Slavnostní shromáždění v Havlíčkově Brodě

120. výročí založení odboru Klubu českých turistů Havlíčkův Brod

Úterý, 28. srpna 2012

Dostalo se nám velké cti – byli jsme pozváni členy odboru KČT Havlíčkův Brod, abychom s nimi a jejich hosty v nádherném sále Staré radnice oslavili 120. výročí založení místního turistického odboru.
Naše radost byla dvojnásobná – potěšilo nás pozvání přátel, ale i to, že na Vysočině působí více jak sto let organizace, která svou činností umožnila už několika generacím trávit aktivně ve společnosti přátel volný čas v přírodě, a za ta léta se stala neodmyslitelnou součástí života města.

Akcí, které turisté z Havlíčkova Brodu pořádají, se zúčastňujeme rádi, jsou vždy velmi dobře připravené a příroda i pamětihodnosti v okolí Brodu mají nepřeberný potenciál.
Stačí, když uvedu jen jeden jejich významný počin z poslední doby: v září 2011 byla otevřena Naučná stezka Bohuslava Reynka, grafika a básníka z Petrkova u Havlíčkova Brodu.

Z krásně opraveného havlíčkobrodského náměstí zalitého sluncem jsme vstoupili do chladivého vestibulu Staré radnice, s respektem si prohlédli výstavku z bohaté činnosti turistického odboru a pak nás organizátoři zavedli na naše místa v historickém sále. Na přivítanou nám krojovaná děvčata nabídla cukroví, uchystané členkami odboru.

Brodští turisté, hrdí na svůj odbor, nejstarší na Vysočině a nejpočetnější (přes 300 členů), vydali k tak významnému výročí velmi kvalitní almanach, kterým byl každý účastník obdarován, stejně jako pamětním odznakem a tužkou s logem KČT Havlíčkův Brod.

Úvodním bodem programu bylo milé vystoupení dětského folklorního souboru Kalamajka,

pak se ujali slov hosté, kteří všichni bez výjimky upřímně děkovali turistům za soustavnou dlouholetou práci organizační, značkařskou i výchovnou a zvláště oceňovali její dopad a přínos pro veřejnost, pro nejrůznější věkové a výkonnostní skupiny, jejichž členové mnohdy ani netuší, kdo a jakým způsobem zařizuje různé akce, kterých se s oblibou zúčastňují.
Turisté – i když by se mohlo podle slabého mediálního zájmu zdát, že jde  jen o nevýznamnou činnost – účinně propagují životní styl, který má budoucnost.
To je zhruba obsah neformálních projevů, které pronesli senátor Petr Pithart, poslankyně Jana Fischerová, bývalá starostka Havlíčkova Brodu a Jan Tecl, starosta současný, a čestný předseda KČT Jan Havelka.
Předsedkyně KČT Havlíčkův Brod Jarka Kohoutová přiblížila shromážděným historii odboru a uvedla úctyhodný výčet současných aktivit.

Nejradostnějším bodem programu bylo předávání diplomů a ocenění zasloužilým členům odboru KČT Havlíčkův Brod. Je dobře, že při tak vzácné příležitosti nešetřilo vedení odboru uznáním a ocenilo dlouholetou dobrovolnou práci mnohých členů. Uvědomme si, že odbor v Havlíčkově Brodě vznikl pouhé čtyři roky po založení Klubu českých turistů.

Bylo to krásné odpoledne, na které se nezapomíná, naplnilo nás radostnou energií a posílilo pocit sounáležitosti (toho je, vyskytnou-li se potíže, opravdu třeba).

Velmi vzácnými hosty dnešní slavnosti byli Daniel a Jiří Reynkovi, synové básníka (slov i obrazů) Bohuslava Reynka, oba vyzrálé umělecké osobnosti.

Žádnému z pozvaných se po oficiální části programu nechtělo domů, takže jsme setrvali, řečeno protokolární mluvou, v dlouhotrvajícím přátelském rozhovoru. 🙂

Nyní, po několika měsících, když jsem se konečně dostala ke zprávě o oslavě jedinečného výročí, významného pro celou turistickou Vysočinu, už v Havlíčkově Brodě dávno křepce vykročili do své 121. sezóny.
My oba, M+M, jim přejeme mladý a lehký krok na cestě s nejkvalitnějšími turistickými zážitky!

4 odpovědi na “Slavnostní shromáždění v Havlíčkově Brodě”

  1. Milí Svatošovi,
    děkujeme za krásné povídání o Slavnostním shromáždění ke 120.výročí založení našeho Klubu,přijímáme to jako zadostiučinění a pohlazení po duši, za veškerou práci všech našich lidiček při přípravě a starosti slavnosti.
    Velice si toho vážíme. Díky Jarka

  2. Musím potvrdit, že turisté na Havlíčkobrodsku jsou velmi aktivní. Jelikož jezdím do H.B. na rentgen , tak se vždy toulám městem a minule mne upoutal panel jejich akcí. Byla jsem překvapena, že mají vycházky snad 4x v týdnu. To jsem ocenila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*