Chata na Čeřínku – rodinné stříbro turistů

Dali hlavy dohromady a nakonec se domluvili!

Každému z nás se někdy stane, že se mu v hlavě usadí myšlenka, kterou naše okolí nepovažuje za šťastnou, někdy s námi nesouhlasí a někdy dokonce velmi důrazně nesouhlasí!

Tenhle dramatický úvod má znamenat, že jednání, ze kterého vám chceme podat zprávu, bylo místy napínavé, ale už teď vám prozradíme, že dopadlo pro nás všechny dobře. A o co se vlastně jednalo?

Odbor KČT Čeřínek získal v restituci do svého vlastnictví chatu na Čeřínku – je to radost, ale zároveň velká starost. Nechceme vás zatěžovat žádnými čísly, v případě vašeho zájmu si jistě podrobné informace zjistíte, my vám nabídneme obrázek chaty, ať vidíte, o čem je řeč:

turistická chata na Čeřínku

A ještě pohled z jižní strany:

pohled na chatu od jihu

Tak tahle chata patří odboru KČT Čeřínek, jsou tam nájemci, kteří se starají, řádně platí a chata vydělává penízky. A tuhle naprosto kladnou větu hned trochu pokazíme – nic totiž není zadarmo. Znalci se kouknou a už vědí – údržba, opravy, čistička atd. Ano, tohle všechno a ještě problémy s vodou, s odpadní vodou, s topením a bůhví s čím ještě. A když tohle všechno řešíte víc jak 10 let, stane se, že myšlenka na prodej chaty se v hlavě usadí… Předseda našeho odboru Zdeněk Kurka tuhle myšlenku z hlavy nevyhnal, vážně se jí zabýval, dokonce oslovil ústřední výbor KČT, jestli nechce chatu odkoupit a navíc podnikl kroky, které je třeba udělat před prodejem nemovitosti…

předseda odboru Zdeněk Kurka

Musíme říci, že řada z nás, turistů, s ním nesouhlasila, i když chápeme, že finance, vkládané zpět do provozu chaty jsou veliké a práce s tím spojená je vyčerpávající. Považujeme totiž chatu, jak jsme uvedli v titulku, za rodinné stříbro turistů. Nebudeme uvádět žádné ekonomické podrobnosti, tady hrají roli city, pocity a morální nároky všech jihlavských turistů – z odboru KČT Tesla, ze Sokola Bedřichov i jiných, protože všichni jsme nástupci prvních jihlavských turistů, kteří se rozhodli chatu na Čeřínku vybudovat! Mimochodem – víte, že v příštím roce (2008) uplyne 120 let od založení Klubu českých turistů?!

Zpět k naší zprávě: po docela složitých jednáních byla na pondělí 4. 6. 2007 domluvena schůzka zástupců odboru Čeřínek, oblasti Vysočina a ústředí KČT přímo v chatě na Čeřínku s cílem domluvit vše tak, aby se chata nemusela prodat. Ukážu vám, kdo se zúčastnil kromě předsedy Zdeňka Kurky, kterého už jste viděli, za výbor majitele chaty. Jsou to ekonom klubu Luděk Zápotočný a člen výboru Mirek Svatoš.

ekonom odboru Luděk Zápotočný a člen výboru Mirek Svatoą

Za vedení oblasti KČT VYSOČINA se zúčastnila předsedkyně Mgr. Marie Vincencová, sekretářka oblasti Ing. Míla Bradová, dále František Janeček, Ing. Ivan Bohatý a Marie Svatošová. Někteří z nich jsou na následujícím obrázku.

vedení KČT oblasti VYSOČINA

Protože členové ústředí KČT pokládali věc za velmi důležitou, přijel předseda Dr. Jan Stráský, ekonom RNDr. Jiří Homolka a Ing. Jaroslav Šlechta, který má na starosti majetek turistů.

vedení ústředního výboru KČT

Republikové vedení turistů nabídlo různé formy pomoci – finanční nevyjímaje, za oblast byla přislíbena pomoc při propagaci lokality a vstřícnost ke všem jednáním a požadavkům z odboru Čeřínek. Ekonom Luděk Zápotočný zasvětil všechny přítomné do problémů, se kterými se (a my dodáváme ÚSPĚŠNĚ) potýkají a nakonec připustil, že situace není až tak zlá, jak by se po uvedených skutečnostech mohlo zdát! Dojednaly se konkrétní kroky a pak už se mohl udělat zápis, ve kterém se uvádí, že přítomní členové výboru Čeřínek doporučí na zítřejší schůzi neotvírat jednání o prodeji chaty nejméně 2 roky (ta lhůta proto, že situace se může dramaticky změnit – viz různá nařízení, zákony a jánevimcoještě, co ovlivňuje provoz takových zařízení).

Ano, máme velikou radost, že můžeme napsat: prodávat se nebude! V zájmu objektivity musíme dodat, že Zdeněk Kurka z toho výsledku radost neměl, my se ho ale snažíme pochopit –  asi potřebuje delší dobu, aby změnil svůj původní názor…

čtení zápisu ze skončeného jednání

Hned po přečtení zápisu jsme se vydali na kratičkou podvečerní procházku, spadl nám balvan ze srdce a je to, myslím, vidět.

radostná procházka

Hosté se zašli podívat také do tzv. malé chaty, kterou odbor používá jen pro své potřeby, ta se zatím nepronajímá.

první turist.chata

Na všech je vidět dobrá nálada – podařila se dobrá věc a my nastavujeme noc, abychom se s vámi podělili o tenhle zážitek.

nejvyąąí vedení KČT ČR a oblasti VYSOČINA

Jsme si jistí, že pan Mgr. Srdínko, který pro jihlavskou turistiku hodně vykonal a byl iniciátorem stavby chaty na Čeřínku, je s výsledkem jednání naprosto spokojený. Zašli jsme mu to říct k jeho památníku v blízkosti chaty.

památník zakladateli Klubu turistů v Jihlavě Mgr.Srdínkovi

Teď vám ještě nabídneme obrázek lyžařské chaty u sjezdovky na Čeřínku, nalákáme vás k návštěvě, protože zde je krásně v každé roční době. V přírodě i v hospodě je ve společnosti kamarádů turistů vždycky báječně.

lyľařská chata u sjezdovky

A skončíme romantickým pohledem, který se nám z vrcholu sjezdovky nabídl do kraje.

podvečerní pohled do kraje ze sjezdovky

Držme si palce, aby správné rozhodnutí, které padlo, nebylo svévolně porušené.

Chce-li někdo z vás podrobnější informace o přírodě v uváděné lokalitě, o naučné stezce, o chráněné oblasti a turistických možnostech, lehce je najde na internetu.

5 odpovědí na “Chata na Čeřínku – rodinné stříbro turistů”

  1. V době stoupajících cen se nemovitosti neprodávají!Také jsem si přečetl tuto záslužnou reportáž a jsem moc rád, že nedošlo k prodeji chaty. „Čeřínek“ jistě bude mít dost zdatných odborníků (ekonomů) mezi starými členy – i mezi těmi kdo se přihlásí v budoucnosti a tak bude moci tuto turistickou nemovitost předat dalším turistickým generacím. Vždyť je to na jednom z nejhezčích míst na Vysočině !!! Zdraví Zdeněk L.

  2. Držím palce – vytrvejteAhoj M+M, konečně jsem se dostal k tomu, abych si prohlédl vaše stránky. Je to paráda. Uvědomte všechny své známé o existenci stránek. Trochu vám závidím, že se můžete věnovat turistice s takovým nasazením. Tak vytrvejte, držím vám palce. Ahoj FJ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*