Loucké studánky

3. 10. 2009

Když se dozvím, že je vycházka za studánkami, hned jsem rozhodnutá být u toho, přidá-li se krásný podzimní den, je úspěch zaručený. Tentokrát jsem měla i poslání – Mirek nemohl jít, proto jsem musela fotit a doma pak informovat – ta zodpovědnost!

Do Luk jsme dojeli vlakem, tam čekali „ochranáři“ a po neznačených cestách nás při asi dvanáctikilometrové vycházce postupně dovedli k šesti studánkám v okolí. Bylo to nenáročné, oddychové a přátelské, pár rekreačních hodin, které člověka zklidní a dobře naladí. Znám hodně lidí, kteří se rádi vydávají k pramenům – ať už k těm skutečným, které na nás trpělivě čekají v trávě, pod kamenem či v lese, abychom jim při objevení dali poetická jména anebo k těm ostatním, které nenacházíme snadno, ačkoliv se poctivě snažíme.

Hned první pramen vody, ke kterému jsme přišli na okraji obce, dostal pro svůj vytrvalý zvonivý zvuk při dopadu na hladinu v kamenné skruži roztomile popisný název U Čuráčku – jen se podívejte:

U Čuráčku

Další studánka byla na kraji lesa a můžeme si vybrat ze dvou jejích názvů – říká se jí Stříbrná studánka nebo Kamenná studánka pod Ochozem.

Stříbrná studánka

V údolí, kterému se říká Hostinky, je vydatný pramen v místě jako stvořeném pro vycházky.

studánka V Hostinkách 1

studánka V Hostinkách 2

Každou vodu jsme samozřejmě ochutnali, nejkvalitnější prý byla ve Dvořákově lese; zdejší studánka se podle slov našich průvodců brzy dočká odborné péče.

studánka ve Dvořákově lese

Černá studánka U Křemele měla velikou radost z naší návštěvy, protože je schovaná v lese nad Bítovčicemi pod vysokým modřínem a málokdo ji najde. V současnosti byl pramínek slabý, celé léto usilovně dodával vodu a teď odpočíval.

Černá studánka u Křemele

Nejmladší pramen, který přišel na svět na kopci nad údolím řeky Jihlavy a teprve se rozkoukává, je Vrzáčkova studánka na Jezerovského louce.

Vrzáčkova studánka na Jezerovského louce

Co všechno může vidět člověk, který rozumí přírodě a navíc to dokáže říct tak, aby zaujal, si můžete přečíst hned pod následujícím obrázkem.

rybník v údolí Hostinky

Na Starém rybníku

Volavka bílá nad hladinou se elegantně nese,
v dálce čokoládová mláďata motáků.
Ořešník skřehotá, poštolka cosi má v zobáku,
potápky  hledají sluníčko a každá  z nich se třese.

Hladina zčeřená lyskami přeplněná,
vyváděj na ni své opeřené učně.
Kachny myslivecké plácají se hlučně
v koutku skokan kvákne, anebo jeho žena…

Pisík si jemně ďobe v pláži pusté,
popelky líně se popelí,
tajemství dál rákosí skrývá  husté.

A my dva, co pozastavili své drama –
já kačer válející se den celý,
ty, štíhlá volavka, co elegantně letí do neznáma….

Karel Holub, 2. srpna 2007

Přikládám oficiální zprávu ochránců přírody o dnešní vycházce.

Po studánkách kolem Luk 

Spolupráce Klubu českých turistů s ochránci přírody přinesla další výsledek, v sobotu 3. října vycházku po studánkách v okolí Luk nad Jihlavou. Na 30 zájemců včetně některých místních si osvěžilo poznatky o louckých pamětihodnostech a zajímavostech, k nimž patří např. opravený barokní zámek, zámecký park se vzácnými dřevinami /bohužel nepřístupný/, kostel sv.Bartoloměje a další. Turisté navštívili  i místní Muzeum, v němž jsou zajímavé památky i na doby nedávno minulé. Informacemi je zasypávali Luboš Zeman, Karel Holub a bývalý starosta Luk pan Antonín Vrzáček.

Pochod za studánkami vedl od pramene pod zámeckou zahradou s vžitým názvem U Čuráčku  přes Otín ke Stříbrné studánce. Bývala zde kdysi kvalitní voda. O studánku se vzorně postaral právě Luboš Zeman. Další zastávka, V Hostinkách, skrývala nejen skalní pramen, ale i vzpomínku na osmdesátá léta, kdy se zde pořádalo slavnostní Otevírání studánek. Směrem k Vysokým Studnicím leží na lesním okraji studánka V Dvořákově  lese, kterou čeká v brzké době obnova. Pak cesta stoupala kolem nádherného topolu k Vysokým Studnicím. Cestu zpestřovaly lety kání lesních.

Za Studnicemi  nedaleko vršku Pahorek čekala lesní Černá studánka, pod vysokým chráněným modřínem. Ta je skoro zapomenutá, leží stranou  pěších cest. Nad Bítovčicemi se turisté zastavili u dalšího pramene, který nedávno Luboš Zeman objevil. Asi dvanáct kilometrů uteklo jak nic…

Slunné počasí a dobrá pohoda přispěly k dobrému využití podzimního dne v přírodě. Účastníci se dozvěděli řadu zajímavých informací, nakonec nechyběla ani návštěva místního hostince.      

Dík za úspěšnou akci patří turistům Sokola Bedřichov a ČSOP ZO Jihlava, kteří ji zorganizovali.

Karel Holub                                                                                                                                           

3 odpovědi na “Loucké studánky”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*