospodou U Billa nás na svém stanovišti přivítali zdejší instruktoři turistického značení Miluška a František, od nichž jsme obě dostaly další kontrolní razítko.
Marta přijala nabídku vyzkoušet si namalování turistické značky a zjistila, stejně jako všichni, kteří se do toho pustili, že to není žádný máček! Organizátoři pochodu jsou přesvědčeni, že tento způsob propagace turistického značení je nejúčinnější!

Na stanovišti tesláckých značkařů na Okrouhlíku. Všechny zde uvedené fotografie jsou od Míly Bradové a Františka Janečka – děkuji! 🙂
Míla a František poradili Martě, která si s pečlivostí jí vlastní zkusila namalovat turistickou značku.

Kvůli velkému návalu lidí v hospodě byla grilovaná klobáska v nedohlednu, proto došlo na konzumaci „sebáků“, poté k návratu po zelené turistické značce do Jihlavy.
Vyfoukané počasí a krásná oblaka poskytly skvělé výhledy na Jihlavu – z pahorku Větrník i z vyhlídky u Merfortova kříže na bývalém popravišti, dříve zvané Krkavčí kámen.

Na nedaleké Skalce u studánky Panny Marie jsme důkladně ochutnaly tamní výbornou vodu a v láhvi přinesly i domů na kávu. Parkem, stále po ZTZ, jsme došly ke Znojemskému mostu a přes náměstí do cíle v Tesle.
Tombola nevyšla, ale krásný pamětní list a taranka nás potěšily.

Na diplomu 41. ročníku je zachycen obrázek nejčastěji viditelný na Vysočině – potěšitelné je, že spodní patro na mýtině se zelená! 🙂

Pořadatelé nás informovali, že počet účastníků dosáhl čísla 153 (110 pěších, 35 cykloturistů a 8 pořadatelů).
Z následně vydané tiskové zprávy Jany Komínové, která letos zajišťovala akci společně s Martinou Skryjovou, jsem zjistila, že nejvíce turistů vyrazilo na trasu o délce 17 km, nejdelší pěší trasu 42 km úspěšně zdolalo 6 výtečníků a nejvzdálenější účastníci byli z Třince, Prahy a Pardubic. Také už byl stanoven termín 42. ročníku pochodu Teslácký šotek – těšme se na 20. květen 2023.

Mílu s Františkem, kteří se z Okrouhlíku vrátili autem do štábu, jsme zastihli při úklidu velkoformátových fotografií Silvy Poukarové vystavených pro účastníky dnešní akce před budovou – tentokrát jsme se potěšili obrázky z Jihlavy s názvem Odrazy v kalužích po dešti. Závěrem zařadím fotografie někdejších a současných organizátorů Tesláckého šotka:

V cíli pochodu nás přivítali organizátoři z odboru KČT Tesla Jihlava.
Vpravo jsou zakladatelé, kteří čtyřicet let pořádali Tesláckého šotka, vlevo mladé turistky, které od letošního roku převzaly organizaci akce.

Související články:
Z Okrouhlíku přes Rančířov do Jihlavy
Teslácký šotek 2021

2 odpovědi na “Teslácký šotek”

  1. Věřme, že se děvčata opět ujmou tak zodpovědně přípravy letošního Tesláckého šotka a postupně se trochu Míle a Františkovi uleví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*