Vzpomínky na loňské a letošní koncerty a výstavy
Pátek 28. října 2022
Byl nádherný slunečný podzim, a tak jsme se s Ivou vydaly do Petrkova, abychom se zúčastnily komentované prohlídky zahrady na pozemku náležejícím k zámečku rodiny Reynkových.
Dr. Lucie Tučková, vedoucí památkového objektu, založila zde Česko-francouzské kulturní centrum a zámeček od 24. června 2021 ožívá jako v dobách bývalých majitelů, básníka a grafika Bohuslava Reynka, jeho manželky Suzanne Renaud i jejich synů Daniela a Jiřího – kulturní i společenský duch místa zůstává zachován.
Využíváme každé možnosti zajít do této oázy klidu a pokaždé odcházíme obohaceny. Dnes se avizované vycházky zahradou zúčastnilo 35 lidí, provázela nás paní, která dokonale zná zdejší stromy a keře – dozvěděli jsme se, mimo jiné, že tu je několik druhů jabloní, některé jen okrasné, a množství jiných informací, které nejsem schopna opakovat. To nejdůležitější pro mě byl javor, ohromný zdravý strom, prý zasazený při narození Bohuslava Reynka.
Většinu fotografií mi laskavě dodala Iva – děkuji. 🙂
Zahrada bývala útočištěm paní domu, básnířky a překladatelky Suzanne Renaud (30. 9. 1889 – 21. 1. 1964), která na Vysočině trávila mnoho let bez možnosti (kvůli politickým poměrům) navštěvovat rodnou Francii.
Dnes je zahrada (zatím) polodivoká, i když se nový vlastník velmi snaží o narovnání stavu.
Nemohly jsme nezajít na nově instalovanou výstavu – grafická díla Bohuslava Reynka jsou umístěna na stěnách obou ramen schodiště v místech, kde před časem visely fotografie. V chodbě před někdejšími obytnými místnostmi je řada informačních panelů – je co číst a mnohé se dozvědět – vše je česky a francouzsky.
Na konci chodby, kde byl při minulé návštěvě vystaven Reynkův cyklus Job, je nyní 12 grafických listů nazvaných Ovce. Nádhera.
Nyní, abychom si uvědomili, jak jde čas, tři fotografie kuchyně – ikonická z roku 1967 od fotografky Dagmar Hochové, pak moje z roku 2021 při otevření památníku a současná od Ivy.
Kratičké ohlédnutí do nedávné minulosti:
Ten den v červnu 2021 byl nezapomenutelný – abychom si trochu urovnaly myšlenky, zašly jsme s Ivou k necelému kilometr vzdálenému rybníku Hlubuček, kam rodina Reynkova chodívala za vodními radovánkami.
Ráda a s dojetím vzpomínám na petrkovský koncert 28. září 2021, kdy jsme si připomínali 50. výročí úmrtí Bohuslava Reynka (†28. září 1971) a tentýž den roku 2014, kdy byl pohřben Daniel Reynek (9. 6. 1928 – 23. 9. 2014), bratr Jiří ho na věčnost následoval za tři týdny.
Účinkující vybrali pro ten mnohovýznamný den hudbu Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Georga Friedricha Händela a Jakuba Jana Ryby.
Jako přídavek zazněl Svatováclavský chorál, k němuž se přidalo i publikum. Nádherná komorní oslava hodná domu Petrkovského!
Před každým koncertem vyslechnou příchozí buď úryvky z četby, či básně, přednášku nebo divadelní představení – program je skvělý a my, častí návštěvníci, jsme notně zhýčkaní!
Jsem vděčná Památníku národního písemnictví, paní doktorce Tučkové a všem jejím spolupracovníkům, že skrze ně přišla radost do Petrkova. A trvá.
Co bylo řečeno o začátcích Česko-francouzského kulturního centra, pokračuje a tříbí se.
Mohu tedy volně navázat znovu na konec roku 2022 a obrázky z posledního koncertu a výstavy, kterých jsme se tehdy s Ivou zúčastnily, symbolicky uzavřít rok a půl úspěšného kulturního působení nejen na obyvatele Vysočiny.
Připomínám program, který se v Petrkově konal 10. prosince 2022: koncert s názvem Perly italské opery a po něm setkání s malířkou Magdalenou Křenkovou, vnučkou staroříšského nakladatele Josefa Floriana nás spolehlivě přilákaly do petrkovského zámečku.
Související články:
U Reynků v Petrkově
Znovu u Reynků v Petrkově!
S bratry Danielem a Jiřím Reynkovými se budeme setkávat už jen prostřednictvím jejich díla
Tři Studně 2017 (s Lucií Tučkovou a Suzanne Renaud)
Havlíčkobrodská 50 2021
Josef Florian a Stará Říše
Díky Dr. Tučkové, jejímu nadšení a „tahu na branku“ Petrkov vstává skvělým způsobem z popela – moc si vážím každé návštěvy spojené s hodnotným programem.
Děkuji za návštěvu a komentář. 🙂