Od soboty 25. 10. 2008 je o jeden pádný důvod víc, proč navštívit Třebíč
Téměř každý ví, že Třebíč je jedno z míst na Vysočině, jehož památky jsou natolik významné, že od roku 2003 jsou na seznamu UNESCO. Románsko-gotická bazilika sv. Prokopa z 1. poloviny 13. století a Židovská čtvrť jsou magnety, které po zásluze přitahují návštěvníky svou jedinečností.
Počátky Třebíče jsou ale mnohem starší a jsou spojené se založením benediktinského kláštera v roce 1101 (na paměť toho jsou na městském znaku tři černé mnišské kápě). Klášter byl založen na kopci nad řekou Jihlavou, zde pak byla vystavěna již zmíněná bazilika, v 16. století byl klášter přestavěn na zámek.
Před začátkem akce, která byla důvodem našeho příjezdu do Třebíče, jsme se trochu toulali městem a já vám z této procházky nabídnu řeku Jihlavu,
pak věž sv. Martina kvůli věžním hodinám, které mají průměr ciferníku 5,5 m, což znamená, že patří k největším v Evropě.
Naším prvním cílem bylo Karlovo náměstí, kde je kromě tzv. Černého domu se sgrafity také Malovaný dům z konce 16. století.
Na tomto náměstí začínala v jednu hodinu slavnost k 90. výročí založení ČSR – byly projevy, byly věnce, byla hymna, byla čestná stráž, byly mažoretky. Někteří nevěnují těmto věcem valného zájmu, lidé z našeho okolí (turisté a Sokolové) ale kladou důraz na tradiční hodnoty, mezi nimiž založení samostatné republiky zdaleka nezaujímá poslední místo.
Oslavy založení republiky ovšem probíhají v těchto dnech na mnoha místech. Ale jen Třebíč měla důvod navíc – právě dneska je to 90 let, kdy zemřel v Rusku u Aksakova plukovník Josef Jiří Švec, Sokol, legionář a krajan, jemuž bude odhalen pomník v Tyršových sadech. Josef Švec se narodil v roce 1883 v Čeňkově u Třeště, po studiích se stal učitelem v Třebíči a velmi aktivně začal pracovat v sokolském hnutí. (Sokol byl založen v roce 1862 Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem.) V roce 1911 odejel Švec učit do Ruska, i tam zakládal tělocvičné jednoty a šířil sokolské myšlenky. Zde ho zastihl začátek 1. světové války a on vstoupil v Kyjevě do České dobrovolnické družiny, která se stala základem legií a aktivně bojovala za vytvoření ČSR. Sokolská výchova posunovala Švece k vyšším hodnostem, až se stal velitelem 1. československé divize. V roce 1917 bojoval u Zborova, po ruské revoluci se seznámil s praktikami bolševiků, velmi s nimi nesouhlasil a sváděl se svými jednotkami proti nim tvrdé boje. Sokolové v legiích podporovali Masaryka v jeho snaze vyhlásit u nás samostatnou republiku. Boje proti bolševikům v Rusku byly velmi těžké, legionáři byli tak vyčerpaní, že odmítali poslušnost a plukovník Švec se poté, co vydal rozkaz k boji, do kterého odmítli unavení vojáci jít, v noci 25. 10. 1918 zastřelil… Předtím disciplinovaně napsal rozkazy na příští den a také svůj vzkaz:
„Nemohu přežít hanby, stihnuvší naše vojsko, boříte to, co bylo s ohromnými překážkami stavěno celá léta…“ Jeho pohřeb byl 28. 10. 1918 v Čeljabinsku, právě v den, kdy vznikla ČSR a všichni oslavovali samostatnost i konec války. Jeho ostatky byly za několik let převezeny do ČSR, ale pak přišli Němci, kteří nestáli o české hrdiny a potom komunisté, a ti nestáli o Sokoly ani o legionáře… Sokolská župa plk. Švece (tak se nazývá od roku 1921) ale všechny ústrky přežila a dneska byli Sokolové v hlavní roli.
Z Karlova náměstí se vydal průvod lidí vedených slavnostně vystrojenými Sokoly do Tyršových sadů. Kolorit dotvářeli vojáci v dobových uniformách a množství historických vlajek. Celá akce byla velmi důstojná, Sokolové nás v dobrém slova smyslu donutili zamyslet se a porovnávat… Netřeba dodávat něco o věrnosti a smyslu pro povinnost, natož srovnávat s dnešní dobou.
Sochař Otakar Marcin udělal pískovcovou kopii podle původního díla sochaře Jaroslava Šlezingera, rodáka z Jemnice, který také zaplatil životem za svoje názory. Za okupace byl v koncentráku, pak byl komunisty odsouzen ke 25 letům těžkého žaláře, zpracovával uran a po čtyřech letech zemřel v roce 1955 ve vězení na rakovinu plic. Jeho socha plk. Švece byla zlikvidována a dneska zase vstala ke slávě.
Přemýšlela jsem během slavnostního ceremoniálu nad tím, že Švecovi bylo vlastně 35 let, když zemřel a snažila jsem se představit si situaci, která ho dovedla k jeho rozhodnutí… Když zemřel sochař Šlezinger, bylo mu 44 let… Je dobré, že tu socha je, je třeba vážit si slušných lidí.
Opět pro měnaprostá novinka. Neměl jsem ani potuchy.Hezký den na Vysočinu