Léto v Železných horách – ze Sobíňova do údolí Doubravky

26. ročník dálkového pochodu a cykloturistické jízdy
Sobota 7. srpna 2021

Při vzpomínce na tuto akci v Sobíňově si musím dávat pozor, aby se pochod krásnou krajinou, s péčí po léta připravovaný sobíňovskými turisty, nezúžil jen na kulinářský zážitek s naší návštěvou spojený. To proto, že turistické cesty v krajině pod Železnými horami jsme absolvovali už mnohokrát a víme, co očekávat, ale tak dobrou „dopolední svačinu“, tedy španělský ptáček v pikantní omáčce s nadýchaným knedlíkem, jaký nám u dřevěných stolů v zahradě zdejšího hostince U Štefana nabídli ještě před začátkem cesty pořadatelé, jsme dosud neokusili! 🙂

Na start jsem přijela autem s Františkem a Mílou, podle očekávání jsme se tu potkali s mnoha známými, po měsících půstu od společných turistických setkání to bylo pro všechny velice příjemné.
Jako vždycky nabídli pořadatelé 5 pěších tras a 3 cyklotrasy, my jsme si jednu pěší upravili tak, abychom z údolí Doubravky mohli jít do cíle cestou, kterou jsme už dlouho neprošli.
Zatímco jsme v krásném letním dni diskutovali před startem o turistice a povídali se známými, zavonělo jídlo a byli jsme (nikoli proti své vůli) neodolatelně přitaženi k výdejnímu okénku s nabídkou několika vonících dobrot. Usoudili jsme, že určitě při našem návratu nebude tak široký výběr, možná bude i fronta a bůhví čím ještě argumentovali, že právě teď je ta správná doba ke konzumaci… Bylo to moc dobré a během cesty jsme se pak k té masové ňamce několikrát slovně vraceli. 🙂

Široce jsem popsala „přípravu na trasu“, zážitky turistické byly podle předpokladu milé a léčivé pro tělo i duši. Údolím Doubravky jsme putovali mnohokrát, myslím, že není, co bych přidala nového – na konci článku zařadím zprávy o minulých pochodech – jsou v nich zahrnuty všechny trasy nabízené pořadateli.
Trasa dnešního pochodu:

Ze Sobíňova přes Sopoty po ČTZ do Bílku, pak údolím Doubravky kolem Sokolohradů k Točitému víru, odtud po MTZ do obce Dolní Sokolovec a neznačenou silničkou do Bílku, poté do Sobíňova = 20 km

V prudkém slunci a v mnoha částech údolí prosvětleném vykácenými stromy bylo focení obtížné, přesto František pořídil pár obrázků, které jako připomínku milované řeky přikládám.

Romantický kaňon Doubravky.
Vodopád na řece Doubravce.

Po návratu do sálu hostince U Štefana, kde byl cíl pochodu, jsme dostali pamětní list a zajímavý text Naučná stezka Sobíňov pojednávající o historii školy v Sopotech, což je místní část obce Sobíňov – její počátek spadá do roku 1760!
Velice mě zaujal oddíl Vzpomínky na obecnou školu v Sopotech sepsané autorem zmíněné, asi 7 km dlouhé Naučné stezky Sobíňov s 11 informačními tabulemi Jaroslavem Jonákem, zdejším patriotem a osobností nejen turistickou a značkařskou: do školy nastoupil v roce 1950 a ve velmi čtivém textu uvádí zážitky z pětileté školní docházky, dotýká se i tehdejší situace poválečné.

Na pamětním listu je zachyceno pásmo Železných hor a krajina v okolí Sobíňova.

Zhodnocení denních zážitků jsme samozřejmě provedli ve společnosti turistických přátel, včetně paní Marušky, manželky Jardy Jonáka, na zahradě hostince nad talířem dobrého jídla. 🙂

Při návratu do Jihlavy byla příležitost zastavit se ve Slavětíně u sochy Jelena shlížejícího na obec z výšiny u lesa.

Tři metry vysoký Jelen nad vsí Slavětín u Ždírce nad Doubravou.
Jelen tu byl instalován v červenci 2012 a je dílem Michala Olšiaka, umělce ze Žďáru nad Sázavou.

Související články:
Sobíňov,
Kaňon Doubravky,
Z hřebene Železných hor do údolí Doubravky,
Údolím Doubravky 2016,
Údolí Doubravky 2017.

2 odpovědi na “Léto v Železných horách – ze Sobíňova do údolí Doubravky”

  1. Bříška je taky někdy potřeba potěšit. Sobíňov a jeho okolí je krásné, lidé přátelští, takže samá radost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*