Jarní setkání značkařů

I pracovní seminář může být plný radosti – neděle 24. března 2013

Tak jsme držitelé značkařského odznaku IV. třídy! Konečně jsme si vysloužili tuto poctu.
Vzpomínáte, jak jsme na jarním setkání v roce 2010 záviděli našim kolegům, kteří odznak za značkařskou činnost přebírali? Ke konci loňské sezony jsme splnili všechna potřebná kritéria a vedoucí obvodu zažádal Radu značení ústředního výboru Klubu českých turistů o vydání odznaku a od dnešního dne jsme tedy jeho hrdými držiteli.

Trocha historie: zácvik značení se konal 15. dubna 2007 a absolvovali jsme ho pod vedením Ivana Bohatého společně s dalším novým značkařským párem, Jarkou a Standou Balíkovými. Pro zaškolení vybral Ivan modrou značku od jihlavského autobusového nádraží na „starou plovárnu“, tedy přes celé město – na takové trase je možné ukázat nováčkům všechny nástrahy, které se mohou vyskytnout.

Pak jsme jako zaškolení značkaři pracovali samostatně celou sezonu, v roce 2008 jsme se zúčastnili několikadenního školení, úspěšně složili zkoušky a oba se stali vedoucími značkaři. (M+M Svatošovi – Heřmanův Městec)
Vyznačí či obnoví-li vedoucí značkař 50 km pěších turistických cest podle platné metodiky, získá nejnižší, tedy IV. stupeň odznaku a obdrží diplom. V učebních textech, které mají díly A–M, jsem ze skript L vybrala:
Byl vyvinut komplexní kavalifikační a výchovný systém, který zaručuje nabytí všech potřebných znalostí na jednotlivé značkařské kvalifikační stupně. Odznak Turista-značkař mohou získat všichni soustavně pracující kvalifikovaní značkaři, podle dosaženého výkonu má čtyři třídy:
IV. – žlutá výplň – 50 km
III. – zelená výplň – 120 km
II. – modrá výplň – 250 km
I. – červená výplň – 500 km

Jen tak pro zajímavost uvádím, že další stupně jsou instruktor značení a ústřední instruktor značení – tedy funkce, které se nás, obyčejných značkařů netýkají :-). Podobně si myslím, že kdybychom se hodně snažili, tak můžeme v kvalifikaci postoupit možná na „zelenou výplň“ odznaku, další dvě už nemáme šanci stihnout, začali jsme příliš pozdě… Do kvalifikace se započítávají nejen kilometry oboustranného značení, ale i další značkařské práce v terénu (osazení stojanu pro turistickou vývěsní mapu, nátěry, instalace směrovek apod. – práce se přepočítávají příslušným koeficientem), průběžné doškolování je podmínkou. Jestliže nositel odznaku (bezdůvodně) nevykonává po dobu jednoho roku činnost, ztrácí právo na odznak a musí jej vrátit.

Od šedivé teorie pojďme k zelenému stromu života:
V neděli 24. 3. 2013 se sešlo devatenáct aktivních značkařů před nádražím v Rantířově, kde začala praktická část semináře.

Prošli jsme několik kilometrů značených cest, vyslechli praktické rady, vzdorovali statečně mrazivému větru i těžko schůdným stezkám a vzpomínali na krásné počasí loňského jarního setkání (M+M Svatošovi – Jarní setkání značkařů 2012); po pár hodinách jsme se po zásluze dočkali útulného salonku restaurace, kde nový vedoucí ZO Standa Balík pokračoval ve sděleních pro naši práci nezbytných

a v proškolení podle značkařských skript.

Poslouchali jsme pozorně,

ale více jsme ožili při následujících bodech :-), kdy začala část, ze které si podržíme krůpěje tepla a radosti dlouhou dobu.

Každý odznak má na zadní straně vyražené číslo, které je uvedené i na diplomu.

Dalším, ovšem nejvýznačnějším bodem programu bylo poděkování nás všech odstupujícímu dlouholetému vedoucímu značkařského obvodu Jihlava, instruktoru značení Ing. Ivanu Bohatému, který byl mnoho let i velmi úspěšným a ve všech hlediscích nepřekonatelným předsedou Krajské komise značení. (Více o činnosti I. Bohatého: M+M Svatošovi – Podzimní setkání značkařů 2012.)

Byli jsme zvědavi, které pěší trasy k obnově nám nový vedoucí přidělil – letos budeme značit zelenou trasu z Čeřínku do Kostelce (jupí!) a dvě žluté: Pojmannovu stezku v Polné a trasu Puklice-Luka, celkem 17,5 km; zadání k údržbě informačních prvků dostaneme na začátku dubna.

Po skončení semináře jsme nespěchali domů, užili jsme si chvíle vzájemnosti ve společnosti lidí, kterým v žilách koluje krev s kapkou značkařské barvy :-).

Možná jsem příliš velká optimistka, ale věřím, že se najde někdo, koho bude zajímat, jak probíhala minulá značkařská setkání. Najdete je na našich stránkách www.svatosi.cz :
Setkání značkařů na Čeřínku 2007, Podzimní setkání značkařů z Jihlavska 2008, Setkání značkařů na Čeřínku 2009, Podzimní setkání značkařů 2010, Jarní setkání značkařů 2011 a Podzimní setkání značkařů 2011.

Jedna odpověď na “Jarní setkání značkařů”

  1. Dobrý den,

    prosím Vás, zašlete mi svůj mail. Rád bych s Vámi navázal kontakt. Potřeboval bych nějaké informace okolo kolomazých mís.

    Děkuji

    Valenta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*