Fojtský grúň, Studeničné, Gírová

Vycházka Jablunkovským mezihořím
29. července 2018 – neděle

Být ve Slezských Beskydech a mít možnost udělat si vycházku Jablunkovským mezihořím, místy, kde se každým krokem umenšuje vzdálenost k nejvýchodnějšímu bodu setkání naší republiky se dvěma sousedními státy – každý pravověrný turista se v tomto případě bez uvažování chystá na cestu. 🙂

Poblíž parkoviště hotelu Grůň v Mostech u Jablunkova, v areálu sportovního centra, jsme se napojili na červeně značenou turistickou trasu vedoucí lesnatými svahy až na Gírovou, která byla cílovým bodem dnešní vycházky.

od hotelu Grůň po ČTZ na Fojtský grúň, k chatě Studeničné a na Gírovou – 29.7.2018

Pár slov o Fojtském grúni, kopci s nadmořskou výškou 676 metrů: u jeho paty se rozložil největší srubový hotel v České republice, na úbočích vzniklo obří sportovní centrum.

hotel Grůň v Mostech u Jablunkova; www.svatosi.cz

Fotografie hotelu Grůň jsou ve článku z roku 2015.
V okolí hotelu bylo o tomto víkendu rušno – na svých dílech tu pracovalo asi 15 šikovných lidí z Česka, Slovenska a Polska – motorové pily kvílely a s každým zářezem do dřeva se zhmotňovala představa autorova, rodil se tvar.

13. ročník dřevařské soutěže – řezání motorovou pilou se konal ve dnech 28. –29. 7. 2018, téma bylo „Pastevectví, zvířata, lavičky“

Samozřejmě jsme výkony soustředěně pracujících výtvarníků po nějakou dobu sledovali, ale pozornost Věřina i moje patřila i našim mužům, kteří se pyšnili památečními tričky ze včerejšího Legionářského marše.

Mirek a Pavel v tričkách z Legionářského marše 2018 – nápis: Pochoduj, nebo zemři! odkazuje na autobiografickou knihu generála Josefa Šnejdárka, velitele legionářů a hrdiny Sedmidenní války o Těšínsko

Z Jablunkovského průsmyku (553 m n.m.) jsme vystoupali na Fojtský grúň, užívali si dalekých výhledů na Beskydy a zanedlouho došli k chatě Studeničné pod stejnojmenným vrchem (717 m n.m.).

chata Studeničné vznikla z bývalé hájenky, kterou na konci 70. let přestavěly Třinecké železárny na chatu, dnes je objekt v soukromých rukou a slouží turistům
turistický směrovník sděluje, že jsme nedaleko hranic s Polskem a Slovenskem – ke Trojmezí zbývá 9 km

V roce 2015 jsme se zúčastnili akce Eurorando, která se konala v turisticky atraktivní oblasti na Trojmezí u Hrčavy, v případě zájmu klikněte na odkaz, jehož součástí jsou fotografie hraničních jehlanů tří zde se setkávajících států.

hora Gírová (840 m n.m.) je nejvyšším vrchem Jablunkovského mezihoří
chalupa na svahu Gírové
stavení na úbočí hory Gírová

Cesta vedla po stráni, která před několika lety získala proslulost, když se po mohutných deštích dalo úbočí hory do pohybu a změnilo tvářnost okolní krajiny.

jižní svah masivu Gírová, který se dal v květnu 2010 po dlouhotrvajících deštích do pohybu – sesunul se více než 1 km
informace o sesuvu půdy na svahu Gírová
fotografie z infopanelu – vlevo čelní val sesuvu, vpravo sesuvem zcela zničená část lesní komunikace Fabrůvka
chata Štípanka na rozcestí pod Gírovou
směrovník pod Gírovou

Po půl kilometru mírného stoupání jsme byli v cíli cesty – horská chata Gírová, stulená pod vrcholem nejvyššího kopce této oblasti, nabídla odpočinek a občerstvení. Vzpomněla jsem si, že kdysi dávno, v mládí, jsme tudy při přechodu hraničního Beskydského hřebene procházeli a mínili si v chatě odpočinout, ale bylo zavřeno. Zklamání jsme vložili do výpravné básně o putování, z níž mi naskočil jen úryvek: rozplynuli se naši snové, zavřeno je na Gírové

horskou chatu Gírová (775 m n.m.) postavili v roce 1932 členové Klubu českých turistů; www.svatosi.cz
také zpět jsme se vraceli po červeně značené turistické trase

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*