Bath, jihozápadní Anglie

Lázeňské město s mimořádně bohatou historií
10. července 2010

V roce 2010 jsme s jihočeskými turisty podnikli zájezd do Irska. V pátek 9. 7. jsme v 16:00 vyjížděli autobusem z Tábora, po asi 1 120 km dlouhé cestě najeli v sobotu 10. července v Calais před osmou hodinou po absolvování dvou pasových kontrol (Francouzi i Angličani) do Eurotunelu a v 7:35 anglického letního času (o hodinu méně než u nás) dorazili do Folkestone. Čekala nás asi 300 km dlouhá cesta na západ do druhého nejkrásnějšího anglického města (jak se píše v průvodcích) Bath – vedoucí zájezdu Lída Dvořáková určila spolu s průvodkyní Renatou Valentovou toto místo jako povinnou přestávku řidičů. Zaparkovali jsme v 11:00, odjezd byl stanoven na 22:00 – měli jsme tedy dostatek času věnovat se prohlídce současného města (≈ 90 000 obyvatel) i historických památek. A ocenili jsme skvělý výběr lokality!

Město Bath leží mezi kopci v údolí řeky Avon, je proslulé termálními lázněmi – odtud i jeho jméno. Procházka centrem města je procházka časem.

Turisticky nejatraktivnější jsou Římské lázně (Roman Baths) a Královský půlměsíc (Royal Crescent) – nejen kvůli těmto dvěma úžasným stavbám bylo město zapsáno na listinu světového kulturního dědictví.

Royal Crescent – Královský půlměsíc, postaven v 2. polovině 18. století; www.svatosi.cz

Unikátní urbanistické dílo navrhl architekt John Wood a jeho syn John – komplex třiceti obytných domů v elegantním obloukovitém tvaru přitahuje pozornost od doby svého vzniku (1767–1774) doposud. Vznikly tu i byty pod úrovní ulice – každý má miniaturní dvoreček před vchodem, radost pohledět na neobyčejnou květinovou galerii a různé styly výzdoby.

bytový komplex v obloukovitém tvaru je jedna z nejúchvatnějších staveb v Anglii
třicet obytných domů vybudovali podle návrhu architekta Johna Wooda a jeho syna v letech 1767–1774
každý ze sklepních bytů má svůj miniaturní dvoreček
unikátní urbanistické dílo ve městě Bath je cílem turistů a chloubou celé země
od komplexu Royal Crescent se táhne Royal Viktoria Park vybudovaný roku 1830
park v lázeňském městě Bath
královský lev v parku

Další architektonickou lahůdkou je kruhové prostranství Royal Circus, obklopené terasovitými oblouky s budovami – návrh vznikl v ateliérech otce a syna Woodových v 1. polovině 18. století. Komplex byl inspirován římským koloseem – kruh (Cirkus) má symbolizovat slunce, nedaleký půlkruh (Royal Crescent) měsíc, údajně.

další stavba architektů otce a syna Woodových je komplex nazvaný Royal Circus
podoba kruhového obytného komplexu Royal Circus byla inspirována římským koloseem

Neméně zajímavou stavbou je Pulteney Bridge nad řekou Avon, postavený podle návrhu slavného architekta Roberta Adama v letech 1769–1774. Ideovým vzorem k podobě krytého mostu byl prý florentský Ponte Vecchio – také zde je řada malinkých obchůdků a kavárniček. Je opravdu krásné postát u řeky, poslouchat jez, sledovat krotké racky a kochat se pro nás neobvyklou scenérií – jakoby se tu zastavil čas…

kaskádový jez na řece Avon u Pulteney Bridge
unikátní krytý most z roku 1774 je inspirovaný florentským Ponte Vecchio
zvědavý na vývoj situace
poklidný život stálých obyvatel okolí řeky Avon v Bath

Nyní nastal čas k prohlídce centra města – co člověk nejdřív spatří, jsou věže katedrály sv. Petra (Bath Abbey) a vedle ní Římské lázně (Roman Baths) – tedy historický posvátný okrsek města.

centrum starobylého města Bath
katedrála v Bath, vpravo vchod do Římských lázní

Opatský chrám byl vybudovaný na konci 15. století na místě, kde už v roce 753 vznikl anglosaský kostel (křesťanství se tu začalo šířit od konce 6. století) – ten zničili v roce 1066 Normané při invazi a na jeho troskách vybudovali katedrálu, která též neodolala bouřlivým časům a na konci 15. století se nacházela v zuboženém stavu. Tehdy měl biskup Oliver King vidění, jak andělé stoupají po žebříku do nebe a zároveň mu naléhavý hlas pravil, že katedrála by měla být obnovena.
Jeho sen byl zhmotněn v kameni – andělé vystupující po žebříku byli zakomponováni ve výzdobě průčelí nové katedrály.

výzdoba průčelí katedrály – andělé stoupají po žebříku k nebi
interiér katedrály – ke stavbě dal na konci 15. století podnět biskup Oliver King
vějířová klenba katedrály byla dokončená až v 19. století
zadní trakt Bath Abbey

Prohlídli jsme si i jiné kostely, o které tu není nouze, nakoukli do centra spisovatelky Jane Austenové (1775–1817), zakladatelky moderního rodinného románu, která v Bath v letech 1801–1806 s rodiči a sestrou žila (a prý se jí tu nelíbilo), a pak už konečně nastala chvíle k návštěvě hospůdky. 🙂

katolický kostel sv. Jana
v Bath je množství kostelů
procházka po Bath je procházka časem
centrum města – Bath je prý jedno z nejkrásnějších měst v Anglii
město leží mezi kopci v údolí řeky Avon na jihozápadě Anglie
centrum Jane Austenové – spisovatelka žila s rodiči a sestrou v Bath v letech 1801–1806

V pubu jsme si nejdřív dali typické místní pivo, ale štamgasti nám doporučovali zdejší cider a byli nadšení, že nám chutnal – veselo a pohoda vůkol. 🙂

v baru jsme ochutnávali místní pivo a cider

Večer nastal zlatý hřeb dnešního dne: od sedmé jsme měli zamluvenou prohlídku Římských lázní, trvala dvě a půl hodiny, a byl to zážitek, na který se nezapomíná.

vchod do Římských lázní

Trocha historie: Římské lázně neboli Aquae Sulis (vody Suliiny) byly založeny v roce 43 n. l. po vpádu Římanů do Británie – šikovně spojili keltskou bohyni vod Sulis s římskou Minervou a zasvětili jim chrám vybudovaný severně od areálu očistných a léčebných lázní zásobovaných největším pramenem termální vody, který dostal název Sacred Spring (Svatý pramen). Voda o stálé teplotě 46,5°C tryská z hloubky tří kilometrů a obsahuje 43 minerálů.
O zvláštních účincích místních termálních pramenů (jsou tři) věděli už Keltové, ale obří lázně, které vybudovali Římané, postavily město na čtyři sta let do popředí zájmu lidí té doby.

Římské lázně byly založeny v 1. století našeho letopočtu

Když Římané kolem roku 410 z Anglie odešli, lázně chátraly, až se zřítily; ve 12. století ale dal král příkaz přímo nad Svatým pramenem vybudovat nové léčebné koupele, vznikly Královy lázně (Kings Bath).

v Bath vyvěrají tři horké prameny – u největšího byly postaveny lázně a chrám

Počátkem 18. století objevili archeologové část původních římských lázní, ale až v 80. letech 19. století objevili rozsah komplexu – nyní jsou Římské lázně jedním z nejlépe zachovaných archeologických míst v severní Evropě. Lázně už na tomto místě nejsou, ale můžeme si tu prohlédnout skvělou expozici o tom, jaké léčebné koupele si dopřávali staří Římané, postát u bazénku s posvátnou vodou patřící bohyni pramenů Sulis Minervě, popatřit na artefakty získané při vykopávkách – doba zde strávená nebyla marná.

lázně byly zasvěceny bohyni pramenů Sulis Minervě
podoba lázní ve 4. století n. l. – v té době opustili Římané Anglii
horký pramen v římských lázních tryská z hloubky 3 km – výhled z horní galerie na katedrálu
Svatý pramen (Sacred Spring) – voda má stálou teplotu 46,5°C, obsahuje 43 minerálů
historická promenáda v římských lázních v Bath
Sulis Minerva, bohyně pramenů; www.svatosi.cz

Třeba se bude hodit mapka města:

mapka centra lázeňského města Bath

Ještě přidám jednu raritu, ač ze zcela jiného soudku: dne 2. 5. 1840 byl z Bath odeslán dopis s první nalepenou poštovní známkou (Penny Black), na níž je portrét královny Viktorie – první použitá známka na světě tedy odešla z poštmistrovského úřadu v Bath. 🙂

Ve 22:00 jsme odjížděli na sever do přístavu Pembroke, ve 2:45 nasedli na trajekt Odysseus a v neděli 11. 7. 2010 v 6:30 vystoupili v Rosslare. Byli jsme v Irsku.

2 odpovědi na “Bath, jihozápadní Anglie”

  1. Chystám sa do Bathu toto leto preto som uvítala Vašu prechádzku – ako prípravu na cestu.Keď tam budem určite si na Vás i Váš blog spomeniem.Pozdravuje a všetko dobré želá Marianna

    1. Srdečně Vás zdravím a mám radost, že článek přišel vhod – až se vrátíte, podáte zprávu o Vašich zážitcích v Bath? 🙂 Pozdravujte to krásné město 🙂
      Přeji samé hezké dny 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*