Nová kaplička Panny Marie v Antonínově Dole

3. 7. 2010 byla vysvěcena nová kaple

Nedá se říct, že v dnešní době je stavba kapličky něco naprosto samozřejmého. Když se někdo rozhodne, že na svém pozemku za své peníze postaví kapli, musí k tomu mít pádný důvod. Miroslav Pernička z Antonínova Dolu u Jihlavy takový důvod měl. Asi před čtyřmi roky se narodila jeho dceři dvojčata, která svůj příchod na svět uspěchala a nebyla ještě zcela připravená na samostatný život. Pan Pernička se obával budoucnosti a jak už to v těžkých chvílích bývá, prosil Boha o pomoc a slíbil, že přežíjí-li děti, postaví kapli ke cti Panny Marie. Po nějakém čase bylo zřejmé, že Vendulka i Mireček prospívají a pan Pernička začal plnit daný slib.

Vyběhat všechna povolení pro stavbu kaple nebyla žádná hračka – na stavebním odboru se s takovým záměrem setkávají jednou za uherský rok – ale zvládl to! Kaplička u lesa, viditelná ze silnice, rostla pod jeho rukama, přátelé občas pomohli, vnitřní výmalbu provedli studenti grafické školy v Jihlavě. A v sobotu 3. 7. přijel polenský děkan Zdeněk Krček, aby za přítomnosti asi dvou set lidí slavnostně kapli vysvětil. My jsme u toho nebyli, ale zastavili jsme se v Antonínově Dole navečer cestou z Kamenských alejí. Měli jsme štěstí – kaplička byla ještě otevřená a stavebník pan Pernička v kruhu přátel užíval slavnostního dne.

kaplička Panny Marie

čerstvě vysvěcená kaplička Panny Marie

nápis na křízi před kaplí

vnitřek kaple Panny Marie u Antonínova Dolu

pamětní deska uvnitř kaple

průhled malovanými okny

stavebník Miroslav Pernička

Tuto zprávu zveřejňuji s přesvědčením, že stojí za zamyšlení.

3 odpovědi na “Nová kaplička Panny Marie v Antonínově Dole”

  1. Děkuji……za článek o kapli. Projíždíme asi půl roku pravidelně kolem a stavbu jsme zpovzdálí sledovali – teprve nyní jsem díky vám zjistila, že se jedná o novostavbu, celou dobu jsem se domnívala, že nějací nadšenci opravují starou kapli. A vida, ono je to celé jinak…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*