Ve stopě projektu Stezka Českem 2023

Oslava 135. výročí založení KČT: Klášter – Landštejn – Slavonice
Neděle 11. června 2023

Pozvánka zněla takto:
Akce pořádaná KČT, odborem Tesla Jihlava se uskuteční v památný den KČT, 11. června
2023, kdy si připomeneme, že přesně před 135 lety dne 11. června 1888 byl v Praze
založen Klub českých turistů.
Navazujeme na loňskou významnou akci KČT Stezka Českem, jejíž ideou bylo obejít
po značených turistických trasách v jediný, a pro turisty významný den – 11. června,
celou Českou republiku a založit tak novou klubovou tradici, která zviditelní Klub směrem
k veřejnosti.
Idea to byla sympatická a ušlechtilá, ale propagace loňské akce Stezka Českem se nevydařila. Funkcionáři v oblastech se s ideou neztotožnili a o zdárnou realizaci projektu se ani moc nesnažili. Škoda! My, tesláčtí turisté, jsme vloni byli aktivními startéry na dvou úsecích Stezky Českem a díky tomu jsme poznali malebný městys Vratěnín a jeho aktivního starostu, Graselovu stezku, prohlédli si zámek v Uherčicích a hrad Bítov.

Nebude asi přehnané, když napíšu, že první polovina letošního června patřila zcela turistice:
od 6. do 9. června 2023 jsme se v Praze zúčastnili oslav 135. výročí založení Klubu českých turistů, hned v sobotu 10. června byl Patnáctý hvězdicový výstup na Čeřínek – memoriál Františka Srdínka a neděli 11. června pojala organizátorka teslácké Stezky Českem Ing. Míla Bradová jako odpočinkovou trasu ve společnosti 11ti přátel.

Vlakem jsme z Jihlavy odjeli do Slavonic, tam přestoupili na autobus a dojeli do vesničky Klášter u Nové Bystřice. Bývalý klášterní kostel Nejsvětější Trojice byl otevřený – po mnoha letech oprav vyhlížel báječně. Odkazuji na článek Česká Kanada z roku 2018, v němž je historie tohoto místa i fotografie Slavonic a jiných zdejších lokalit.
Všechny následující fotografie mi poskytla Iva – moc děkuju! 🙂

Vzhůru na Stezku Českem!
Kostel Nejsvětější Trojice v obci Klášter.
Řád paulánů, který přišel do těchto míst na konci 15. století, vybudoval zdejší klášter i chrám. Areál byl obnoven na konci 17. století po požárech a válečných škodách.
Paulánští mniši měli za úkol kolonizovat zdejší kraj.

Po modře značené turistické trase jsme se vydali z Kláštera na obdivuhodný románský hrad Landštejn – cestou pohoda, povídání s přáteli, romantické vyhlídky. Na Landštejně procházení celým rozlehlým objektem – nespěchali jsme a využili možnosti samostatné prohlídky – návštěvník má k dispozici skvělé informace na všudypřítomných panelech.

Hrad Landštejn.

Pořadatelka akce, předsedkyně odboru KČT Tesla Jihlava, Míla, zveřejnila na pozvánce krátkou historii hradu Landštejna, kterou zde uvedu:
Královský hrad Landštejn založil po roce 1222 český král Přemysl Otakar I. jako strážní hrad k obraně zemské stezky a hranice s Rakouskem. Ve 13. století pak přešel pod správu Vítkovců, jejichž jedna větev je dokonce označována jako páni z Landštejna. Za přestavbou hradu na pohodlnější renesanční sídlo stojí rod Krajířů, po nich hrad rychle střídal majitele a pustl. Největší ranou byl pak požár obytné části v roce 1771. Nyní je hrad ve vlastnictví státu a po rozsáhlé rekonstrukci je od roku 1990 přístupný veřejnosti.
Hrad představuje ojedinělý románský komplex, je jednou z nejvýznamnějších památek tohoto druhu v Evropě. Vyšší věž je upravena jako vyhlídková plošina s kruhovým rozhledem do širokého okolí.
Při samostatné prohlídce si můžete projít nejen unikátně funkční architekturu hradu i kapli svatého Jiří, ale také expozici místních archeologických nálezů.

Landštejn byl vybudován na začátku 13. století jako opěrný bod území na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska.
Hrad je jednou z nejvýznamnějších románských památek.

Vystoupali jsme na věž a obdivovali výhled na moře lesů a stříbrnou stužku vodní nádrže Landštejn, vybudované v 70. letech minulého století jako rezervoár pitné vody na potoku Pstruhovci v hluboce zaříznutém údolí pod hradem, který dal nádrži jméno.

Landštejnská nádrž na pitnou vodu.
Výhled z věže hradu Landštejna.

V areálu hradu se pořád pracuje, při každé návštěvě je vidět zlepšení.

Prohlídce hradu jsme věnovali hodně času – počasí nám přálo.

Pak jsme se po červeně značené turistické trase vydali do Starého Města pod Landštejnem – výhledy během cesty nádherné!

Po ČTZ z Landštejna do Starého Města pod Landštejnem.
Kaple Panny Marie v lesích pod hradem Landštejnem.
Užívali jsme si nádherné výhledy do krajiny nedaleko hranic.
Centrum Starého Města pod Landštejnem s kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Historie Starého Města sahá do 12. století, dnes tu žije v osmi místních částech necelých 500 obyvatel.
Mapka dnešní trasy:

Z Kláštera po MTZ na hrad Landštejn, pak po ČTZ do Starého Města pod Landštejnem.

Autobusem jsme se vrátili do Slavonic, vezl nás stejný řidič jako ráno, a čas do odjezdu vlaku jsme využili k prohlídce města a hlavně Spolkového domu, na jehož existenci nás upozornil při nedávné návštěvě Senátu Miloš Vystrčil, s nímž návštěvu instituce, jejímž je předsedou, domluvila při našem pražském pobytu Míla. Řekl tehdy, že nedávno ve Slavonicích byl a potěšilo ho, že tak krásný projekt vznikl.

Náměstí ve Slavonicích.
Vstup do Spolkového domu ze slavonického náměstí.

Vešli jsme do domu a natrefili tam pána, s nímž jsme se dali do řeči. Ukázalo se, že je to jihlavský rodák Zdeněk Brich, syn turisty Zdeňka Bricha, který v 70. a 80. letech pořádal pro turisty mnohé vycházky o historii Jihlavy a Prahy. Byl členem spolku pro starou Prahu i Jihlavu a váženým členem KČT Čeřínek, spolupracoval s předsedou turistického klubu Ing. Janem Kodayem. Pan Brich nám řekl, že si pamatuje na tyto vycházky a byl velice potěšen setkáním s Jihlavany-turisty. Vzpomínali jsme na bývalé členy klubu – manžele Kodayovy, Jelínkovy, Hoškovy, na Květu Schovánkovou, Marii Jurkovou a další jihlavské nezapomenutelné turisty – pan Brich byl až dojat.
Prohlédli jsme si slavonický Spolkový dům a dozvěděli se, že projekt, realizovaný v letech 2012–2013, byl spolufinancován Evropskou unií.

Shlédli jsme včera otevřenou výstavu.
Přízemí Spolkového domu.
Zdeněk Brich vypráví o aktivitách obecně prospěšné společnosti.
Dům byl postaven v roce 1932, v letech 2007 až 2013 prošel rozsáhlou rekonstrukcí.

Ze Slavonic jsme odjížděli v 17.25 do Jihlavy, tam příjezd v 19.36 – nádherná neděle s oslavou 135. výročí vzniku KČT – Míla to připomněla v Klášteře před vstupem do kostela – místo přípitku jsme ochutnali správně rozležené vanilkové rohlíčky, upečené ještě před turistickou návštěvou Prahy.

Jedna odpověď na “Ve stopě projektu Stezka Českem 2023”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*