Přepadení Jihlavy 2025

Turistický pochod pořádalo Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s KČT Polná
Sobota 15. února 2025

Na pozvánce byl tento text:
A proč přepadneme Jihlavu? Tato akce se bude konat v čase výročí přepadení Jihlavy (19. 2. 1402).
Jeden z hlavních strůjců tohoto přepadu Zikmund z Křižanova pocházel z Rokštejna, proto i my zde zahájíme naši nejdelší trasu, která měří 22 km. Kratší trasy budou v délce 15 km – start v Lukách nad Jihlavou a další turisté se budou moci připojit  v Malém Beranově (7 km). Cílem naší cesty bude stejně jako tehdy vniknout do Jihlavy.
Tuto akci pořádáme společně s KČT Polná a samozřejmě srdečně zveme malé i velké turisty a milovníky pohybu. A také doufáme, že vyjde počasí a nikdo se na trase neztratí!

Vlak, který odjížděl z jihlavského hlavního nádraží v 9.45, byl hodně zaplněný turisty toužícími zapojit se do akce připomínající historickou událost ze samého počátku 15. století. Vystoupili jsme v Přímělkově a vydali se mrazivým slunečným dnem vzhůru po silnici vedoucí obcí, na vrcholu kopce odbočili vlevo a stanuli na náhorní plošině se skvělým kruhovým výhledem. Asi kilometr pod námi ležely v údolí řeky Jihlavy zbytky kdysi rozsáhlého a mocného hradu, který vznikl na konci 13. století.

Zřícenina hradu Rokštejna. Foto Jiří Veselý.
S Ivou a Františkem připraveni z nedalekého Rokštejna přepadnout Jihlavu. Foto Míla Bradová
S Ivou a Miluškou pro budoucí vzpomínání. Foto František Janeček
Rokštejn v mrazivém slunečném dni. Foto Jiří
Vstup na věž dnes nebyl kvůli vnitřním opravám možný. Foto Jiří
Při registraci dostali účastníci text o přepadení Jihlavy v roce 1402 sepsaný historikem Tomášem Pešinou z Čechorodu.

Text o historické události je ve článku o novodobém přepadení Jihlavy v roce 2022, kde je také mapa trasy, kterou jsme se vydali i dneska.

S jednou z pořadatelek Danou Oberreiterovou z Muzea |Vysočiny v Jihlavě a zároveň členkou KČT Polná. Foto Iva
Příchozí na Rokštejn se registrovali k pochodu do Jihlavy. Foto Iva
Jako každý rok se naše skupina vyfotila na stejném místě hradu. Foto Míla
Hradní pozorovatelé. 🙂 Foto Iva
Tak zachytila výhled z hradu Míla.

Stejnou cestou jsme se z Rokštejna vrátili do Přímělkova a vydali se po cyklostezce kolem řeky Jihlavy do Bítovčic, abychom se tam posílili na další cestu k městu Jihlavě.

Z Přímělkova po cyklostezce do Bítovčic, po dobrém obědě U Gurmána jsme pokračovali stejnou trasou do Luk nad Jihlavou. Foto Iva.

Z Luk jsme se vydali dále po cyklostezce kolem řeky, ale po několika kilometrech jsme nahlédli, že nemáme šanci dojít do Malého Beranova tak, abychom stihli autobus městské hromadné dopravy do Jihlavy (o víkendu je spoj velice omezený), a tak jsme se vrátili do Luk, kde byla šance použít linkový autobus. Dva rychlonozí z naší skupiny se do Malého Beranova vydali a těsně tamní spoj stihli.
My ostatní jsme přijeli do Jihlavy z Luk, vystoupili u Brány Matky Boží, prošli do Jihlavy těmi místy, odkud se snažili v roce 1402 proniknout do města nájezdníci. Minuli jsme minoritský klášter, jehož mniši zachránili Jihlavu, a kolem kostela Matky Boží došli do cíle, který pořadatelé stanovili ve vstupní hale Muzea.

Bránou Matky Boží jsme bez boje vstoupili do města Jihlavy. Foto Jiří.
V Muzeu Vysočiny jsme v cíli ohlásili příchod. Foto Jiří
Ve vstupní hale muzea nám nabídli dobrý horký čaj a pamětní list, pak mohli zájemci zdarma na prohlídku expozic. Foto Jiří
Každý účastník akce dostal perníkového kapra jako připomínku události z února 1402, kdy za účinnou pomoc byli zachránci města z řad minoritských mnichů odměňováni každý rok ve výroční den napadení sedmi groši a kaprem.

Podle sdělení pořadatelů se akce zúčastnilo 158 turistů.

Související články:
Přepadení Jihlavy 2023
Přepadení Jihlavy 2024

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*