Horní Dubenky – Počátky

Krajinou počátků vod do starobylých Počátek
Vycházku odboru KČT Čeřínek připravila a vedla Dáša Obůrková
Sobota 8. února 2025

V 7.40 jsme odjížděli z hlavního nádraží v Jihlavě do Batelova, kde jsme přestoupili na autobus, který nás dovezl do místa začátku vycházky, do Horních Dubenek. Počasí bylo slunečné, vítr dost silný, ale to u nás na Vysočině není nic zvláštního.
Vedoucí vycházky nastínila program a připomněla místa, kterými budeme procházet – hned poté jsme se vydali kolem evangelického kostela alejí na hřbitov, kterým jsme prošli a po Březinově cestě, značené červenou turistickou značkou, se vydali k rybníku Bor.

Vedoucí vycházky nás přivítala a zopakovala program. Foto Marie Vlčková
Z Horních Dubenek do Jihlávky, Svaté Kateřiny a Počátek – rámcový program.
Evangelický kostel farního sboru v Horních Dubenkách. Foto Jiří Veselý
Pohled od hřbitovní brány na kostel a obec.

Na dalším obrázku je zachycena naše výprava u pomníku husitů padlých roku 1423 v bitvě u rybníka Bor.

Na dnešní trasu se vydalo celkem 21 turistů. Foto Marie
Obrázek kamene Na Žižkovinách (a dalších v okolí Dubenek) je ve článku Vysočinou k Telči.
Hráz rybníka Bor. Foto Marie
V obci Jihlávka, která leží na pomezí Čech a Moravy, žije asi 200 obyvatel. Jméno dostala podle řeky Jihlavy, pramenící nedaleko. Foto JV
Na kameni je vytesáno, že boží muka u obce Jihlávka nechal v roce 1672 vybudovat Mikuláš Maňhal.

Vedoucí vycházky zná dobře zdejší kraj, proto nás zavedla k prameni řeky Jihlavy neznačenou cestou po loukách. Těšila jsem se, protože naposledy jsem tu byla v červnu 2011. Dnes to bylo méně obřadné, zato niternější.

Pramen řeky Jihlavy leží na jižním svahu vrchu Lísek – nad ním se klenou koruny vzrostlých olší.

První zmínka o této řece pochází z roku 1197. Délka toku je 184,5 km. Jsou na ní vodní díla Dalešice a Mohelno.

Řeka Jihlava ústí společně se Svratkou do Novomlýnských nádrží, poté se vody mění na Dyji, která se vlévá do Moravy a ta ústí do Dunaje.

Po krátkém výstupu úbočím kopce, pod nímž je pramen Jihlavy, jsme se ocitli na otevřené náhorní plošině, po níž probíhá evropské rozvodí, a už z dálky nás zaujal výhled na kamenný kruh druidů.

Kamenný kruh u Svaté Kateřiny vznikl v roce 2014.
Marie zachytila novodobou repliku megalitické stavby s dramatickou oblohou.
Kruh o průměru 34 metrů tvoří 33 obvodových kamenů a jeden plochý ve středu, nejvyšší kameny jsou 3 metry vysoké.

Sestoupili jsme z vrcholu kopce Lísek na opačnou stranu do dřívějších vzdušných Lázní Svaté Kateřiny (710 m n. m.), dnes užívají názvu Resort. Naposledy jsme byli v těchto místech v srpnu 2021, proto odkazuji na článek, který jsem poté napsala, dále uvedu jen věci dříve nezmíněné.
Lázně prý zde vznikly v roce 1490, ale už po bitvě u rybníka Bor (1423) se podle zápisu v Kronice české Václava Hájka z Libočan zdejší svatou vodou léčili zranění husité.

Areál lázní Svatá Kateřina. Foto JV

V roce 1455 vznikl na úbočí vrchu Lísek kostelík Svaté Kateřiny, roku 1730 prošel barokní přestavbou do dnešní podoby, která je připisována Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi.

Pramen sv. Kateřiny.
Voda zde vyvěrající je základem a důvodem vzniku lázní Svatá Kateřina u Počátek.

Na přelomu 19. a 20. století zažívaly lázně svůj největší rozkvět – ordinovali tam sezónní lékaři, mezi kterými byl v roce 1909 i otec bratří Čapků MUDr. Antonín Čapek, který sem přijel s celou rodinou.

Z význačných hostů jmenujme i F. X. Šaldu a Julia Zeyera.
Součástí léčby byla i tělesná práce – pacienti kosili louky, sušili a sváželi seno, každý den museli vykonat procházku na statek, nadojit a pít čerstvé mléko.
V letech 1917 a 1939 došlo v lázních k požárům, soustavná obnova areálu začala v roce 2006, po několika letech byl obnoven lázeňský provoz a nově nabízen program ájurvédských pobytů.

V roce 2019 byl v lázních otevřen Ájurvédský Pavilon, jehož dřevěná konstrukce se vznáší na stovce mohutných žulových pilířů, které pocházejí z nedalekého lomu. Foto JV
Meditační zahrada se sochami hinduistických bohů.
Vchod do meditační zahrady.
Pozvání do meditační zahrady. Foto JV
Odpočinkový areál u Pavilonu Ájurvédy.
Skleněné opláštění pavilonu umocňuje pocit bezprostředního kontaktu s okolní přírodou. Foto JV

Z lázní jsme se vydali po NS K pramenům Počátek a navštívili další dva dříve jmenované prameny.

Pramen sv. Markéty je spolu s pramenem sv. Vojtěcha od roku 1907 zdrojem pitné vody pro město Počátky. Foto JV
Voda z pramenů sv. Markéta a sv. Vojtěch zásobuje Počátky (2 500 obyvatel).

Zde je třeba zmínit i další významný pramen nedaleko Počátek, kde jsme v roce 2007 byli s Mirkem – lesní pramen svaté Ludmily.

Tak vypadal 29. září 2007 pramen svaté Ludmily. Foto Mirek
Rozcestí nedaleko lázní Svatá Kateřina.
Po neznačené cestě jsme kolem několika rybníků došli k osadě U Smrčků, kde vzniklo na konci 19. století sídlo, přestavěné a otevřené v roce 2014 pod názvem Letohrádek sv. Vojtěcha.
V 16. století tu stával mlýn – vede sem jedno z ramen léčivého pramene sv. Vojtěcha. Foto Marie
Zámeček v dezolátním stavu koupil v roce 2008 soukromý majitel a restauroval jej do dnešní podoby.

V květnu 2015 jsme se vraceli z cyklotoulek a zastavili se v parku letohrádku – na konci článku, který nabízím v odkazu, jsou fotografie, dnes byl areál opuštěný a nepřístupný.

Dočetla jsem se, že v 17. století bylo v okolí Počátek přibližně 50 větších či menších rybníků – naše cesta vedla kolem několika z nich k rybníku Káňovskému, u něhož jsme se napojili na NS Cestou starých soukenických mistrů Počáteckých a došli k počáteckému hřbitovu. Více ve článku Počátky a okolí.
Soukenictví bylo nejvýznamnějším řemeslem v Počátkách a je s ním spojován i hospodářský rozvoj města v 18. století, kdy bylo zdejší kvalitní sukno dodáváno pro vojsko.

Hřbitovní kostel Božího těla a zvonice s kostnicí v Počátkách byly vystavěny v 16. století.
Informace o možnostech návštěvy jednotlivých objektů v Počátkách. Foto Marie
Hřbitovní kostel od hlavního vchodu na počátecký hřbitov.
Zde jsou pochovaní rodiče Otokara Březiny Ignác a Kateřina Jebaví. Zemřeli v únoru 1890 čtyři dny po sobě.
Jiří Veselý zachytil turisty, kteří si u hrobu rodičů Otokara Březiny vyprávějí o nich i jejich synovi, básníku z Vysočiny.
Zde odpočívá Emílie Nedvídková, manželka básníka Josefa Václava Sládka (1845-1912).

Emílie Nedvídková (1851–1874), provdaná Sládková, byla první manželka českého básníka Josefa Václava Sládka. Jejich svatba se uskutečnila 15. září 1873 v kostele sv. Jana Křtitele v Počátkách. O rok později, 19. srpna 1874, umírá Emílie předčasně po porodu mrtvého dítěte.

Místo odpočinku rodiny Koppových, majitelů sklárny Janštejn, založené v roce 1809, roku 1849 se stal jejím majitelem Antonín Kopp, sklárna patřila jejich rodu až do znárodnění 1948.
Hrobka rodiny Švehlovy, jejíž členové, čestní občané počátečtí, financovali opravy zdejších kostelů a kaplí. Foto Marie
Nápis na bráně počáteckého hřbitova. Foto JV

Do odjezdu autobusu, který nás ve 13.05 zavezl do Batelova, kde jsme přestoupili na vlak do Jihlavy, zbýval čas na procházku v centru města.
Počátky leží na obou stranách česko-moravské zemské hranice, nedaleko nich probíhá evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem, takže není divu, že první zmínka o jejich existenci pochází už z roku 1178.

Palackého náměstí s radnicí a kašnou v Počátkách.
V hotelu U Modré hvězdy se natáčelo několik českých filmů.
Trojboký barokní sloup z roku 1720 s vrcholovou sochou sv. Jana Nepomuckého byl na začátku 19. století doplněn o kamennou kašnu – dílo je ústředním bodem náměstí.
Proti kostelu je rodný dům dějepisce Tomáše Pešiny z Čechorodu (1629–1680), o němž jsme se dočetli ne právě lichotivé věty na infotabuli u rybníka Bor (viz výše).
Kostel sv. Jana Křtitele v Počátkách byl podle první zmínky z roku 1273 už tehdy farním kostelem. Foto JV

Přidávám mapu, z níž je patrné centrum města a umístění Počátek v krajině:

A zvířátko nakonec 🙂

Cestou nás provázela vzorně vychovaná a veselá fenka Lenny ze Zvonějova. 🙂

Rekapitukace:

Z Horních Dubenek k rybníku Bor, k prameni řeky Jihlavy, ke kamennému kruhu, do lázní Svatá Kateřina, po NS k pramenům sv. Markéty a sv. Vojtěcha, k Letohrádku sv. Vojtěcha, po NS Cestou starých soukenických mistrů Počáteckých na hřbitov a do centra Počátek.

Asi 10ti kilometrová vycházka nabídla množství přírodních i historických zajímavostí a v mém žebříčku úspěšných akcí se řadí k těm skvěle prožitým.

2 odpovědi na “Horní Dubenky – Počátky”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*