Prohlídka Valdštejnského paláce a Senátu PČR, krátké zastavení ve Valdštejnské a Rajské zahradě, plastika Vzkříšení Jana Koblasy a Oltář s Ukřižovaným od Františka Bílka v chrámu sv. Víta
Jako studenti u3v VŠP Jihlava jsme měli v rámci výuky možnost zúčastnit se prohlídky Senátu Parlamentu České republiky, což jsme učinili, i když to nebyla pro nás premiéra – podobnou exkurzi jsme absolvovali před dvěma lety, ale opakování je přece matka moudrosti, že ano? 🙂
V senátu se nám s péčí věnovali nejen k tomu určení pracovníci, ale i senátor za náš obvod RNDr. Miloš Vystrčil. Podstatná sdělení i fotografie jsem uvedla ve článku Valdštejnský palác, tedy připojím jen několik fotografií pro vzpomínku.
Je jasné, že po skončení „výuky“ jsme nemohli vynechat Valdštejnskou zahradu, zářivý den a ušlechtilé prostředí ani nedovolily jinak:
V čase, který jsme měli k dispozici do stanoveného odjezdu autobusu – přijel pro nás do ulice U Bruských kasáren – jsme stihli zajít do Rajské zahrady a na Hrad.
Na Rajskou zahradu plynule navazuje zahrada Na Valech, z níž jsme po Býčím schodišti vystoupali na třetí nádvoří Pražského hradu.
Informace na přiložené tabulce nás zaujala, hledala jsem na webu a zjistila, že na oplátku byl v květnu 2018 vedle vzácné staré révy v Mariboru zasazen český keř odrůdy Hibernal, pocházející z Plečnikovy hradní vinice – víno z těchto hroznů se používá jako protokolární dar pro významné návštěvy. 🙂
Informace a fotografie výše zmíněných zahrad i reprezentačních sálů Valdštejnského paláce naleznete ve článku Praha slavila 125 let Klubu českých turistů.
Dnešní podoba průčelí baziliky pochází ze druhé poloviny 17. století, později byla k němu přistavěna kaple sv. Jana Nepomuckého.
Protože před chrámem sv. Víta byla jako obvykle obrovská fronta zájemců o prohlídku a náš čas neúprosně ubíhal, osmělili jsme se poprosit jednu ze zřízenkyň o povolení krátkého vstupu k místu, kde byla v roce 2013 instalovaná plastika Vzkříšení od profesora Jana Koblasy – chtěli jsme se jemu i jeho dílu poklonit. Vlídná paní nás vyslyšela.
Když jsme kráčeli k místu, kde se Vzkříšení nachází, narychlo a z dálky vyfotil Mirek dřevořezbu Oltář s Ukřižovaným, dílo sochaře Františka Bílka (1878–1941) dokončené v roce 1899 a do katedrály umístěné v roce 1927.
Umístěním plastiky Vzkříšení na zdi Svatovítské katedrály se Jan Koblasa zařadil mezi slavné sochaře Josefa Myslbeka či Františka Bílka, jejichž díla zdobí nejvýznamnější českou svatyni.
Ve článku z roku 2013 o výše uvedené události je zaznamenán také tehdejší proslov Jana Koblasy.
Výňatek z proslovu Jana Koblasy při odhalení sochy:
– jednu z těch původně ve dřevě modelovaných soch jsem nechal odlít do bronzu – vybrousil její formu a nakonec završil
její vypjatou křivku pozlacením –
tak vznikl znak spojující zmrtvýchvstání – vzkříšení –
i nanebevstoupení – stav kde se tělesnost odpoutává od hmotnosti
a pozemskosti – do vzkříšení zduchovnělého tvaru –
Související články:
Vernisáž výstavy Daleká cesta,
Jan Koblasa,
Od Tábora až k nám – o sochaři F. Bílkovi
Výlet na Táborsko.