Značení Mladé Bříště – Kletečná

Zelená turistická trasa Zálesím

Neděle 19. června 2011

Jako sladkou tečku za letošním značením jsme si nechali obnovu části zelené trasy, která začíná v obci Mladé Bříště, prochází Kletečnou a končí na hrázi Sedlické vodní nádrže. Celková délka uvedené cesty Zálesím je osm a půl kilometru, my jsme však obnovovali jen značení v délce tři a půl kilometru.

značení zelené trasy z Mladých Bříšť do Kletečné

Těšili jsme se do historicky zajímavého a navíc krásného kraje na bývalém panství želivského kláštera; vznik většiny zdejších lidských sídel se datuje na začátek 13. století – to už byla v papežské bule v roce 1226 písemná zmínka o Mladém Bříšti jako o majetku želivského kláštera, a také o zdejším kostele, což znamená, že místo bylo osídleno už dříve.

Dočetla jsem se, že želivské panství se dělilo na dvě části: Zálesí a Voplečky. Pomyslná hranice vedla po návrší nad obcí Petrovicemi, asi v polovině cesty ze Želiva do Humpolce. Vpravo, k jihu, je kopcovitý kraj pod Křemešníkem – Zálesí, a vlevo, směrem ke Lhoticím a Senožatům, jsou holé a ploché „opelichané“ kopce – Voplečky.

Sedlice, u nichž vznikla přehrada, leží na hranici obou starodávných regionů, tedy i značení ctí toto uspořádání, navíc trasa sleduje tok Jankovského potoka, jenž pramení u Jankova na Pelhřimovsku a po spojení s Hejlovkou vytvoří v Sedlické nádrži Želivku. Jankovský potok byl v délce asi 13 kilometrů (od pramene po osadu Hojkovy poblíž Mladých Bříšť) vyhlášen Národní přírodní památkou (vyskytuje se tu perlorodka říční).

Pro naše auto jsme vybrali malé parkoviště v blízkosti Jonášova Mlýna při silnici Humpolec – Pelhřimov, tedy asi uprostřed trasy, kterou jsme měli obnovit. Nejdříve jsme se vydali cestou k Rokosovu Mlýnu, což je dnes v podstatě ruina (i když jacísi lidé se uvnitř pohybovali), a taky příjezdová cesta, po níž vede značka, je pořádně zanedbaná – tedy vyvětvení a průklest daly hodně práce. To se ale pronikavě změnilo poté, co jsme přešli na katastr obce Mladé Bříště, kde nás přivítal krásný lesní kout s Polní studánkou, křížem a vzrostlými nádhernými stromy,

Polní studánka u Mladých Bříšť

a tam, kde se před obcí setkává se zelenou značkou žlutá, jež vede až ze Starého Pelhřimova a také končí (či začíná) v Mladém Bříšti, je opět romantické místo s křížem, nad nímž se zavírá zelená ševelící klenba prastarých mohutných stromů. Nelze nemyslet na časy minulé…

Všechny zdejší stromy mají paměť – malovat značku na jejich kůru je obřad…

radost pohledět

Zvláštní světlo na následující fotce je předzvěstí bouřky, která téměř bez výstrahy vpadla na klidnou náves, kde jsme si při malování užívali skoro slavnostní chvíle.

kostel sv. Jana Křtitele v Mladém Bříšti

Bouřka byla prudká a zakrátko svou energii vyčerpala, země pila vodu, na kterou čekala, slunce se navracelo na nedělní oblohu.

na začátku ZTZ a ŽTZ v Mladých Bříštích

Vraceli jsme se a dělali oprávky, vydatný déšť zavadlým značkám neuškodil, ale já jsem při své výšce byla do pasu mokrá od husté trávy.

travnatá cesta u Rokosova Mlýna

Zelená značka vede asi sto metrů po krajnici rušné silnice, pak ji překračuje a odbočí vpravo na lesní cestu ke Kletečné. Místo je značně nepřehledné, a tak jsme se domluvili, že umístíme na strom ve svahu prudce spadajícím od silnice k Jankovskému potoku šipku. Což se Mirkovi povedlo.

instalace šipky pro odbočení přes silnici na cestu do Kletečné

Cestu Zálesím všem doporučujeme, Kletečná je ves, která stojí za vidění. Na bývalé škole byla v roce 1968, tedy v roce 100. výročí narození významného rodáka kletečského, univerzitního profesora Dr. Františka Hamzy, umístěna pamětní deska, jejímž autorem je Milan Knobloch (ten dělal i desku na Domě Gustava Mahlera v Jihlavě a v Kalištích). Z nápisu se dozvíme, že Dr. Hamza (1868–1930) je zakladatelem tuberkulosního lékařství u nás, ale i spisovatelem, který proslavil svými romány Zálesí.

pamětní deska rodáku Františku Hamzovi

Jméno profesora Hamzy nese známá léčebna v Luži, která si letos připomíná už 110. výročí založení.

Nejznámější Hamzův román o želivském řádovém knězi Šimon kouzelník inspiroval turisty z Hněvkovic k založení pochodu Krajem Šimona kouzelníka, jehož 18. ročník se uskuteční letos v říjnu.

U tohoto rozcestníku v Kletečné končila nejen dnešní naše práce, ale i letošní značení. Stačilo!

rozcestník v Kletečné

P.S.  Skloňování názvu obce Mladé Bříště mi dalo zabrat. Autoritou mi byl pan Pavel Koubek, občan té vesnice se zapeklitým, ale krásným jménem, vedoucí osobnost sdružení Zelené srdce, podle jehož skloňování ve článcích na webových stránkách jsem se snažila uhodnout a utvořit příslušné pády. Ale nevím, nevím…

Třeba mi někdo poradí?

Jedna odpověď na “Značení Mladé Bříště – Kletečná”

  1. Ano, Míša se psát poeticky nebojí a neostýchá, a to je milé. Zcela sdílím pocit, že malovat značky na ty prastaré stromy je obřad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*