Police a Uherčice

Zámecká neděle

V neděli 3. 8. jsme si udělali velmi odpočinkový den ve stylu „normálních“ lidí. Měli jsme za sebou sobotní šichtu cykloznačkařskou a chtělo se nám odpočívat. Ačkoliv byl krásný den, možnost lehnout na zahradu nás nenapadla, a tak jsme si řekli, že konečně navštívíme zámek v Polici, kam se chystáme už pár let…Řeč je o Polici v okrese Třebíč, o zpřístupnění tamějšího zámku se myslím málo ví. A tak jsme s dobrou náladou a s Naší Věrou dojeli autem do obce Police, jejíž dominantou vždycky byl, a dosud je, místní zámek. Osídlení zde prý bylo už v 10. století, ze 14. století je písemná zpráva o opevněné tvrzi, která postupně nabývala s každým novým majitelem na významu, na začátku 16. století po renesanční přestavbě a dostavbě už hovoří prameny o zámku. Ten je pak téměř každé století přestavěn v duchu tehdejšího slohu, tzn., že ani barokní a rokokové úpravy zde nechybějí. Na konci 19. století získali zámek i přináležející velkostatek Vraždové z Kunvaldu a těm byl v roce 1945 zabaven, zařízení za směšný peníz rozprodáno. Starému baronu Vraždovi bylo pro jeho dobrotu a všeobecnou oblíbenost dovoleno zůstat v obci (asi aby si užil zkázu majetku). Hospodařilo zde pak několik podniků a ty se projevovaly způsobem nám dobře známým…V polovině devadesátých let převzala zámek do správy obec Police a ta se snaží zachránit co se dá.

Police, zámecké nádvoří 1

Police, zámecké nádvoří 2

Police, zámecké nádvoří 3

Mladá snaživá průvodkyně se nám věnovala a měla radost z našeho zájmu (ve skupině nás bylo 5!). Ukázala nám kapli, která jediná se zachovala v původním stavu, protože místnost ve věži byla zamčená, vchod byl zarovnán a světec na oltáři to asi vyřídil u Nejvyššího…

kaple se světcem

Vzala nás i na věž, odkud byl krásný pohled do okolní krajiny.

pohled ze zámecké věze 1

pohled ze zámecké věze 2

Z věže nám ukázala směrem ke vsi Kostníky, kde je na mírném kopečku zvaném Hájek hřbitov majitelů zámku. Vydali jsme se tam potom a prohlídli si kapli Narození Panny Marie aspoň z venku.

kaple Narození Panny Marie v Hájku

hřbitov majitelů zámku Police

Asi 7 km od obce Police směrem na jih k rakouským hranicím leží v okrese Znojmo Uherčice a taky tu mají zámek – no to by byl hřích nezajet tam, když dneska máme den koukací. O opravy zámku v Uherčicích se stará Památkový ústav Brno a musím říct, že tam má práce fůru, protože pro blízkost hranic byl zámek po roce 1948 obsazen vojenskou posádkou, pak tu byl i nápravný ženský tábor, také státní statek. My už se určitě nedočkáme konce oprav, protože zámek je rozsáhlý, ale těší mě snaha a viditelné výsledky.

Místo je osídleno už od 9. století, renesanční zámecký komplex vznikl v 16. století, později byl upraven barokně, pak i klasicistně.

zámek Uherčice, vstup

nádvoří zámku Uherčice

renesanční zámecká věz a hospodářské budovy

Majitelé se střídali, od poloviny 18. století se zámek dostal do majetku rodu Collalto, kterým patřilo i brtnické panství a lovecký zámeček Aleje. Je samozřejmé, že k zámku patřil park, do kterého jsme se vydali, abychom tělu dopřáli aspoň nějaký krok a zároveň se potěšili pohledem na vzrostlé stromy.

zámecký park

ořech černý

Umělá zřícenina v parku byla možná romantická v době svého vzniku, dneska bohužel dobře zapadá do celkového vzhledu místa.

umělá zřícenina v parku

Prosluněné koruny starých stromů ignorují okolní nelad, nezajímá je staleté lidské hemžení, jsou krásné a vědí své…

stromy odvádějí pozornost od rozvalin

Prohlídli jsme si i obec – rybník i stromy působí věkovitě.

návesní rybník v Uherčicích

lípa v Uherčicích

Shodli jsme se, že pro tentokrát historie a kultury stačilo a že máme možnost udělat v Růžené rozpustilou tečku za dnešním dnem, což jsme vzápětí začali realizovat. Bylo pozdní odpoledne, když jsme do Růžené dorazili, akce „Lávka“ šla do finiše. Vysvětlím. Na návesním rybníku postavili pořadatelé rafinovaně zprohýbanou úzkou lávku na kůlech a úkolem těch, co jim život není milý, bylo, aby se  dostali na druhý břeh (pokud možno rybníka, nikoliv na věčnost). Přesunové prostředky jsou běh prostý, běh s kamarádem sedícím na trakaři, přičemž uprostřed trasy se pozice vymění, a cyklojízda. Stačí jen kousek fantazie, abyste si představili, co všechno tu bylo k vidění…

Růľenská lávka 1

Člověk se směje a je rád, že je v bezpečné vzdálenosti od té vodní vřavy. Takových nás v Růžené posedávalo a postávalo na břehu rybníka hodně přes 1000.

Blízká Telč nás ale svými siločárami ovládla, a tak jsme měli pocit, že bez večerní procházky po náměstí a vyslechnutí několika Prázdninově-festivalových písniček by dnešní den nebyl dramaturgicky dokonalý…

Míst se jménem Police i Uherčice je u nás několik – dvě z nich nám přinesla nedělní radost.

2 odpovědi na “Police a Uherčice”

  1. Ahoj Míšo a Mirku,
    tak jsem si zase početl a ani jsem nevnímal jak ten čas letí. Najednou jsem zjistil, že mi za 20 minut jede autobus do práce, tak ani nemůžu zapět pochvalný zpěv a běžím znovu zopakovat ten ZLOZVYK chzení do práce.
    Mějte se hezky a pište a foťte, ať je co číst pro ty co musejí ještě v potu tváře vydělávat korunky.
    Ahoj F.

  2. Míšo, došla jsem k názoru, že Tě musím poprosit, abys mne informovala o vašich plánech na víkendy. Ráda bych se připojila, neboť jsem opět „opuštěnou ženou“. Jsi totiž jednička, protože zaujmeš i věcí, kterou by člověk ani nezaregistroval. Jen pokračuj dále. Zdraví Jarka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*