Přechod Jihlavských vrchů: Javořice 2025

2. část tesláckého přechodu Jihlavských vrchů
Sobota 22. února 2025

V propozicích pochodu pořadatelé sdělili, že letošní výstup na nejvyšší horu Českomoravské vrchoviny se uskuteční pěšky, ačkoliv v nedávné době napadlo na Vysočině poměrně dost sněhu. Sněhová pokrývka následně vlivem velkých mrazů a bohatého slunečního svitu zmrzla, takže byla pro běžky neupotřebitelná. Já osobně jsem pěšácký výlet přivítala. V 7.40 jsme odjeli z jihlavského nádraží vlakem do Batelova, kde k nám přibyl jeden z pořadatelů Aleš Čermák a Radka z KČT Havlíčkův Brod, která do Batelova přijela autem. Autobus, do něhož jsme přestoupili, nás zavezl až do Janštejna, startu výstupu na Javořici. Bylo nás sedm a samozřejmě vznikla startovní fotografie.

Skupinu pochodníků zachytila jedna z účastnic Libuše Bohatá.

Z Janštejna jsme se vydali po ČTZ na nejbližší křižovatku cest U obrázku, tam odbočili vpravo po ŽTZ a zastavili se až u Studánky Páně, dějinami opředené místo pod vrcholem Javořice.

Ve slunečném dni u Studánky Páně pod Javořicí. Foto Libuše
U Studánky Páně. Foto Míla Bradová
Studánka Páně je ikonické místo pod Javořicí (837 m n. m.) – dnes je její okolí kvůli vykáceným, původně velmi hustým lesům, zcela změněné. Foto Libuše
Zanedlouho se při výstupu po svahu kopce objevil 160 metrů vysoký televizní vysílač Javořice, postavený v roce 1989. Foto Libuše
Zleva Radka z KČT Havlíčkův Brod, Aleš Čermák, Iva Svobodová, Míla Bradová – všichni z pořádajícího odboru KČT Tesla Jihlava, já zastupuji KČT Čeřínek, František Tomek je z Tesly Jihlava – Libuše nás vyfotila krátce před výstupem na vrcholové plató na Javořici.
Libuše Bohatá je druhá zleva – nejvyšší bod Českomoravské vrchoviny je ve výšce 837 m n. m.

V těchto místech oznámila Míla Bradová, že právě zde byl František Tomek 20. ledna 2007 slavnostně přijat do odboru KČT Tesla Jihlava, a tedy je právě 18tiletý turista! 🙂 Toto oznámení jsme všichni přijali s úsměvem a potleskem.

Historickou fotografii na Javořici pořídil 20. ledna 2007 František Janeček.
Na tomto památném obrázku uschovaném v archivu odboru je zachyceno přijímání Františka Tomka do odboru KČT Tesla Jihlava – předsedkyně odboru Míla Bradová pasuje Františka turistickou holí na turistu-pěšáka. Foto FJ

Nejlíp se nám o těch minulých časech povídalo při svačině v lesácké chatě nedaleko vrcholu Javořice. Jako vždycky panovala pohoda a vzájemnost.

Sestup z Javořice po zeleně značené turistické trase. Foto Libuše
U Velkého pařezitého jsme přešli na červeně značenou trasu, která nás dovedla přes Lipky až do Telče. Foto Míla
Krajina pod Javořicí. Foto Míla

Samozřejmě jsme se zastavili u kaple svatého Karla Boromejského, vystavěné v roce 1670, také jsme zašli k nedaleké Kalvárii se sochami – původně byla kaple i Kalvárie součástí barokní křížové cesty z Telče, dnes jen ve zbytcích dochované.
U kaple na nás čekaly pravidelné návštěvnice akce, Kamilka a Eliška Kabátkovy z rodiny Čermákovy – pracovní povinnosti neumožnily Kamilce projít celou cestu.

Po dobrém obědě v restauraci Na kopečku jsme si cestou k nádraží prohlédli Telč, kde jsou vždycky k vidění oku i duši lahodící scenérie. Foto Libuše.

Zbýval čas, abychom před odjezdem vlaku zašli na telčský hřbitov sv. Anny a vzdali poctu některým osobnostem, jejichž výsledků práce užíváme dodnes – tvoří základy kulturní Vysočiny.

Hřbitov sv. Anny – hrob vlastence, dramatika a básníka Vincence Furcha (1817-1864). rodáka z blízkých Krasonic. Foto Libuše
Zde odpočívají výtvarníci Jiří Mareš a Míla Doleželová. Foto Libuše
Hrob rodiny Foitovy. Foto Libuše

Z Telče jsme odjeli do Jihlavy vlakem v 16.36 – během dne se naplnila moje očekávání a cítila jsem se posilněná pro budoucí čas.

Související články:
Procházka Telčí
Telč současná i historická
Výstavy v Telči – Míla Doleželová a Jiří Mareš, František Vladimír Foit
Telč – obrazy Míly Doleželové a Jiřího Mareše
Přechod Jihlavských vrchů – II. část

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*