Králíky – Hora Matky Boží – Ladek Zdrój

Turistický zájezd Rychlebské hory a Polsko ve dnech 24. 9. –28. 9. 2016
Připravila Iva Svobodová z KČT Tesla Jihlava
První den, sobota 24. září 2016

Cestou z Jihlavy přes Havlíčkův Brod, Svitavy, až skoro k hranicím jsme pospávali, takže na náměstí v Králíkách jsme z autobusu vystoupili svěží a naladění vyšlápnout si na nedalekou Horu Matky Boží, poznat během asi devítikilometrového okruhu okolí kláštera a pak pokračovat z Králík přes Polsko do Javorníku, kde Iva Svobodová zajistila v hotelu Taverna ubytování a stravování pro následujících pět dní. V roce 2014 jsme strávili několik dní v Králíkách na zimním srazu turistů, proto jsme se těšili, že město a jeho okolí poznáme aspoň krátce v jiném ročním období. Tehdy jsem uvedla poměrně dost informací a obrázků z tohoto kraje, proto jen stručně:
Králíky mají asi 4 tisíce obyvatel a turisty kromě přírody a okolních hor láká i nepřehlédnutelný Klášter na asi dva kilometry vzdáleném kopci nad městečkem.

centrum města Králíky; www.svatosi.cz

Na náměstí je směrovník s pečlivě provedenými informačními tabulkami, takže jsme lehce našli směr vycházky po žlutě značené cestě k Hoře Matky Boží, k poutnímu areálu s klášterem vybudovanému na začátku 18. století. O jeho vznik se postaral místní rodák Tobiáš Jan Becker (1649–1710), katolický kněz, později královéhradecký biskup. Na 770 metrů vysokém holém kopci nad městem, odkud je nádherný rozhled do okolí, vyrostl kolem mariánské studny poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie, klášter s rozsáhlou zahradou, kaple Svatých schodů i poutní dům – k tomuto místu navštěvovanému tisíci věřících byla zřízena cesta z města lemovaná lipami a kapličkami křížové cesty stojícími střídavě na pravé a levé straně aleje.
Stejně jako tisíce poutníků před námi, prošli jsme barokní bránou se sochami i my a vydali se vzrostlou alejí na Horu Matky Boží.

barokní brána se sochami na začátku křížové cesty z Králík na Horu Matky Boží - ta je vidět v pozadí

barokní sloup na začátku křížové cesty

lipová alej vede k Hoře Matky Boží

Výhledy s každým výškovým metrem odkrývající větší část masivu Králického Sněžníku, Hanušovické vrchoviny a města, ze kterého jsme stoupali vzhůru, rozehřály nejen těla, ale i duše pochodníků.

klášter na Hoře Matky Boží u Králík

poslední dvě kapličky křížové cesty přiléhají k baroknímu schodišti vedoucímu k bráně do poutního areálu

Z vrcholové plošiny byl dechberoucí výhled:

výhled od kláštera na Králíky

výhled z Hory Matky Boží (770 m m. m.) na Králíky, masiv Králického Sněžníku a Suchý vrch

Neměli jsme čas na prohlídku ambitů ani kaple Svatých schodů, nahlédli jsme jen do kostela Nanebevzetí Panny Marie, který je přístupný bez průvodce, a na Nádvoří poutníků se studnou a kaplí Svatých schodů.

Nádvoří poutníků s kaplí Svatých schodů na Hoře Matky Boží

Když tento článek píšu, vím už, že při dalším zájezdu, který jsme na konci října podnikli pod vedením Milana Marka, byla prohlídka poutního areálu i místního muzea internace na programu. V klášteře působil řád servitů (Řád služebníků Mariiných), později redemptoristů (Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele – pečují o poutní místa), v padesátých letech tu však byli internováni řeholníci a kněží – tuto dobu přibližuje expozice, která nenechá chladným snad nikoho, kdo do muzea vstoupí.
V letech 1960–1990 zřídila charita v klášteře domov pro řeholnice – na nedalekém hřbitově v Dolní Hedeči je hřbitov, kam je pochovávali.

hřbitov v Dolní Hedeči - zde jsou pochovány řeholnice

Naše cesta vedla o pár set metrů dál, téměř na úpatí Jeřábu (1 003 m n. m.), k rozhledně Val (788 m n. m.), která nám z vyhlídkové plošiny ve 22 metrech nad zemí, ke které jsme vystoupali po 106 schodech, dneska štědře nabídla výhledy na okolní horská panoramata.

rozhledna Val u obce Dolní Hedeč

vedoucí zájezdu Iva Svobodová na rozhledně Val - v pozadí Hora Matky Boží s kostelem Nanebevzetí Panny Marie

Vrátili jsme se na křižovatku, odkud jsme se vydali na zeleně vyznačený okruh, kterým se vrátíme do Králík.
Podívejte se na mapku:

z Králík ke klášteru na Hoře Matky Boží, na rozhlednu Val, opak okruhem do města Králíky 24.9.2016

I cestou sestupující po zalesněném kopci jsme se zastavovali u pozůstatků z dob někdejší poutnické slávy.

studánka Panny Marie Pomocné ve svahu pod vrcholem Mariánského kopce

putování v okolí Hory Matky Boží u Králík

Ve 14 hodin jsme odjížděli směrem k polským hranicím a dříve než jsme dosáhli cíle dnešní cesty, zastavili jsme se v lázních Ladek Zdrój, od nichž je do Javorníka přes hřeben Rychlebských hor jen pár kilometrů, ale silnice z polské strany je pro autobusy bohužel zavřená.
Ladek Zdrój, česky Landek (≈ 7 tisíc obyvatel), jedny z nejstarších evropských lázní, se proslavily termálními prameny, které se k léčbě využívají od nepaměti – první písemná zmínka je z roku 1241 – a to, že byly během tatarského tažení zničeny – tedy před tímto datem zcela jistě existovaly. Město je obklopené horami – leží na svazích Rychlebských hor (v Polsku jim říkají Zlaté hory), Králický Sněžník je nedaleko.

Při naší návštěvě jsme z parkoviště zvolili do lázní cestu modřínovou alejí vysázenou v 18. století jako promenáda mezi lázeňskými domy Jerzy a Wojciech. Po průchodu parkem jsme uviděli květinovou plochu a fontánu – ocitli jsme se v centru historických lázní s mnoha korzujícími lidmi.

centrální květinová plocha mezi budovami

léčebný ústav Vojtěch v Ladek Zdrój

Budova byla pod názvem Marienbad postavena koncem 18. století podle vzoru tureckých lázní, dnešní procedury využívají k léčbě horkou minerální vodu (28–32 °C) a rašelinu.

lázeňský dům Vojtěch využívá k léčbě horké minerální prameny

interiér lázeňského domu Vojtěch připomíná turecké lázně

mramorový termální bazén v lázních Vojtěch v Ladek Zdrój

První poschodí elegantní budovy lázní je volně přístupné, vodu lze ochutnat a procházet se po galerii – pobyt v místech prosycených párou z horké minerálky a okořeněný třepotavými tóny houslí hudebníka ukrytého za sloupem, kde na každém kroku zní ozvěna někdejší přítomnosti významných návštěvníků honosné lázeňské rezidence, byl velmi příjemný…

lázeňská budova Jiří - Ladek Zdrój patří k nejstarším lázním v Evropě

centrum lázní s budovou Vojtěch

Lázeňský areál je sice trochu ohlodaný zubem času, přesto díky skvělé poloze a prostředí stále hezký a živý – stejně tak i město, které jsme jen rychle procházeli.

i ve městě jsme měli co obdivovat - svatý Jiří zabíjí draka - vchod do lázeňského parku; www.svatosi.cz

V 16:45 jsme odjížděli, do Javorníka jsme přijeli z polské strany od Paczkówa.
Ubytování i strava skvělé!

Jestli se vše povede jako při zájezdu do Bílých a Malých Karpat, který také organizovala Iva, máme se opravdu nač těšit!
Zítra nás čeká návštěva zámku Jánský Vrch a putování po hřebeni Rychlebských hor.

4 odpovědi na “Králíky – Hora Matky Boží – Ladek Zdrój”

 1. 1. Míšo i Mirku, díky, že jsem se dočkal Vaší obdivuhodné fotoreportáže z naší nedávné turistické výpravy do neobyčejně zajímavých, na každém kroku každého dne stále víc a víc překvapujících a něčím novým udivujících tajůplných Rychlebských hor. Tam opravdu kráčela (už dávno před námi – ve středověku) slavná historie tohoto zapadlého a snad trochu zapomenutého kouta Rakousko-Pruského a Česko-Polského pomezí a dupala tu okovaná bota Wehrmachtu i Rudé Armády a nakonec tu naplno řádily nelidské zrůdnosti 50.-tých let minulého století…
  Přiznám se, že jsem o mnoha historických událostech neměl ani potuchy – o to více jsem byl udiven, překvapen až šokován a hltal jsem každý detail už na místě samém, další fascinující souvislosti jsem však vydoloval až po návratu domů a nevycházel jsem ještě dlouho z údivu.
  Teď jsem dočetl Vaši první reportáž a už se nedočkavě těším na druhý den – budu si je totiž vychutnávat pozvolným dávkováním.
  Díky za Vaši obětavou práci.
  FT

  1. Ahoj Františku,
   moc Ti děkujeme za návštěvu, za pochvalu i za vyjádření Tvých pocitů ze situací, o nichž jsme v navštívených místech byli informováni.

   V současné době je již všech pět článků pojednávajících o zájezdě do Rychlebských hor s Ivou Svobodovou zpracováno a zveřejněno na blogu, takže si můžeš určit dávkování=čtení podle libosti.
   Už jsem také dokončila povídání a fotky ze zájezdu na konci října, který vedl Milan Marko, a pohybovali jsme se shodou okolností také na historické hranici česko-moravsko-kladské – třeba bys i v nich našel něco zajímavého pro sebe k doplnění programu zájezdu zářijového, který jsme společně absolvovali.
   Ať se Ti daří v turistice, jsme rádi, že jsi naším čtenářem 🙂
   Míša a Mirek

 2. Míšo, ani nevíš jakou jsi mi udělala radost tímto článkem. Bydleli jsme nedaleko 6 let a z balkonu jsme se dívali na Kralický Sněžník. Do Králík jsme jezdili nakupovat, k lékaři atd. Fotografie kláštera jsou nádherné. Následně jsme
  v klášteře prožili dovolenou a bydleli jsme naproti v ubytovně, kterou tehdy provozovali redemptoristé. Díky Olina

  1. Oli, to jsem ráda, že Tě článek i fotky potěšily – teď se chystám na povídání o říjnovém zájezdu, při němž jsme bydleli v poutním domě na Hoře Matky Boží u Králík a jednou absolvovali večerní prohlídku kláštera – úžasný zážitek! Snad se mi povede zaujmout Tě článkem – přála bych si to 🙂
   Díky za návštěvu a stálou přízeň – mějte se oba fajn 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*