Značení Dolní Smrčné – Doubkov

14. května 2012

Na rozcestníku, od kterého jsme začínali obnovovat modře značenou trasu lze přečíst, že do Brtnice je 11 kilometrů, tedy z Doubkova, kde po pěti kilometrech skončíme s prací dnes večer, nám ještě zbude poslední úsek v délce šest kilometrů.

Modře značená cesta začíná ve Velkém Meziříčí, prochází Přírodním parkem Balinské údolí, pokračuje vysočinskými lesy až k Hornímu a Dolnímu Smrčnému, přes Doubkov do Brtnice a odtud přes Jalovec do Číchova, celkem 49 kilometrů, ve kterých turista pozná toky a okolí říček Balinky a Brtničky, dvě jedinečná údolí a hezký kout Vysočiny.

Úsek cesty, jejíž značení máme obnovit, vede romantickým údolím říčky Brtničky, pravostranného přítoku řeky Jihlavy, Brtnička pramení v Lesné, západně od svahu Mařenky (711 m n.m.), protéká několika rybníky, přibírá pár potoků, kus za městysem Brtnicí se stáčí na východ a vytváří údolí, které se stalo pro svou výjimečnost přírodní rezervací. Perlou na šňůře krásných míst v údolí říčky Brtničky (oficiální název zní Brtnice, všichni ale s láskou užívají zdrobnělinu) je Rokštejn – ten jsme naposledy navštívili při tradiční zimní vycházce pořádané KČT Tesla. U Rokštejna se třicetikilometrová říční pouť chýlí ke konci, neboť nedaleko, za Přímělkovem, se Brtnička vlévá do Jihlavy a její vody pomáhají zkrášlit další údolí, jímž od roku 2010 vede cyklostezka z Jihlavy přes Třebíč do Raabsu. Podívejte se na mapku:

Tolik všeobecné informace o okolí, začínáme s prací. Na úvod názorně ukážeme, jak od minulé obnovy, kdy tu před třemi lety pracovali naši kolegové, zarostla značka. Takhle vypadalo místo poblíž vesnice, když jsme k němu příšli:

Po chvíli totéž místo:

Proklestili jsme se až k Rokštejnu, ale oči a mysl pro dějiny jsme neměli, zajímalo nás turistické informační místo a jeho kvalita.

Na první pohled jsou všechny namalované turistické značky stejné, přesto je každá originál. Roli hraje mimo jiné i podklad – rozdílné je malování na buku, na smrkové kůře nebo na borovici (o betonových sloupech a kamenných soklících nemluvím, tam to jde skoro samo 🙂 ).
A tak jsme řezali, stříhali, čistili a malovali, až jsme s večerem přišli k Vidourkovu mlýnu na Doubkově (o kterém jsem psala v zimním článku, který jste si možná rozklikli).

To byl konec dnešní, ale zároveň začátek zítřejší obnovované trasy.

2 odpovědi na “Značení Dolní Smrčné – Doubkov”

  1. Díky za obnovu té modré značky od Rokštejna, zejména za výborné doznačení několika odboček. Teď už by to jen chtělo, aby někdo kompetentní opravil chatrnou lávku před Doubkovem a aby se dořešila stavba plotu na kraji Brtnice a hlavně cesty kolem něj. To ovšem není práce značkařů. Držím palce, aby bylo minimum komplikací.

    1. Děkujeme za jihlavské značkaře za pochvalu značení, všichni se snažíme odvádět dobrou práci :-). Co se týče lávky u Doubkova – v zimě ji značkaři alespoň provizorně opravili – vyměnili jeden kmen, takže přejít se s opatrností dá. Nedávno byla u Rokštejna vyměněna turistická mapa. Ať dobře dojdete po značených cestách a ať nám to všem šlape! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*