Jak jsem konečně viděla pramen řeky Oslavy u Babínského rybníka
21. října 2017
Třídenní podzimní pochod pořádaný žďárskými turisty nabízel několik tras pěších i cyklo, ale my jsme měli v úmyslu uctít řeku Oslavu, která nám v poslední době přinesla při putování tolik radosti, návštěvou jejího pramene, proto jsme v sobotu 21. října zvolili vlastní trasu tak, abychom poznali i místa ne tak často navštěvovaná.
Po registraci na startu v 5. ZŠ Palachova ve Žďáře nad Sázavou jsme se vydali na tzv. rybniční trasu na jih od města:
Žďár nad Sázavou ZŠ – ČD ČTZ – Kamenný rybník – rybníky Horní a Dolní Vetla – rybník Peršlík – Březí nad Oslavou ŽTZ – Za Rendlíčkem – Nové Veselí – Veselský rybník – Holetín rozcestí MTZ – rybník Babín – turistický pramen Oslavy – U Křížku – Žďár n/Sáz. = 20 km
Panovalo pravé podzimní vycházkové počasí – lehká mlha, klid, že v lese bylo chvílemi slyšet padání barevného listí, poměrně teplo, trasa málo členitá, téměř bez převýšení… 🙂
Soustava Vetelských rybníků je na dohled od turistické trasy – byly obnoveny v letech 1992–2000 a patří do systému chráněných území Natura 2000. Soustava zahrnuje osm rybníků zajímavých názvů: Horní a Dolní Vetla, Peršlík, Blátivý rybník, Pivovarský, Návesník, Pobožný a Černý rybník.
Prošli jsme obcí Březí nad Oslavou a odtud se vydali po žlutě značené turistické trase kolem rybníku Rendlíček do městečka Nového Veselí – a na hrázi jsme zjistili, že Zemanovi vypustili rybník – ten Veselský, po jehož hladině se producíroval na gumovém člunu… 🙂
Právě dnes se tu totiž konal výlov kaprů a při našem příchodu už šel do finále.
Veselský rybník, kterým protéká řeka Oslava, je druhý největší a nejstarší na Vysočině (prvenství patří Velkému Dářku), pravděpodobně byl založen v 1. polovině 16. století pány z Pernštejna. V roce 1992 byl rybník vrácen Dr. Radslavu Kinskému, roku 2010 provedl majitel rekonstrukci hráze (31 milionů Kč) a dalších náležitostí tak, aby rybník sloužil jako protipovodňové dílo – zajišťuje zadržení až tisícileté vody a bezpečný průtok.
Koruna hráze je 211 metrů dlouhá, 6 metrů široká, při běžném stavu zabírá rybník plochu 85 hektarů a obsahuje 2 miliony m3 vody. Z infocedule na hrázi jsem ještě vyčetla, že obvod vodní plochy měří 7 km a v nejhlubším místě u výpusti má rybník hloubku 5 metrů.
Rybník v Novém Veselí, jehož vlastníkem je firma Kinský Žďár, slouží jako chovný – chovají se především kapři.
Rybářství Kinský obhospodařuje asi 750 ha rybníků na Českomoravské vrchovině – jmenujme kromě Veselského jen ty nejznámější: Velké Dářko (206 ha), kterým protéká řeka Sázava, Matějovský rybník (69 ha) či Rendlíček (40 ha) – výlov je většinou každý druhý rok.
Práce rybářů nás zaujala, byli jsme účastni zajímavým závěrečným fázím výlovu – nečekali jsme vůbec, že o hlavní roli, což byl na začátku vycházky pramen řeky Oslavy, se bude s úspěchem ucházet i výlov Veselského rybníka!
Posilněni horkou medovinou došli jsme na rozcestí Holetín nedaleko Matějovského rybníka a vykročili po modře značené cestě k Babínu (12 ha).
V rašeliništích a mokřadech na přítoku Babínského rybníka leží totiž pramenná oblast řeky Oslavy – je velice těžké určit, který z pramínků je ten pravý, proto byl v lese nedaleko Babína zřízen tzv. turistický pramen Oslavy, zatímco geografický pramen je podle posledních měření v těžko přístupných drobných tůňkách v lese asi kilometr severněji.
Byla jsem navýsost spokojená, neúspěch letošní jarní vycházky kolem Babína byl překonán. 🙂
Pokračovali jsme stále po modré do Žďáru,
jen jsme nakoukli na nedávno zrekonstruované náměstí Republiky s kašnou Pěti pramenů, což je symbolická připomínka řek, které dává světu Vysočina 🙂 (Sázava, Svratka, Oslava, Doubrava, Chrudimka) a pak už jsme byli v cíli, kde na nás čekal předseda pořádajícího odboru KČT Žďár n/Sáz. Josef Miluška
a diplom ze skvělé vycházky Podzimní Vysočinou:
Související články:
Podzimní Vysočinou 2016 s odkazy na několik minulých ročníků pochodu,
Podzimní Vysočinou ze Žďáru do Nového Města,
ZJTS ve Žďáru nad Sázavou 2015.