První předseda KČT Čeřínek Mg.Ph. František Srdínko

Prezentace Ing. Jana Krejčího

Prvním předsedou Turistického klubu Čeřínek, založeného dne 12. 12. 1920, se stal Mg.Ph. František Srdínko a zůstal jím až do své předčasné smrti 17. 10. 1933.

Během celého funkčního období věnoval předseda všechen volný čas práci pro klub a motivoval členy TK Čeřínek k pěstování turistiky a vytváření podmínek pro sportovní trávení času. Oblast Čeřínku se stala pro své ubytovací a stravovací možnosti na nové chatě, vybudované v roce 1923 do značné míry zásluhou Mg. Ph. Srdínka, vyhledávaným místem v průběhu celého roku.

Předseda František Srdínko dokázal zaujmout i širokou veřejnost tak, že na Vysočině, do té doby neznámém kraji, byly položeny dobré základy turistiky a sounáležitosti, které jsou ve veřejném povědomí dodnes patrné.

Dne 15. června 2010 podal odbor KČT Čeřínek na ústředí Klubu českých turistů žádost o uvedení svého prvního předsedy Františka Srdínka do Síně slávy české turistiky a 2. dubna 2011 bylo toto symbolické ocenění udělované osobnostem, které prokazatelným způsobem přispěly ke zviditelnění, slávě, prestiži a úspěchům české turistiky předáno prostřednictvím zástupců odboru KČT Čeřínek všem turistům z Vysočiny.
Klikněte prosím na následující odkaz:

První předseda KČT Čeřínek František Srdínko

Na těchto stránkách najdete článek o Františku Srdínkovi a další nazvaný Pan lékárník Srdínko, v němž je vzpomínka Ing. Jana Kodaye, čestného předsedy KČT Čeřínek, na setkání s ním ve dvacátých letech minulého století.

2 odpovědi na “První předseda KČT Čeřínek Mg.Ph. František Srdínko”

  1. Dobry den přeji mam několik vydáni od pana Františka Srdínka jako je Schusterův biblicky zákon pro obecné školy z roku 1866 rozjímání panny Marie. Můj dotaz zní, mají nějakou cenu a jestli ano kde a kým se to dá zjistit. Děkuji za odpověd s pozdravem Koranda

    1. Vážený pane Korando,
      děkuji Vám velice za důvěru, ale bohužel Vám nemohu odpovědět na Vaše odborné otázky – NÁŠ Mg.Ph. František Srdínko, první předseda KČT Čeřínek Jihlava, není ta osoba, na kterou se ptáte! Ve článcích, které na našem webu jsou, zjistíte mnoho informací o předsedovi, uvedeném za jeho významnou činnost dokonce do Síně slávy české turistiky – o Františku Srdínkovi, kterého máte při Vašem dotazu pravděpodobně na mysli, zjistíte podrobnosti na Wikipedii.
      Zdravím Vás a přeji, abyste brzy dostal odpověď na Vaše otázky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*