Návštěva expozice Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši.
Čtvrtek 27. srpna 2020
Výstava byla uspořádaná v budově univerzitního centra Telč, její součástí byly komentované prohlídky expozice a vycházky městem. S přáteli Mílou, Ivou a Františkem jsme si vybrali přednášku Barokní architektura v Telči, jiné termíny prohlídek se nám bohužel nehodily, i když všechny byly lákavé.
Po příjezdu do Telče jsme si celé odpoledne vyhradili pro výstavu Telč a jezuité – v historickém prostředí nabitém vědomostmi z nejrůznějších oborů jsme v klidu četli popisky u jednotlivých exponátů a já se snažila zapamatovat si z viděného co nejvíc.
Teď, po dlouhé době, kdy o hezkém dni v Telči píšu, shledávám, že dokonalé představení expozice je na pozvánkách sestavených pořadateli, proto je zde uvedu:
Období 17. a 18. století představuje dosud méně známou, ale velmi důležitou kapitolu dějin Telče i bývalého panství, v němž se město díky působení jezuitského řádu stalo významným regionálním centrem kulturního a duchovního života.
Expozice Vás seznámí s dějinami telčské koleje a probačního domu. Nahlédnete do života zdejší komunity a zejména do způsobu prožívání tzv. třetí probace – závěrečné fáze formace jezuity, pro kterou byl zdejší dům zřízen. Zjistíte, jak jezuité ovlivňovali nejen náboženský život ve městě i okolí.
Na jednom místě a ve vzájemných souvislostech si prohlédnete vzácné dochované předměty dokumentující sloužení liturgie, organizování duchovních slavností, chod škol a semináře či provozování lékárny.
Architekturu, mobiliář kostelů i drobnou sakrální architekturu Vám představí reprodukce dobových plánů, fotografie dnešního stavu, a především jedinečné 3D vizualizace, které Vám ukáží současnou podobu i historickou rekonstrukci bývalé jezuitské koleje, řádového kostela Jména Ježíš a farního kostela sv. Jakuba.
Jste zváni také k nahlédnutí do telčské jezuitské knihovny, která Vám otevře své dveře v prostorách premonstrátské kanonie v Nové Říši 21. 6. – 4. 10. 2020.
Přednáška o telčské barokní architektuře, na niž jsme se museli předem přihlásit, začala v 18 hodin na nádvoří univerzitního centra Telč, v bývalém objektu jezuitské koleje ze 17. století.
Vyprávění přednášejícího bylo obsažné a poskytlo účastníkům spoustu nových informací o telčských budovách.
Vpodvečer, před začátkem přednášky, jsme měli čas na krátkou procházku městem, jehož zámek a historické centrum je od roku 1995 zapsáno na Seznamu UNESCO – František zachytil objekty, o kterých byla v přednášce řeč.
Na konci 14. století byl na místě, kde je nyní zámek, vystavěn nad Telčským potokem mezi rybníky Ulickým a Štepnickým vodní hrad, v polovině 15. století byl přestavěn v duchu gotiky, v 16. století z něj učinil tehdejší majitel panství Zachariáš z Hradce svoje reprezentativní renesanční sídlo. Po vymření rodu pánů z Hradce se zámek na začátku 17. století dostal do vlastnictví Slavatů, po nich drželi panství Lichtenštejnové, nakonec Podstatští z Lichtenštejna.
Skvostný zámecký park se vzácnými stromy a velkým skleníkem i zahrada lemovaná arkádami vznikly v 16. století.
Po půl deváté jel poslední vlak, který jsme taktak stihli, za hodinu nám zastavil v Jihlavě.
Související články, kde jsou fotografie z Telče:
Zahájení jarní turistické sezony v oblasti KČT Vysočina – Telč 2009,
Telč současná i historická,
Podzimní pochody v Telči 2010,
Listopadové pochody v Telči 2012,
Vysočinou k Telči a Cestou Jana Hvězdy z Vícemilic 2013.