Vrcholky zdejších hor nabízejí výhledy na tyrkysové moře, zelené pastviny, nekonečná vřesoviště a jezera – krásný, ale drsný kraj je příčinou řídkého osídlení
20. července 2010, úterý
Po deštivé a studené noci přišlo vlídnější ráno – okolní kopce s vrcholky kolem 650 metrů nad mořem nebyly v mlze, ale dosud drobně pršelo. Doufali jsme, že dnešní den prožijeme příjemně – v plánu byl výstup na dvě nejbližší hory, z nichž se nabízejí výhledy po části kraje Connemara. Už včera jsme část regionu kolem Roundstone obdivovali z hory Errisbeg a autobusem pak přejeli severněji do kempu Lettergesh, kde strávíme ještě dnešní noc.
Tuto lokalitu vybrala autorka programu Lída kvůli možnosti shora obhlédnout nejen moře, jezera a horská pásma, ale možná i jediný fjord, jménem Killary Harbour, který v Irsku je. Během poslední doby ledové stoupla při tání mořská hladina a naplnila slanou vodou některá údolí vytvořená ledovcem – ramena dosáhla dosti hluboko do vnitrozemí. Killary Harbour je 15 km dlouhý a velmi hluboký, okolní horská pásma dosahují výšek až 800 metrů, takže fjord vlastně slouží jako obrovský přírodní přístav (během první světové války prý v něm kotvila anglická flotila).
Ještě informace, že „hlavním“ městem kraje Connemara je Clifden (≈ 2 000 obyvatel), patří do hrabství Galway, kde žije o málo více než 250 000 obyvatel. Vyrábí se zde whiskey, těží se rašelina, farmáři se živí pastevectvím a rybolovem.
Z tohoto kraje pocházel herec Peter O`Toole (1932–2013), poblíž Clifden vybudoval Guglielmo Marconi (1874–1937), jehož matka byla rodilá Irka, první transatlantickou telegrafní stanici (1901).
Ve společnosti přátel z jižních Čech jsme se vydali na okružní túru, jejíž ústřední částí byly hřebeny hory Benchoona (635 m n. m.) a Garraun (652 m n. m.). Vzhledem k tomu, že těch 600 metrů převýšení bylo třeba překonat od hladiny Atlantického oceánu na vzdálenosti jen o málo delší nežli dva kilometry, čekal nás slušný vysokohorský výstup – dostatečnou odměnou byl však výhled na jezero Lough Fee, na Atlantický oceán, moře vřesovišť a pastvin – vše zarámováno věncem melancholických a dosti opuštěných hor, často bezejmenných.
Než jsme vyrazili na vycházku, přihnal se silný studený vítr z Atlantiku – inu, na rozmary počasí musí být turista připraven. 🙂
Ráno odjíždíme na sever do hrabství Donegal, v plánu je výšlap po útesu Slieve League.