Výstava k 90. výročí založení KČT Čeřínek

Jihlavská radnice 5.–16. 10. 2010

Letošní rok je pro mne velice náročný – všechny tři nejoblíbenější objekty mého zájmu vyžadují zvláštní pozornosti a obstarat pro ně to, co si právem zaslouží, je často na hranici mé výdrže a schopností. Mravenčí, téměř neviditelná, ale snad ku prospěchu vedoucí práce se, věřím, zhodnotí v budoucnosti: Miroslav se vzdá na konci tohoto roku celoživotního zlozvyku chodit do zaměstnání – a víme dobře ze života či literatury, že pocity a projevy s tím spojené kladou zvýšené nároky i na rodinné příslušníky.

Druhý můj předmět zájmu je osobnost a dílo Gustava Mahlera a jiných umělců, kteří mají kořeny na Vysočině – zdaleka ne všechno, co jsem měla v úmyslu o nich nejen napsat v příspěvcích na blogu, ale i konkrétně podniknout, se mi dosud podařilo – ještě stále doufám…

Třetí, na čas asi nejnáročnější koníček, je turistika ve všech jejích formách – „papírové“, „stolové“ i výkonné, i druzích – pěší, cyklo i běžky, a na úrovních všech tří „o“ – osobní, odborové a oblastní. Ne vždycky je mé velké úsilí korunováno dobrým výsledkem, leč sveřepě a snaživě pokračuji.

Náš odbor Čeřínek byl založen 12. 12. 1920, tedy oslavy jeho devadesátého výročí vzniku právě v této době vrcholí. Jednou z mnoha akcí, kterými připomínáme jihlavské veřejnosti, jak úspěšnou minulost máme za sebou, byla výstava fotografií a dokumentů, která se konala na začátku října v přízemí jihlavské radnice, kde historické prostředí bylo důstojným rámcem pro prezentaci mnoha forem činnosti turistického odboru.

Výstavu zahájil jihlavský primátor, náš předseda Jiří Veselý a za oblast KČT Vysočina nás přišla pozdravit a slovy chvály povzbudit před nástupem na další devadesátiletou, čtyřmi zářivými barvami značenou turistickou cestu, místopředsedkyně Iva Svobodová.

zahájení výstavy

Už jsem se několikrát zmiňovala o našem čestném předsedovi Ing. Kodayovi – i ten byl přítomen, vyprávěl nám o svých turistických začátcích a byl velice potěšený, že odbor dobře funguje. V době, kdy byl předsedou klubu, věnoval se dobrovolné práci ve prospěch turistiky naplno (ono to ani jinak nejde, má-li být výsledek znát). Nestor jihlavských turistů je dokonce o půl roku starší než odbor, psala jsem o tom v příspěvku Výročí.

devadesátiletý čestný předseda vzpomíná

Panely s fotografiemi přitahovaly mnoho zájemců – jak známo, nejlépe se „čtou“ fotky, hlavně ty, kde hledáme známé a sebe.

panely s fotografiemi

Pozornosti si zasluhovala i turistická vlajka, jejíž znak vlastnoručně vyšily před několika lety pilné a šikovné turistky.

znak Čeřínku vyąily před pár lety pilné členky turistického odboru

Že má činnost odboru Čeřínek a jeho členů pozitivní dopad na veřejnost, lze odvodit i od několika vysokých ocenění, která byla v minulých letech udělena městem Jihlavou. V roce 2001 obdržel Klub českých turistů Čeřínek Cenu Rady města Jihlavy za dlouholetou společenskou činnost a propagaci města Jihlavy a okolí:

Cena Rady města Jihlavy z roku 2001, udělená KČT Čeřínek

V roce 2003 dostal za celoživotní propagaci přírodních a historických krás Jihlavska Cenu města Jihlavy Ing. Jan Koday,

Cena města Jihlavy pro čestného předsedu

za rok poté, v roce 2004, byla udělena prvnímu předsedovi klubu Čeřínek Mg. Ph. Františku Srdínkovi Cena za významný podíl na rozvoji turistiky na Jihlavsku.

Cena města Jihlavy pro prvního předsedu

V roce 2005 dostal výše jmenované vyznamenání JUDr. Karel Polák, člen KČT Čeřínek, za obnovení a organizování jihlavského havířského průvodu.

Cena města Jihlavy pro člena klubu Čeřínek za obnovení a organizování jihlavského havířského průvodu

Ráda říkám, že výstava měla úspěch, jedna z autorek, Věra Veselá, je veselá…

jedna z autorek výstavy, Věra Veselá

Kdo má čas a chuť, může si přečíst prolog k výstavě, ostatním radím plynule přejít dozadu, kde je fotografie předáků.

Vážení návštěvníci výstavy, milí přátelé a turisté!

 Před devadesáti lety, 12. prosince 1920, založili naši předchůdci Turistický klub Čeřínek a měli jasnou představu o jeho směřování. V klubu se sdružili lidé, kteří milovali pobyt v přírodě, ale zároveň mysleli na časy budoucí, a tak už v roce 1923  postavili na vrchu Čeřínku, blízko malé dřevěné chaty z roku 1913, novou chatu, která lákala v každé roční době návštěvníky z celé Vysočiny. Ti mohli putovat nádherným okolím po cestách, opatřených turistickým značením, jemuž se členové klubu už tehdy věnovali. Značení je doposud nejviditelnějším výsledkem činnosti odborně školených značkařů Klubu českých turistů a slouží nejen členům klubu, ale všem, kteří se pohybují v přírodě.

Během krátké doby se stal Turistický klub Čeřínek nedílnou součástí tehdejší společnosti a velmi noblesní organizací, v níž být členem si pokládali lidé za čest. V roce 1934 se dokázali vyrovnat i se zničením chaty požárem – během několika měsíců znovu stála na stejném místě výstavná zděná budova, která sloužila až do osmdesátých let, kdy byla nahrazena současnou velkou chatou, která je od roku 1991 opět v majetku našeho odboru. Členská základna se vždycky čítala na stovky, rekreačně-sportovní a společenská náplň činnosti stále udržuje vysoký standard a navazuje na nejlepší turistické tradice.

 Jsme velice rádi, že vás můžeme přivítat na výstavě fotografií, dokumentujících činnost našeho odboru, který se v plné svěžesti dožívá úctyhodného věku. Zájemcům všech věkových kategorií nabízíme atraktivní program a podíváte-li se na obrázky z minulosti či ze současnosti, uvidíte vždycky jen rozesmáté tváře, takže o blahodárném působení turistiky nemůže být pochyb. Pocit sounáležitosti, který byl určující pro vznik klubu, byl během uplynulých devadesáti let při dějinných proměnách vždycky pojítkem nadšených příznivců turistiky a v nezmenšené míře přetrval v členech klubu do dnešní doby.

 Věříme, že naší dobrovolnou, a mnohdy na čas náročnou prací ve prospěch klubu a členstva, udržíme prestižní postavení, které si turisté svými aktivitami ve společnosti vydobyli a náš odbor Klubu českých turistů Čeřínek se v plné slávě dožije dalších významných výročí. Rádi proto uvítáme v našich řadách všechny zájemce o turistiku, kteří s námi chtějí vykročit vstříc zážitkům a zdravému způsobu života.

 Přáli bychom si, aby naše výstava byla inspirací pro vaše rozhodnutí vydat se s námi po turistických značených cestách.

 Zdrávi došli!

 Jihlava 5. 10. 2010

první dáma naseho klubu ve společnosti obou předsedů

9 odpovědí na “Výstava k 90. výročí založení KČT Čeřínek”

  1. Ale no tak… Míšo, že bys to nebyla ty??? Tak jste si podobné, neváhala jsem ani vteřinu. Ale že jsem taková popleta mi nevadí, určitě máte mnoho společného, tedy co se týká toho vyzařování.
    Nahlédla jsem do vašich prezentací a zůstala ohromena. Vás bych se nebála volit do parlamentu. Takových jako vy by stačila půlka a ještě bych vám za ty ostatní přilepšila k platu. To tedy smekám, a vůbec … nesoudím jen z těch prezentací.

  2. zuzi,jsi moc hodná a milá, ta krásná dáma je Věra Veselá, manželka předsedy našeho odboru KČT. Jistě ji moc potěší Tvoje slova, já si myslím totéž :-))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*