Přechod Jihlavských vrchů: Křemešník – Čeřínek 2015

První část přechodu pořádaného KČT Tesla Jihlava vedla z Nové Bukové na Křemešník k rozhledně Pípalka společně s trasou Memoriálu Ludvíka Kosa, který pořádal KČT Pelhřimov
17. ledna 2015

Při cestě k vlaku bylo po chladné noci jasné a čerstvé ráno, během dopravního přesunu a přestupu v Horní Cerekvi se oteplilo a vládu nad krajinou postupně přebírala mlha.

cesta do Nové Bukové

V cílové stanici, která byla i startovním místem, nás seznámili pořadatelé pochodu Míla Bradová a Aleš Čermák s plánem cesty a upozornili na dopravní spojení z Kostelce či Dolní Cerekve, odkud byla po skončení trasy přechodu první části Jihlavských vrchů možná přeprava do Jihlavy.

pořadatelka Miluška Bradová nás vítá a sděluje plán cesty

Zároveň připomněla historii této akce, kterou v roce 1970 jako dvoudenní lyžařskou začal pořádat KČT Čeřínek za vedení předsedy odboru Ing. Jana Kodaye. Přejezd, v případě nedostatku sněhu někdy i přechod Jihlavských vrchů, získal značnou oblibu nejen u jihlavských turistů, hojně byl navštěvován  lyžaři z celé republiky, kteří během dvou dnů projeli a poznali neokázalou krásu a jedinečnost zdejších kopců. V roce 2000 však odbor, v té době vedený Zdeňkem Kurkou, Přejezd Jihlavských vrchů zrušil. Ing. Koday tehdy požádal předsedkyni KČT Tesla Jihlava Ing. Mílu Bradovou, aby se pořádání přejezdu ujali – bylo rozhodnuto, že se bude nadále konat jako dvě jednodenní akce s názvy – Teslácký přejezd/přechod Jihlavských vrchů: část Křemešník – Čeřínek a část Javořice.

Byli jsme proto rádi, že alespoň čtyři členové našeho odboru KČT Čeřínek dokázali svou přítomností, že ctí tuto historii a oceňují, že pochod nezanikl.

Památeční skupinové foto a všechny ostatní fotografie (kromě dvou) z dnešní cesty pořídil František Janeček.

památeční skupinové foto 17.1.2015

veselé historky turistické

důvěrná sdělení

Startujeme z nepatrné železniční zastávky v polích – Nová Buková je však místo významné, „střecha Evropy“, protože právě tudy probíhá hlavní evropské rozvodí, dělí se zde vodní toky do Severního a Černého moře. Ve dvacátých letech minulého století sem byla zásluhou pelhřimovských turistů umístěna cedule s touto informací, v roce 1943, když zde byla zřízena železniční zastávka a strážní domek byl postaven tak, aby dešťová voda z jedné poloviny střechy stékala do Labe a z druhé poloviny do Dunaje, byla cedule umístěna na budovu.
V současnosti je památeční cedule vedle domku na stojanu (majitel, který užívá domek jako rekreační, ji na něm nechtěl).

Vydali jsme se známou cestou a museli obdivovat pouze nejbližší okolí, protože mlha byla důkladná – čím více jsme stoupali na 765 metrů vysoký Křemešník, tím byla studenější a neústupnější.

trasa z Nové Bukové na Křemešník, pak přes Nový Rychnov na Čeřínek a do Kostelce 17.1.2015

Trasa: ČD Nová Buková ŽTZ – Nová Buková – Hutě – Čejkov – Sázava – Křemešník – Pípalka – ČTZ U Rásochů – Nový Rychnov – Honzův Mlýn – Čertův hrádek – Dolní Hutě – Horní Hutě – chata na Čeřínku – ZTZ Cejle rozcestí – Kostelec ČD = 26 km

před hotelem na Křemešníku

Na plácku pod rozhlednou Pípalka hořel v ústrety prokřehlým příchozím ohýnek, který rozdělali, udržovali a strážili pelhřimovští turisté se svým předsedou Pavlem Pípalem, za jehož působení byla 52 metrů vysoká rozhledna v roce 1993 postavena a stále je turisty provozována.

oheň pod Pípalkou rozdělali pelhřimovští turisté; www.svatosi.cz

Dnes totiž pořádali 29. ročník Memoriálu Ludvíka Kosa a trasa z Nové Bukové pod Pípalku se shodovala s trasou naší. Takže jsme vlastně dosáhli jednoho z cílů. 🙂

pelhřimovští turisté pořádali Memoriál Ludvíka Kosa; www.svatosi.cz

Trocha historie: Ludvík Kos byl učitel a školní inspektor, který se v šedesátých letech minulého století zasloužil o obnovu činnosti turistického odboru v Pelhřimově, tehdy pod hlavičkou ČSTV, jehož okresním předsedou byl. Sepsal několik turistických průvodců Pelhřimovskem, z nich nejznámější jsou Toulky Vysočinou.

předseda KČT Pelhřimov P. Pípal nás hezky přivítal

Bylo to milé setkání s pelhřimovskými pořadateli a s postupně přicházejícími turisty, opečená klobáska i štamprlička koňaku byly výtečné.

přátelé z Pelhřimova nás pohostili

Během dvanáctikilometrové cesty po červené značce na Čeřínek mlha ztěžkla natolik, že začaly padat velké studené kapky deště, které se postupně měnily na mokré sněhové vločky, zpočátku rychle tající, ale při dosažení chaty na Čeřínku už jich bylo takové množství, že s klesající teplotou, kterou přinášela studená fronta, netály a zemi přikryla vysoká sněhová peřinka.

pohled z okna vyhřáté chaty na Čeřínku

V chatě bylo dobře, jako vždycky.

terasa před chatou vyhlížela jako v opravdové zimě

Nespěchali jsme nikam, pojedli řízek, který nám uchystali, popovídali a z pět kilometrů vzdáleného Kostelce odjeli domů až po šesté večerní.

Průběh minulého ročníku naleznete spolu s odkazy na dřívější přechody z Křemešníku na Čeřínek ve článku:
M+M Svatošovi – Křemešník – Čeřínek 2014: přechod Jihlavských vrchů

 

2 odpovědi na “Přechod Jihlavských vrchů: Křemešník – Čeřínek 2015”

  1. Nová Buková … tak a mám další tip, kde jsem ještě nikdy nebyl a kam se jít určitě podívat. A navíc ty moje žalostné zeměpisné nedostatky! Jen jestli to všechno stihnu … nebo až v příštím životě ?! .-))) Díky moc za tuhle osvětu!

    1. Cesta z Nové Bukové přes Křemešník na Čeřínek a do Kostelce je krásná v každé roční době – a Vy ji přeběhnete natošup 🙂 A ještě cestou zvládnete podívat se do mapy na info o Evropském rozvodí 🙂
      Co můžeme zvládnout v tomto, neodkládejme na život příští 🙂
      O tomhle už něco víme 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*