Silvestrovský výstup na Javořici 2009

Malá zpráva o velkém srocení lidu

31. 12. 2009

Na nejvyšší vrchol Českomoravské vysočiny (837 m) dorazilo na Silvestra kolem čtyř tisíc lidí – to je oficiální zpráva z novin, které se předháněly v superlativech… Ano, i my jsme tam byli, ale jestli myslíte, že na Javořici vládl nepřehledný mumraj – tak to ne! Prostor kolem televizního vysílače je veliký, přístupových cest na mohutný lesnatý vrchol vede nepočítaně, ze všech světových stran tam míří i značené cesty – to je vidět z přiložené mapky, kam jsem zakreslila i naši trasu, která letos vedla z velké části po neznačených cestách.

trasa z Mrákotína přes Javořici do Jihlávky

Trasa: Mrákotín – Světelská chata – Javořice – Studánka Páně – Janštejn – Chadimův mlýn – Jihlávka = asi 18 km

Celý název akce je Výstup na Javořici s Vlastou Javořickou „Za studenský knoflík“ a spojuje se s Novoročním čtyřlístkem. Loni jsem podrobně popsala trasu, aktivity v cíli i osobnost vysočinské spisovatelky, letos jen krátce základní fakta.

Jeli jsme v 9 hodin autobusem z Jihlavy do Mrákotína, na nádraží se nás sešlo přes šedesát, ale řidič zvládal prodej jízdenek v klidu, navíc jsme všichni měli disciplinovaně přichystanou drobnou korunu, protože jsme si zjistili, že cesta stojí 41 Kč.

Z Mrákotína jsme vyšli po modré značce, ale zakrátko jsme ji opustili s tím, že zkusíme některou z mnoha lesních cest a silvestrovsky si ozvláštníme výstup. A kdo umí, umí! Ve dvanáct hodin jsme byli bez kufrovacích problémů nahoře, nejdříve jsme přispěli organizátorům z KČT Telč na „čtyřlístkové“ konto (dostala jsem už druhý modrý odznáček), pak jsme si za 10 Kč koupili knoflík vyráběný ve Studené, městečku Vlasty Javořické (k tomu nám přidali ještě tatranku) a pak už jsme se věnovali svým bližním či konzumaci nabízených dobrot.

Ještě statistika: pamětních knoflíků bylo prodáno kolem dva a půl tisíce kusů, na sbírkové konto pro stavbu vozíčkářské turistické trasy u Třeboně jsme vybrali my, kteří můžeme nahoru „po svých“, přes dvacet tisíc.

31. 12. 2009 na vrcholu Javořice

Obloha byla těžká a neprůhledná, vítr ale snesitelný, teplota pár stupňů pod bodem mrazu – celkově pohoda. Když se trochu zevnitř přitopilo – a každý nabízel jiný zdroj – přestalo počasí hrát jakoukoli roli a zůstala jen radost ze setkávání. I milosrdná bernardýnka Máša se soudkem rumu se letos zase rozvážně procházela mezi lidmi a vyhledávala, komu je třeba záchrany…

zleva Luděk Zápotočný, ekonom z KČT Čeřínek a Jirka Kočí, předseda KČT Havl.Brod, s manľelkou

silvestrovský přípitek

Nastal čas návratu, a tak jsme udělali z těch, kteří právě byli kolem, jásavou červenou skupinku.

veselý silvestr

Odcházeli jsme po zelené TZ, kousíček pod vrcholem je Studánka Páně, místo, kde se tajně scházeli k bohoslužbám čeští bratři.

Studánka Páně

V lese je vždycky dobře – a zase bylo! Pohoda s přáteli a možnost jít přírodou, to jsou věci obyčejné, přesto k nezaplacení a pro mnohé lidi k nedosažení…

cesta z Javořice

Ze žluté značky, která vedla naším směrem, jsme záměrně furiantsky sešli na neznačenou cestu a jen „po čichu“ jsme zkoušeli, zda hustým nepřehledným lesem trefíme do Janštejna. Ano, trefili, a navíc jsme poznali další kousek světa. Všechny hospody na trase byly zavřené, asi sbíraly síly na večerní silvestrování, takže to vypadalo, že stihneme dřívější vlak. Na Žižkovinách jsme odbočili vlevo po silnici k Chadimovu mlýnu, ne jako vždycky vpravo po červené TZ přes rybník Bor do Jihlávky.

u Janstejna

u Horních Dubenek

Došli jsme na křižovatku téměř v polích, u které mám vždycky pocit, že nás nabízené cesty odvedou z tohoto klidného a zapomenutého kraje do velkého světa. No, pohleďte, kam vlastně vedou…

křizovatka u Chadimova mlýna v Horních Dubenkách

My jsme šli směrem k Počátkám a asi po dvou kilometrech jsme byli na nádraží v Jihlávce, vzápětí ve 14:30 přijížděl vlak. Více jak hodinová cesta do Jihlavy byla silvestrovsky veselá a já jsem v duchu děkovala za třetí po sobě jdoucí vydařený turistický den.

7 odpovědí na “Silvestrovský výstup na Javořici 2009”

 1. Kalimera!!!No to jsem nečekal. Hledám na webu něco o Třešti a koukám, tam vy. Tak hned píši a srdečně zdravím!! Napiště mi prosím současný kontakt na sebe na aristidfranc@hotmail.com nebo tel.606355895.Koukám,
  že jste plně zapojeni do turistické činnosti a možná bychom si mohli přes weby být užiteční.

  Zdravím

  Aristid

 2. Dobrý den, pane Macků
  myslím, že se těžko najde ten z účastníků výstupu na Javořici, kdo by Vám prodal knoflíky, které sháníte. Myslím, že by bylo dobré, kdybyste kontaktoval knoflíkářské výrobní družstvo Styl ve Studené. Snad tam byste mohl uspět.
  Děkuji Vám za zájem o náš blog a omlouvám se, že nebudu moci přispět Vám nežli radou.
  Zdravím Vás

 3. studenský knoflíkDobrý den koupím studenské knoflíky!Chodím poctivě každý rok ale utekli mi studenské knoflíky 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11.Jestli jse někdo najde tak ihned koupím!Děkuji M.Macků

 4. Míšo, příští rok vás povedeme též po neznačené cestě a s námi skončíte v hospodě v Kališti. Již jsme tam objednali místa pro příští rok. Letos sice guláš nebyl /starosta netrefil prase/, ale příští rok určitě bude. Takže místo toho narazil hoch sud s pivem já s Janou Kejvalovou uvařila kávu a tam jsme strávili čas do odjezdu vlaku z Jihlávky po 16. hod. Takže příští rok z Javořice směr Kaliště. Zdravím. Jarka

 5. To napětí spočívalo v tom, že poslední vlak odjížděl z Jihlávky v 15:35, pak až na Nový rok dopoledne! Ale Strážníček se tužil :-))

 6. Ahoj! To je fajn, že se nedržíte značených cest, asi jste už velmi zkušení a odvážní! Přiznám se, že v létě jo, ale v zimě bych takhle neodbočila. Sláva vám!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*