Jarní setkání značkařů

Neděle 10. 4. 2011

Jak ten čas letí! Ale nikdo se, myslím, nezlobí, že definitivně přišlo jaro. Značkařské štětce mají absťák a nedočkavě hypnotizují své páníčky, aby už konečně sdělili zadání pro letošek. Což po nedělním setkání už docela přesně víme, protože jsme obdrželi cestovní příkazy pro obnovu jednotlivých tras. Stalo se tak v salonku restaurace U Lyžaře, kam nás náš vedoucí Ing. Ivan Bohatý svolal. Nejdříve nás znovu řádně proškolil, sdělil informace ze zasedání Krajské komise značení, při promítané prezentaci jsme „prolistovali značkařskou kuchařku“ a zopakovali si hlavní zásady značení, pak nám Ivan sdělil, že jeho „stáj“, čítající v současnosri jedenadvacet značkařů, obnoví letos celkově sto čtyřicet čtyři kilometrů značených tras a provede údržbu odpovídajícího množství informačních prvků.

Dozvěděli jsme se i o nově vyznačené sedmikilometrové pěší trase začínající na jihlavském Masarykově náměstí, po které se turisté, vedeni zelenou pásovou značkou, dostanou přes bývalý vojenský prostor v Pístově až na Okrouhlík, aniž vkročí na frekventované cesty.

I nadešla slavnostní chvíle, neboť někteří z kolegů (my bohužel ještě ne) převzali vyšší stupeň výkonnostního odznaku Značkař KČT, který je udělován jednotlivcům vždy po dosažení stanovaného počtu kilometrů obnovených značených tras.

předání výkonnostních odznaků

Na obrázcích vidíte, že jsme (téměř) všichni disciplonovaně přišli oděni ve značkařských tričkách a že nám to sluší.

Převzali jsme potřebný materiál (barvy, štětce apod.), vyhověli nezbytným požadavkům „papírové“ značkařské agendy

i značkaři mají papírovou práci

a tím byl dopolední teoretický blok semináře u konce. Před námi byla část praktická, v níž jsme měli kolektivně zprůchodnit a přeznačit část Hornické naučné stezky na Šacberku, která byla poničena svévolným lidským zásahem. Naši mužové do toho šli s plnou vervou!

oprava značení na Hornické naučné stezce

Mirek při letošní generální zkoušce

Ivan nám v terénu znovu zopakoval, abychom práci na obnově tras věnovali potřebnou péči a každá značka plnila nejen svoji informativní funkci, ale zároveň byla i krásná na pohled – turisté si toho dobře všímají. 

výuka v terénu

Předchozími příjemně strávenými hodinami posíleni v soudržnosti utvořili jsme malebnou skupinku před restaurací a Míla Bradová nás vyfotila – ostatně i další tři dnešní obrázky jsou zde jejím přičiněním.

jihlavští značkaři v roce 2011

O předešlých setkáních značkařů se dočtete zde.

P.S.

V České republice je v současnosti 40 597 kilometrů značených pěších tras, o které se stará 1 376 dobrovolných značkařů Klubu českých turistů.

Evropská unie vyhlásila rok 2011 Rokem dobrovolníků – každý pátý občan EU se prý věnuje dobrovolnické činnosti – to znamená, že i značkaři Klubu českých turistů jsou v tomto čísle zahrnuti a mají vlastně celý rok svátek!

M+M budou letos dobrovolně, s radostí a péčí, obnovovat na Humpolecku ZTZ z Kletečné do Mladého Bříště, na Jihlavsku ZTZ z Dolní Cerekve přes Jezdovice a Špičák do Třeště a ŽTZ z Rantířova k Hosovské hájence.

4 odpovědi na “Jarní setkání značkařů”

  1. Zuzi,jsi hodná. Vždycky chci namalovat krásnou značku, ale to víš, barvy mají svůj vlastní život, a tak se někdy stane, že pláčou :-)) a musíme je při zpáteční cestě ukonejšit a krásně uhladit :-))
    Děkuji za návštěvu a zdravím

  2. Měla jsem štěstí, značkaře jsem jednou potkala :), ale už je to tak dávno, že si ani nepamatuji kde :). Je fajn, že myslíte i na estetiku, to by mě nenapadlo, že k tomu máte i direktivu :). Nepochybuji, že vy byste na to však dbali i kdyby vám to nikdo nepřipomínal..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*