Oblastí klidu Třebíčsko

22. ročník turistického pochodu

Jen málokdy se stane, že se naše turistické cesty rozejdou, tento víkend patřil k těm nemnoha, kdy jsme se ráno vydali každý jinam, Mirek vedl „Čeřínky“  do Třebíče na známý a oblíbený pochod, já jsem podlehla na dva dny vábení celostátní stolové turistiky.

Devítičlenná Mirkova parta přijela v sobotu 25. 4. vlakem do Třebíče, v klubovně KČT na Babáku se zaregistrovali na trasu 23 km, popovídali s organizátory a s přáteli-turisty ze širokého okolí a vyrazili si užívat do slibované oblasti klidu.

Trasa: Třebíč-Babák – Pocoucov – syenitové skály – Budíkovice – Račerovice – Padrtův mlýn – Řípov – Třebíč = 23 km

Část trasy vedla po vlastním značení, tak jsem na mapku zakreslila její přibližný průběh:

trasa pochodu Oblastí klidu Třebíčsko

Kousek za vsí Pocoucov (je o ní zmínka už v zakládací listině Třebíčského kláštera z roku 1101), je ve svahu nad potokem Lubí přírodní památka „Syenitové skály“. Na území 1 ha zůstali svědkové prvohorní doby a snaží se nás upozornit na tajemství věků, ale málokoho se jim daří v současné náročné době oslovit – dnešní pochod je vedený právě tudy v naději, že lidé neproběhnou nevšímavě, ale zastaví se a pohlédnou skrze kameny do historie… Oblé balvany mají různé odstíny šedi v závislosti na tom, jaké minerály obsahují, některé jsou i do růžova a krásně ladí s porostem mechu. Jejich základem je žulosyenitové odolné jádro, které nepodlehlo mrazovému ani jinému zvětrávání, balvany leží buď samostatně nebo v malebných kupách, mezi nimiž rostou většinou duby letní či jalovce.

přírodní památka na Třebíčsku

syenitové skály

V jarním slunci, které dokáže oživit i kámen, bylo radost pohledět na hru světel a poledních stínů a při pomyšlení na hloubku věků se až hlava zatočila (píšu, co mi Mirek diktuje)…

svědek z prvohor

prosluněný svah nad potokem Lubí

V nedalekých Budíkovicích byla první kontrola v hospůdce U Lenina (pro opadnutí vášní uvádím etymologii názvu: hospodská Lena = Lenina hospoda), pak vkročili do míst, která jsou právem začleněna do Přírodního parku Třebíčsko (vyhlášen 1983).

oblast klidu Třebíčsko

Uznejte, že v této krajině naprosto zapomenete například na to, jak dopadnou volby, špička kamene odpočívajícího v hlubinách země, který už v dějinách viděl několikrát všechny myslitelné situace, je připomínkou stálosti v koloběhu mocenských choutek a proměn času; jdete, koukáte, je vám lehko a věříte, že všechno bude dobré…

konec dubna na Vysočině

zrcadlení

Mirek říká, že neumí popsat, jakou pohodu zažívali, nabízí dva obrázky, ze kterých byste to měli vyčíst.

radost pohledět

nepatrní lidé uprostřed přírody

Druhá kontrola byla u Padrtova mlýna, blízko něhož se turisté napojili na červenou TZ a ta je dovedla do Třebíče.

V cíli na Babáku byli srdečně uvítáni neúnavnými organizátory vedenými Láďou Tomášem, předsedou odboru KČT Třebíč, pohoštěni opečenou klobáskou, pivíčko prý nechybělo.

organizátoři třebíčského pochodu 

Dozvěděli se, že dnešního pochodu, který je zařazen do projektu Dvoustovka (200 nejvýznamnějších pochodů v ČR), se zúčastnilo 161 lidí, vybírali si ze šesti pěších a ze tří cyklotras. Pochodníci dostali pamětní diplom a odjížděli s pocitem, že dnešní den nebyl marný, že si užili přátel i přírody, utužili své tělo a osvěžili mysl.

Na závěr hezká zvířátka (jako na Nově):

svatební foto

4 odpovědi na “Oblastí klidu Třebíčsko”

  1. Velmi pěkné snímkyopravdu pohladí po duši. I my jsme umístili pár fotek z akce v Hněvkoviocích. Držte se a mnoho našlapaných km.

  2. Krásné fotky z krásného krajea já listoval na Google "plutonické horniny", když jsem zahlédl na trase o syenitových skalách. /zkouška z geologie v 1959 – och/.
    Jestlipak jste stihli pod kvetenstvím si ochutnat hlavy.
    Přeji hezký máj a mnoho krásných výletů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*