Jak jsme šli hledat živou vodu

… a bylo to tak snadné

V minulém příspěvku jsme se vám svěřila se svou radostí nad upravenou studánkou u Smrčné. Povídali jsme si pak doma o záslužnosti takové práce – vždycky jsem si vážila včelařů a ochránců pramenů – a pojali jsme „podezření“, že jeden náš známý by mohl být autorem. Bez odkladu jsme se ho zeptali a Karel Hobza se „přiznal“. Dokonce nám řekl, že pořídil novou boudičku ještě na jednu studánku v blízkosti Vysokého kamene, což nás nadchlo a chtěli jsme ji samozřejmě taky vidět. Na druhý vánoční svátek jsme se dopoledne vypravili na obchůzku terénu s jasným cílem – nalézt podle Karlova popisu studánku s poetickým jménem Eliška (podle jeho vnučky). Bez problémů jsme ji našli v bukovém lese ve svahu pod Vysokým kamenem. A zaslouží si své jméno, je krásná:

studánka Eliąka u Vysokého kamene

Její pramen je mocný, je to zkrátka „živá voda“. Když se zadíváte na obrázek, nahoře mezi stromy možná rozpoznáte skalnatý masiv Vysokého kamene, takže ji snadno najdete. A jen asi o kilometr dále po zelené TZ je ta už zmiňovaná další studánka, o kterou se postaral Karel. Takhle jsme ji znovu vyfotili, tentokrát v poledním světle:

studánka nad Smrčnou v poledne

Leží v hustém lese kousek od cesty k Zaječí a pramen je také vydatný.

Prošli jsme známá místa mezi Zbornou a Smrčnou, koukali jsme a svět se nám líbil, našich vycházkových asi 12 km jsme si užívali v krásném jiskrném zimním počasí. Mirek nafotil hodně hezkých obrázků, já jich pár vložím a třeba uděláme radost těm z vás, kteří jste neměli možnost na vycházku do lesa jít.

ztichlá krajina

polední klid

třesňová alej

zimní království

pod Vysokým kamenem

ledová krása (u Stříbrného dvora)

zimní slunce  

Na posledním obrázku je pokus o vyfocení snaživého sluníčka.

Tak takhle nádherně jsme byli o vánocích obdarováni (Mirek si to určitě zaslouží, sebou si nejsem tak jistá 🙂 ).

2 odpovědi na “Jak jsme šli hledat živou vodu”

  1. Ahoj M+M,
    když jsem s vámi nemohl vyrazit na cestu kolem studánek, tak jsem si je alespoň prošel na vašich stránkách. Je to paráda, že v dnešní uspěchané době dokáže někdo vytvořit chaloupku pro studánku a přitom to není jeho povinnost, ale jenom chuť udělat něco pěkného pro druhé. Jsem si jist, že z dnešní vycházky uvidím velmi brzo zpravodajství na těchto stránkách a už se na ně těším. Teď jdu ale pokračovat ve stahování fotek, jejich úpravě a pak se budu snažit je zabudovat do prezentace a na i-stránky.
    Zdraví vás všechny F.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*