Irsko – Rock of Cashel, palírna whiskey v Midletonu

11. července 2010, neděle

Byli jsme na cestě třetí den. Poté, co jsme absolvovali cestu Eurotunelem z Calais do Folkestonu, strávili včerejší den v anglickém městě Bath, noc proklimbali na trajektu z Pembroke do Rosslare, čekal nás v irském zahajovacím dni program z říše snů.

Nejdřív základní data o Irsku: rozloha je přibližně 84 000 km2, žije tu necelých 6 milionů obyvatel, větší část ostrova zaujímá Irská republika, severní šestina území je součástí spojeného království Velké Británie a Severního Irska.
Na ostrově, okřídleně nazývaném Smaragdový či Zelený ostrov, panuje mírné klima, které spolu s častým jemným deštěm přeje bujné vegetaci – nádherné zelené louky, vřesoviště, rašeliniště, původní listnaté lesy – tyto scenérie neustále přitahují turisty…
Centrální oblasti ostrova jsou nížinaté, skály se táhnou po pobřeží – proslavené a obdivované jsou irské útesy. Jeli jsme do Irska s nadějí uspokojit svoji zvídavost a udělat si vlastní obrázek o současnosti, která (podle mnohých sdělení) pevně tkví na historických základech.

Z přístavu v Rosslare nás zájezdový autobus vezl na severozápad (asi 140 km) do městečka Cashel v jižní části hrabství Tipperary – poblíž, na 60 metrů vysoké vápencové skále, se vypíná jeden z nejzachovalejších křesťanských areálů Irska, Rock of Cashel, osídlený už ve 4. století.

centrum městečka Cashel
ruina cisterciáckého kláštera z roku 1266 – Hore Abbey leží poblíž historického církevního komplexu Rock of Cashel
na 60 metrů vysoké vápencové skále Rock of Cashel vznikl během staletí významný křesťanský areál
na tomto pahorku pokřtil kolem roku 450 sv. Patrik krále Aenguse – na obrázku je replika kříže sv. Patrika

Je samozřejmé, že takhle významné místo je opředeno spoustou legend – skoro ve všech jsou hlavními aktéry sv. Patrik a ďábel: ten když zahlédl světce stavět tu klášter, rozzuřil se, až mohutný kámen, který držel v zubech, upustil – při dopadu se zaryl do země a vznikla zdejší skála, dramaticky se zvedající z okolní roviny.
A na této louce prý utrhl svatý Patrik jetelový trojlístek, aby na něm vysvětlil boží trojjedinost – tak se zrodil irský národní symbol… 🙂

výhled z Rock of Cashel do Zlatého údolí – kraj je jižní částí hrabství Tipperary

Slovo „cashel“ pochází z irského „caiseal“, tj. pevnost – irští králové a klanoví vůdci sídlili na opevněné skále od 4. století, zásluhou sv. Patrika přestoupili na křesťanskou víru a jeden z nich daroval kolem roku 1100 toto území církvi – hradní komplex se v té době pyšnil kruhovou věží, vysokou 28 metrů. Ze 12. století pochází i rozlehlá románská Cormacova kaple.

Cormacova kaple je nejpozoruhodnější románská kaple v Irsku (vystavěna ve 12. století)

Katedrála sv. Patrika byla vybudovaná v polovině 13. století, k ní přiléhalo biskupské sídlo.

nádherně zdobené sloupové hlavice v Cormacově kapli
katedrála sv. Patrika byla vybudovaná v polovině 13. století
ke katedrále přiléhalo i biskupské sídlo
nejstarší a největší částí hradního komplexu je kruhová věž z roku 1100, vysoká 28 metrů
údajně v těchto místech utrhl sv. Patrik jetelový trojlístek, aby na něm vysvětlil princip trojjedinosti Boha – Nejsvětější Trojici – tak se zrodil oblíbený irský národní symbol

Přesto, že katedrála přišla o zastřešení, působí důstojným dojmem – zažila dobré i zlé časy a její kamenné zdi vstřebaly události, které se za pomoci zde nalezených artefaktů snažíme odhadovat či jen obdivujeme jejich rafinovanou krásu.

v polovině 17. století se do katedrály ukrylo tři tisíce lidí před Cromwellovou armádou – vojáci však kolem chrámu navršili drny rašeliny, zapálili je a lidé uvnitř se kouřem udusili

Je úžasné na tomto místě, které se už v prvním tisíciletí stalo světským a duchovním centrem kraje, vidět pohromadě stavby vzniklé postupně v průběhu věků.

na skále Rock of Cashel je mohutná katedrála, biskupský hrad, románská kaple a středověká věž – vše lemováno irskými kříži

Pod katedrálou je muzeum, kde jsou umístěny nejvzácnější archeologické a historické nálezy – je jasné, že prim hraje kříž sv. Patrika zasazený do „korunovačního kamene“, o němž se říká, že byl pohanským obětním oltářem (repliku jsme viděli na prostranství před katedrálou).

kříž sv. Patrika v muzeu Rock of Cashel
na tomto kameni údajně sv. Patrik pokřtil krále Aenguse

Svatému Patrikovi se připisuje klíčová úloha v šíření křesťanství v Irsku – během 5. století prý založil 300 církevních staveb. Pocházel ze vznešené rodiny na anglickém území ovládaném Římany, v 16 letech byl otrokáři odvlečen do Irska, kde strávil jako pasáček ovcí šest let. Podařilo se mu uprchnout, stal se knězem, později biskupem a od papeže obdržel plnou moc zvěstovat křesťanskou víru v Irsku – stál o návrat na ostrov také kvůli snu, v němž ho prý o to prosily irské děti. Atributy sv. Patrika, Apoštola Irska, jsou biskupský oděv, jetelový trojlístek nebo ovečka, jeho svátek se slaví 17. března.

na kamenném vlysu jsou zobrazeni sv. Matouš (jeho atributem je „anděl“) a sv. Jan (jeho rozlišovacím znakem je „lev“)
původní kamenná výzdoba z katedrály uložená v místním muzeu
zbytky sochařské výzdoby na Rock of Cashel
v sarkofágu má být pohřben jeden ze zdejších biskupů
soudě podle zachovaných zbytků výzdoby, byl interiér skvostný
vlysy byly zdobeny také rostlinnými i zvířecími motivy
Rock of Cashel je jedním z nejzachovalejších křesťanských areálů Irska
návštěva areálu pro mě byla nezapomenutelným zážitkem
je to svatý Patrik?
erb některého z církevních knížat na Rock of Cashel

Zde je přehled stavebního vývoje zdejšího místa:

schéma budování objektů na Rock of Cashel
irské kříže shlížejí do Zlatého údolí
poslední pohled do údolí k rozvalinám opatství Hore Abbey u městečka Cashel, vzdáleného asi kilometr od Rock of Cashel
městské muzeum v Cashel

Před dvanáctou jsme odtud odjížděli jižním směrem do asi 100 km vzdáleného Midletonu, abychom si užili prohlídky historické palírny Jameson.

historická palírna whiskey v Midletonu

Úvodem je třeba upřesnit, že v Irsku pálí a pijí whiskey (stejně jako v Americe) a Skotové označují stejný nápoj whisky. Slovo whiskey pochází z gaelského výrazu „nisce beatha“, což znamená „voda života“.

Palírna v Midletonu byla založena ve 20. letech 19. století – vznikla přestavbou z továrny na zpracování vlny a vlastnila tehdy největší destilační kotel na světě (téměř 144 000 l). Ve 20. století se sloučily irské palírny, v Midletonu byla přistavěna nová provozovna, takže dnes se v této Distillery produkuje 90% whiskey vyráběné v Irsku: pocházejí odtud značky Jameson, Midleton, Powers, Paddy, Red Brest. Whisky je nutné destilovat nejméně 2x, v Irsku ale používají většinou trojí destilaci.

Whiskey musí ležet v sudu minimálně tři roky, aby mohla být takto nazývána, nejlepší whiskey zraje 12 let, ale exkluzivní nápoj i 18 let – čím déle zraje, tím je dražší – už také proto, že se každý rok vypaří až 2% objemu – tomu se říká andělská daň. 🙂

čekáme na prohlídku objektu – všechny stroje původně pohánělo obrovité litinové vodní kolo
náklaďák na rozvoz whiskey – dvůr palírny

Při prohlídce palírny jsme se dozvěděli technologii výroby a také, jak se liší jednotlivé druhy whiskey.

dva tanky, každý na 45 000 galonů whiskey (170 000 litrů)
whiskey musí ležet v sudu minimálně tři roky, nejlepší nápoj zraje průměrně 10 let

Vysvětlili nám, že existují dva druhy whiskey – sladová (malt whiskey), vyráběná z ječmenného sladu, a obilná (grain whiskey), která se vyrábí z jiných druhů obilí, ovšem také s příměsí ječmenného sladu. Směsí obou vzniká blended whiskey, míchaná whiskey.

palírna v Midletonu produkuje asi 90% whiskey vyráběné v Irsku

Chuť whiskey se výrazně liší podle vody, v níž se máčel ječmen, podle dřeva použitého v pecích, kde se ječmen sušil, podle typu dubových sudů, v nichž whiskey zrála – předtím v nich dlouho ležel bourbon či sherry), vliv má i podnebí – vnitrozemské či přímořské.
Při ochutnávce jsme dostali tři druhy tohoto nápoje a sami jsme se přesvědčili o rozdílech – po hodinovém školení v palírně se v nás probudilo širé nadšení „znalců“ a užívali jsme si chuťové odlišnosti kvalitního nápoje irského, skotského a bourbonu (amerického).

ochutnávka irské whiskey, skotské whisky a bourbonu

Nejstarší existující palírna na světě je Bushmills (Severní Irsko) – obdržela licenci od krále Jakuba I. v roce 1608. A co další slavná irská whiskey Tullamore Dew? Tu teď vlastní skotská firma. 🙂

historický destilační přístroj jako ozdoba a poutač před hlavním vchodem do palírny v Midletonu

Jeli jsme stále jižním směrem, kde jsme měli poblíž městečka Kinsale zamluvené nedaleko od moře ubytování v kempu Garrettstown House Holiday Park. Vedoucí zájezdu Lída Dvořáková nás upozornila, že z Kinsale odplouval na moře Alexander Selkirk, rodák z Edinburghu – anglickému spisovateli Danielu Defoe posloužil dramatický příběh skotského námořníka jako inspirace k románu: postavu nazval Robinson Crusoe a jeho rodiště změnil na anglický York – hned při vydání na začátku 18. století se dílo dočkalo velké obliby – a ta stále trvá…

V Garrettstownu nás čekalo krásné prostředí (v 17. století tu bývalo zámecké panství), trávník v kempu heboučký, jak jen v Irsku může být, teplý podvečer, nepršelo – naprostá idyla… Až na to, že jsme nepřibalili ke stanu mošničku s provlíkacími tyčkami! Hrůza! Vše se po dramatické chvilce v dobré obrátilo, když nám majitel kempu vypomohl jedněmi z kdysi v kempu zapomenutého stanu a v nouzi po úpravě použitelnými – jupííí! Večer jsme využili procházkou kolem moře, i pohled z útesů jsme si užili. 🙂

kemp v Garrettstown

Pro malé připomenutí jednoduchá mapka Irska:

červeně jsou podtržena místa, která jsme dnes navštívili

Ráno odjíždíme k nejjihozápadnějšímu výběžku Irska, mysu jménem Mizen Head, jehož příkré útesy bičují vlny Atlantského oceánu.

2 odpovědi na “Irsko – Rock of Cashel, palírna whiskey v Midletonu”

    1. Moc děkuju za návštěvu a povzbuzující slova – zájezd byl nezapomenutelný, ovšem po tolika letech se pracně vracím k podrobnostem – bez zápisků a fotek bych to nezvládla.
      Musím se Ti přiznat, že jsem až včera nahlídla do časopisu NaCestu a MOC mě potěšilo, co jsem se hned na první straně dočetla – gratuluji Ti nejen k ocenění v novinářské soutěži Vysočiny, ale i k tomu, jak se šéfredaktorka vašeho časopisu uznale vyjadřuje o Tvé práci, a samozřejmě jsem si s radostí přečetla Tvé čtyři články zveřejněné ve jmenovaném časopisu – měj se hezky, ať Ti to píše! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*