Slavnostní otevření Cesty Gustava Mahlera v Kalištích

 Pochvalme se, nikdo jiný to za nás neudělá!

Už před časem jsem psala o nově vyznačené turistické trase, tzv. Cestě Gustava Mahlera, kterou jsme v obou směrech prošli. V sobotu 6. 10. 2007 se cesta slavnostně otevírala. Bylo domluveno, že se akce uskuteční v rámci 14. ročníku dálkového pochodu, zvaného Krajem Šimona kouzelníka, který pořádá KČT TOM Šlápoty Hněvkovice. Pořadatelé pochodu naplánovali trasy tak, aby do 12 hodin všichni pochodníci mohli dojít do Kaliští, zúčastnit se slavnostního předání vyznačené stezky do užívání, a pak případně pokračovat v pochodu nebo zůstat.

Tady je mapka, na které je červená TZ z Humpolce do Proseče, kde se napojuje na zelenou TZ do Kaliští, což je už Cesta GM (protože je úplně nová, není dosud zakreslená v mapách):

trasa Humpolec-Kaliątě

Tak tedy – ráno jsme se šli zapsat na start pochodu v Hněvkovicích, po krátké prohlídce centra Humpolce jsme se vydali směrem na Proseč. Byla veliká mlha, naprosto žádný vítr, docela teplo. Zařazuji obrázek památníku slavného humpoleckého rodáka Dr. Aleše Hrdličky.

Cesta do Proseče, což je asi 8 km, byla naprosto pohodová, jen výhledy do dálky dnes nebyly žádné, zato jsme si víc všímali barevné podzimní přírody kolem sebe. Zdravili jsme se se známými, koukali jsme po houbách (úspěšně), pak jsme přešli na zelenou TZ a co by dup jsme o půl dvanácté byli v Kalištích. Od pořadatelů pochodu jsme dostali čerstvý křupavý bramboráček a krásný diplom. Pak už jsme se všichni – a bylo nás 161 – shromáždili před rodným domem GM a mohlo to začít.

zahájení v Kaliątích

Na obrázku jsou ti, kteří k celé věci měli co říct. Předsedkyně KČT oblasti Vysočina Mgr. Marie Vincencová poděkovala všem, kteří se zasloužili, starosta Kaliští řekl, že je rád, že je obec zviditelněná, vedoucí značení oblasti pochválil zejména manžele Dohnalovy z odboru KČT Humpolec, kteří cestu zprůchodnili a vyznačili. Připomínám, že Cesta GM měří 25 km. Ti z vás, kteří si přečetli povídání o našich zážitcích při letošním značení přidělených tras, mají možná představu, jak obrovská práce to je, nově vyznačit tak dlouhou trasu. Tohle jsou oni – značkaři Dohnalovi s Ing. Ivanem Bohatým (vedoucí značení, obrýlený):

výkonní značkaři

Pak už se ve stínu starých stromů a modré turistické vlajky Vysočiny stříhala zelená startovní páska, kterou drželi tomíci (TOM = turistické oddíly mládeže – to je vysvětlení výrazu pro neturisty).

páska je přestřiľena

Mám opravdu velikou radost z nové stezky a navíc ještě z jejího názvu. Jsem přesvědčená, že turisti odvedli velký kus práce pro sebe i veřejnost, dokonce i pro muziku. Do Kaliští jezdí mnoho významných osobností z hudebního světa kvůli koncertování nebo ze studijních důvodů a jistě mnozí z nich přivítají možnost projít se překrásnou přírodou Vysočiny a třeba se jim turistika zalíbí…

Jenom připomenu celou, zeleně značenou, trasu, kdyby třeba někdo z vás ji chtěl projít: Nový Dvůr – Kejžlice – Řečice – Proseč – Kaliště – Speřice – Lhotice – Vřesník – Želiv.

A protože jsme se svezli autobusem do Humpolce a bylo ještě časné odpoledne, vydali jsme se autíčkem do nedaleké Lipnice, abychom v lomu uviděli „zlatý voči“. To je v pořadí třetí umělecký počin Radomíra Dvořáka v bývalých lipnických lomech – postupně tam vytesal do kamene Brettschneiderovo ucho, Ústa pravdy a letos zařadil do tzv. Památníku národního odposlechu ještě Zlatý voči (dokončeny v září). Tady jsou:

zlatý voči

Teď by bylo vhodné ukázat vám ještě Ucho a Ústa, ale bohužel. Už jsem se zmínila o tom, co nám natropil blesk, po jeho řádění se teď pekelcuju s vypůjčeným notebookem a naše dřívější fotky jsou (prý) na disku, který (prý) byl ušetřen. Tak snad se dočkám a pak bych je přidala, protože věřím, že vás, kteří jste dosud tyhle objekty neviděli, by mohly inspirovat k návštěvě. Těch lomů je tam hodně, procházky kolem nich jsou velice romantické, tady je malý závdavek:

bývalý lom

Krása, že? A v Lipnici mají z těch druhů nerostů, které se zde vyskytují, udělanou kamennou jednohubku (autor R. Dvořák).

jednohubka a la Jurajda

I na tak nedokonalém obrázku je vidět, že každý použitý kámen je jiný – nápad je to výborný, pravda?

Asi se mnou budete souhlasit, když napíšu, že jsme strávili pohodovou sobotu. Z Humpolce do Kaliští jsme ušli asi 12 km, v lomech pak asi 5 km, takže vycházka, a ve čtyři už jsme zase byli doma a do večera jsme čistili houby…

5 odpovědí na “Slavnostní otevření Cesty Gustava Mahlera v Kalištích”

  1. Pocta MahleroviAhoj Míšo a Mirku,
    juknul jsem na výše uvedené fotky a jak jsem předpokládal mají velmi malé rozlišení pro použití na otisknutí v časopisu Turista. Na prohlížení na internetu to stačí a jsou pěkné, ale pro tisk je to málo (480×360). Určitě ale máte ty snímky ve foťáku ve větším rozlišení. Jinak slibuji, že až se vrátíme ze Žďáru, tak se podívám ve svém archivu po nějakých přírodních krásách a pokud něco vhodného najdu , tak to pošlu.
    Jinak vyslovuji velkou pochvalu za perfektní dokumentaci z akce a hlavně za rychlost s jakou jste ji zpracovali a zveřejnili.
    Ahoj FJ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*